bugün

kızlarını istediğimde dışardan birine kız vermeyiz deyip beni ötekileştirdikleri için.
selamun aleykum dediğim zaman merhaba diyerek beni göt ettikleri için.
namaz kıldığımı duyduktan sonra bana karşı geri kafalı bedevi muamelesi yaptıkları için.
madımak ve maraş katliamlarının apaçık bir düşmanlık tertibi olduğunu görmezden gelip ihaleyi dindar insanlara yıktıkları için.
kendilerinden olmayan insanların siyaset ve dünya görüşlerine hep şüphe ve önyargıyla yaklaştıkları için.
babama sakalı yüzünden tip tip bakıp çocuklarını yeğenlerimle oynamaktan uzak tuttukları için.
gazi mahallesi, sarıgazi, ümraniye mustafa kemal mahallesinde çıkan olaylar yüzünden bir sürü insanın zarar gördüğünü düşünmeden bir zıtlaşma ve kendilerini mahallenin efendileri gördükleri için.
(bkz: cevap verdi)(#7573683)(#7579879)
(#7563757) - bu maddelere uyan "alevi yaklaşımları" için, sunni olanların alevilerden özür beklemesi doğaldır, gereklidir.

düzenleme: burada şunu çok iyi anladım ki yazarlarımız ne okuduğunu idrak edemeden atıp tutmaktalar. bakın ne demişim "bu maddelere uyan" maddelerde ne geçiyor, onlar doğru cümleler. namaz kılana geri kafalı diyen birinin özür borcu vardır illaki. ama siz lafları götlerinden anlayan yazarlar, bu idrakten yoksunsunuz... şimdi istediğiniz kadar eksileyin asalak yaratıklar.
mazlum ayağı yapan zeytin yağı kıvamındaki bir insancıktan gelen arsız talep.madem genelleme yaparak konuşuyoruz sen önce maraş için,sivas'ta diri diri yaktığın insanlar için özür dile bre utanmaz,haklarında ipe sapa gelmez hurafeler uydurduğun için özür dile (bkz: mum söndü),ramazanda oruç tutmayanlara yaptıkların için özür dile.ayrıca ben saydığın şeylerin birçoğunu yapmakta da beis görmem.mesela tanımadığın,allah inancı olup olmadığını bilmediğin birine selamun aleykum dersen göt olma olasılığını baştan kabul etmelisin.kız isteme mevzusuna gelince az da olsa doğruluk payı var,bunu da bir takım felaketler atlatmış bir topluluğun içe kapanmasına ve etnik özelliklerine sarılmasına bağlayabiliriz.kürtlerde,ermenilerde hatta yahudilerde de gözlemlenebilir bu durum,bu toplumların milliyetçilik damarı kabarır (bkz: ezilen halk milliyetçiliği)son olarak sana tavsiyem mazlum arkadaşım;aleviler sana kız vermiyolarsa bence bunun sebebini kendi denyoluğunda ara.*
Bir selamınaleyküme kız alamazsın ayrıyetten şöyle düşün namazında orucunda dinine bağlı yaşayan bir ailen varken o kızla evlendiğinde namaz kılmazsa oruç tutmazsa kapanmazsa ailen ne düşünecek,çocuğun olduğunu düşünelim senin babanla camiye mi gidecek anasının babasıyla rakı sofrasına mı? ileriyi düşünmek gerekir.
(bkz: alevilerin allah inancında oldukları belli değil mi)

(bkz: dersimde analar ağlamadı mı/onur öymen)
alevilik kavramnını cahil bir aileden almış ve istemdışı onlara düşman kesilip, önyargılarıyla konuşan insanların isteğidir. öncelikle bu tür bir istekte bulunabilmek için bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Alevilik; Allah-Muhammed-ya Ali amentüsüne sahip olduğu için kendine özgü bir islam'dır. Sünni islam'ın etkilendiği tarihsel inanç ve kültürler tartışma konusu yapılmazken, Aleviliği bu kadar bileşenlerine ayırmak Aleviliğin tarihsel mücadeleci geleneğine haksızlık olur.

Çünkü bu insanlar yaklaşık altı-yedi yüzyıldır, tevhit dinine inanmışlar, Muhammed'i peygamber bilmişler ve bu uğurda ölümü göze almışlardır. Dolayısıyla bu inancı dile getirenleri olduğu gibi kabul etmek tarihsel bir zorunluluktur. Mezopotamya ve Anadolu gibi insanlığın aklının ve vicdanının mayalandığı bir coğrafyada oluşan Aleviliğin, bu coğrafyanın kültüründen arınmış olması elbette düşünülemez.

Ancak son tahlilde Alevilik, Hz. Ali taraftarı islam'dır. Söz konusu inanç sistemini bileşenlerine ayırmak tarih ve sosyoloji bilimi için önemli olabilir, ama inanç için hiçbir önemi yoktur. Tıpkı kurabiye, un ve şekerden yapıldığı için nasıl ki undan dolayı "Kurabiye aslında buğdaydır" ya da şekerden dolayı "Kurabiye aslında şeker pancarıdır" diyemiyorsak, Aleviliğe de içerdiği nüanslardan dolayı başka bir ad koyamayız.
(bkz: islamiyette semah tarzı bir ibadetin olmayışı)
edit: zorlama üstad yok işte yok...eksi vermeklede bunu başaramazsın...islamiyette namaz oruç vs var...tabi halkacık namazı değil kastı islamiyetin...
tuncelide şehit olan genç fidanlar için özür dilemiyorsunuz da maraşta karıştırdığınız herzelerden ileri gelen gördüğünüz basklılardan dolayı mı özür bekliyorsunuz. *
genelden özele indikçe rencide edici olmak.
37 canı allah diye diye diri diri yakan bir zihniyetten beklenen cümle.
aleviliği hala hz. ali ye maletmeye çalışmak aleviliğin kendi içinden kendi kendini dinamitlemesinden başka bir anlam ifade etmemektedir.

alevilerin hz. ali ye sempati kurmalarının temel nedeni onun yaşadıklarını bir empati süzgecinden geçirdikten sonra kendi yaşadıkları haksızlıklarla bir izdüşüm içinde olduğunu farketmeleri ve bu farkediş neticesindede onu kendileri gibi öteki olarak görmeleridir.

islamiyet bu topraklarda yayılırken alevile dağlara kaçmış ve kendi öz kültürlerinin bir asimilasyona uğramaması için çabalamışlardır.

aleviliğin inanç ritüelinin olmazsa olmazları, saz çalıp deyiş söyleyen bir dede, bu dedenin karşısında doğaya minnettarlıklarını sunmak için semah dönen canlar ve bunlara eşlik eden kadın ve erkekli bir grup. işte bu ritüelin genel adı cem dir.

şimdi insan merak etmiyor değil, hz. ali saz çalıp deyiş mi söylerdi, acaba hiçbir ceme katıldı mı, semah dönen canlara saz çaldı mı....vs...

demem o ki canlar, islamiyet aleviliği içinde barındırabilecek kadar geniş bir çeper değildir, alevilik islamın içinde boğulur nefes alamaz, çünkü alevi yaşam perspektifi devamlı sorgulama, din,dil,ırk gözetmeden tüm insanları eşit görme ve benim kabem insandır diyenlerin
benimsedikleri bir yaşam pratiğidir. bu pratiği muhammede ve ali ye empoze etmek aleviliği kendi içinden dinamitlemektir.

ha coolgate diş macunlarını zaten oldum olası sevmem, dişte acımtırak ve her an tükürüğe yolaçmaya maruz bir etki bırakıyor, tükürüp atmak gerekiyor.
bak şimdi çocuk
ben ankara nın alevi mahallesinde büyüyen, alevi bir vatamdaşım bu ülkede.
bizim mahallemizde üç sünni aile yaşardı alevi olmayan, koca mahallede
üç aile.
o üç aile için cami miz vardı mahallemizde, cem evimiz yoktu. her neyse oraya girmeye gerek yok.
o üç evde yaşayanlara gösterilen saygıyı, sevgiyi, dostluğu görseydin onları öteleştirmeden, farklılaştırmadan,başkalaştırmaya çalışmadan nasıl dost ellerini uzattıklarını görseydin yaşasaydın böyle hariçten gazel okumazdın.en iyi arkadaşımdır hala çocukluk arkadasım, yani sünni olan çocukluk arkadaşım.bu ülkede hiç bir alevi bir sünni namaz kılıyor diye yadırgamaz,ama bir alevi ramazanda oruç tutmuyor diye yadırganır. sana ne kardeşim adamda tutuyor orucunu, ama zamanı ile ilgili sanana ne.ulan ben buraya çok sey yazarımda yüzsüzlüğüne dayanamıyacağım ne kadar mağdur olmuşsun sen evladım bu memlekette,hala adam ağlıyor ya güleyyim mi, aglıyayım mi anlamadım.
"bu yüzsüzlüğünle anca kıyamete kadar sürecek bir bekleyiş sürecine girersin sen..
ne kadar da ezmişler seni!! di mi?! o yüzden ben sana acıdım ve daha fazla ezilmemen adına seni ezmemeye karar verdim, salya sümük zırlama moduna geçmemen için!" diye cevap verilesi sulugöz cümlesidir..

sen alevilere saygı duysaydın ötekileştirmezdin onları, sana nasıl davranıyorlarsa senden gördüklerini uyguluyorlardır, dön kendine bak..
ayrıca bi düşündüm de şimdi adamlar haklı aga. ben olsam bu derece denyoluğa değil kızımı, kızımın kestiği tırnağı vermem lan!

sünni olabilirsin, ama önce adam ol, sonra canımı ye, sonra gel kızı verelim, hödüklüğün manası yok usta..
bazı denyolar yüzünden adam gibi olan, alevilere saygılı olan sünniler de karalanıyor.

(bkz: kıyamete kadar sürecek olan bekleyiş)
(#7564157)'de bahsi geçen iftiralar yüzünden alevilerin benden özür dilemesini bekliyorum.
maraş için, sivas'ta diri diri yanan insanların müslümanlara yapılan bir komplo olduğunu düşündüğüm halde, buna rağmen alevilerin attıkları iftiradan dolayı özür dilemesini bekliyorum.
hiçbir aleviye mum söndü iftirası atmadığım halde böyle düşündüğümü idda ederek bana iftira atan alevilerin benden özür dilemesini istiyorum.
allah inancı olsun olmasın selam vermenin geleneksel bir gerçeklikten bir ideolojik temele indirgeyip kötü bir şey yapıyormuşum gibi düşündürdükleri için özür dilemelerini bekliyorum.
seviyesiz ve düzeysiz hakaretlerle tanımadığı birine denyo diyebileek kadar alçalan (#7564157) bu entrynin sahibi adına alevilerin benden özür dilemesini bekliyorum.
entr başlığı benden yani bireysel bir isteğe dayalıyken bunu genelleştirdiğimi idda ederek olmadık hakaretler yağdıran üstadlar adına türkçe bilen alevilerin benden özür dilemesini istiyorum.
tosunum benim, adresini verde sana madımak oteli altında açılan kebapçıdan 1,5 adana yollayıp, kebap paketinin bir yerinede ufak bir özür dilerim notu iliştireyim... diyesimin geldiği anda, o kebapçının kapandığını farketmemle birlikte beni bu özür dilemeden caydıran başlık... artık başka madımakvari bir katliamdan sonraya kalsın bu özür, 37 sayıdan daha iyi bir performans gösterbilirseniz belki bir özür gelir tosunum... iyi bir guard, iyi bir pivot ve alan savunmasıyla ilk çeyrekte 37 sayı kolayca bulunur diye düşünmekteyim.

-tarikatlarda şeyhlerinin taşşaklarını öpe koklaya yalayanlar...vallah billah komplo
-kuran kurslarındaki çocuk tacizleri...hehehe komplo o komplo
-deniz fener olayı...şişşşt bey,içerden bir ses geliyor, uyu hanım uyu, farenin komplosudur o.
-sivas, maraş,çorum... komplo bebeğim komplo
-diyanetin kaynaklarının hemen hemen tamamının sünni kesimin hizmetinde olması... oda komplo, sen bir çay koy, çayımızı yudumlarken anlatayım ben sana o komplonun iç yüzünü.
-okullarda zorunlu din dersi safsatası adı altında farklı din ve kültürlere mensup insanların asimile edilmeye çalışılması...komplo uleynnn

yukarıda kısa ama çok kısa bir komplo potporisi yaptım, ama nede olsa adı üstünde hepsi komplo, hepsi yalan dolan, yaşanmamıştır böyle olaylar memleketimde, yaşanmış olsa bile bu olayları yaşatanlar, haşa temiz müslüman kardeşlerimizin içinden çıkmazlar, kurulan bu komploların hepsi statükonun kadrolu tetikçileri tarafından meydana getirilip bu temiz ve saf olan beyaz müslümanların üzerine yıkılmıştır. sivasta allah allah, allahü ekber diye böğüren 20 bin kişilik köpek sürüsünün hepsi statükonun kadrolu memurlarıdır ve orada toplanmaları statükonun gizil güçleri tarafından tertiplenmiştir. o 20 bin kişi arasında 1 tane bile dindar müslüman yoktur, hatta o 20 bin kişinin hepsi sosyalist ve ateisttir! çorum katliamınıda zaten hrant dink ve ermeni arkadaşları yaptı.

ahhh tosunum benim, alevilerden kızda alamamışmış, vahh vahhh ne trajedi...
çok gereksiz taleptir. bu olumsuzlukların hepsi geçmişte kalacak ve türk devleti ilerleyecektir.
sen bu akılla devam edersen daha çok özür beklersin nihayetinde de babayı alırsın. aleviler dışarıya kız vermezler ve almak da izlemezler çünkü bu toprakların yerli halklarından olmalarına rağmen inanç sistemlerini deforme etmedikleri için hep ötekileştirilmiş ve kapalı bir toplum haline gelmiştir. dışarıdan gelebilecek zararlara karşı kendi insanıyla aile bağlarını kuvvetlendirmeye çalışmıştır kaldı ki günümüzde hala bir kadına, pis kızılbaş tohumu diyip dayak atan insanlar biliyoruz. haydi bunu geçtik başka semtin çocukları isimli filmi izlediğinizde durumun gerçekliğini yine göreceksinizdir. eğer ki alevilerden, pis yezid tohumu, sünni köpeği gibi sözler duymuş olsaydın, inancın yüzünden katledilseydin özür bekletisini anlardım ama anlattığın şeylerde fazla bireysellik var.
(#7576534)nasılki gazi mahallesindeki komploda binlerce aleviyi sokağa döken provakatörler varsa, sivas olaylarında da müslümanları sokağa döken derin bir komplo elbette vardır. bu olayın ne olduğunu anlamak yerine, orda kandırılmış masum insanları suçlayan insanların alevileriden, alevilerin o insanlardan özür dilemesini bekliyorum.
sözlükte zaman kaybedeceğine her türlü tertipi fasa fiso diye geçiştiren, ergenekon dosyalarını ve faillerini vatansever diye savunan alevilerin benden özür dilemesini bekliyorum.
(bkz: tarikatların şeyhlerin taşşaklarını öpen aşağılıklar varsa peygamber ve mensuplarından özür diliyorum, lanetliyorum)
(bkz: çocuk tacizleri yapan alçaklar nerede varsa allah onları kahretsin diyerek allah'tan özür diliyorum.)
(bkz: deniz feneri hadiseleri nedeniyle bütün hayırseverlerden özür diliyorum)
(bkz: okullarda inanmadığı bir dinin kitabını okumak zorunda kalan eğitim sistemi adına inançsızlardan özür diliyorum.)

hep bizim onları anlamamızı beklerken yargıda kadrolaşıp inançlı insanların en temel özgürlük alanlarını (bkz: katsayı)
(bkz: başörtüsüyle eğitim)v.b bir sürü hadiseye seyirci kalıp sözkonusu kendileri olunca vaveyla koparan alevilerin benden özür dilemesini de bekliyorum.

28 şubat'ta gümüş yüzük taktığı ailesi örtülü olduğu için ordudan ihraç edilen, annesi başörtülü olduğu için yemin törenlerine alınmayan, namaz kılan kılmayan, içki içen içmeyen diye insan fişleyen sistemlere karşı durmayanların benden özür dilemesini bekliyorum.

şahsımı tanımadıkları halde yazdıklarımı bile hazmedemeyip her inanç sisteminde olabilecek çürük elmalar yüzünden bütün inanç sistemime kin kusan bütün entry sahipleri adına vicdanlı ve adil bir dünyanın hayalini kuran tüm insanlıktan özür diliyorum.

(bkz: tosunun olabilecek kadar öküz değilim)
Gazi mahallesinde alevileri provake et aleviler sokağa dökülsün, sonuçta katledilen aleviler olsun.

sivasta yumuşacık ve tertemiz yürekli, ''daha beyaz'' olmak konusunda süt ile yarışabilecek saflıkta bir bembeyazlığa sahip dindar müslümanları provake et sokağa dökülsünler, olayın sonucunda katledilen yine aleviler...

ımmm tosunum ,nerede neden-sonuç ilişkisi, yıllardır düşünüp dururum determinist dünya görüşünü sekteye uğratabilecek bir örnek acaba hiç karşıma çıkacak mı diye, kısmet bugüneymiş, etki-tepki ilişkisinin sonuç hanesine not düşülen sonuç bu kadarmı absürd olur be arkadaşım, gazide alevileri sokağa dök, sokağa döktüğün insanları katlet. sonra sivasta nur yüzlü, pamuk kalpli dindar müslümanları sokağa dök, yine katledilen aleviler olsun, neden-sonuç ilişkisine bakıldığında sosyal bilimler paradigmasına ters olan ne varsa herşey bu çorbanın içinde var. ha bu çorbanın tek eksik malzemesi çorbadaki tuz eksikliğini gidermekle mükellef olan '' alevilerin özür dilemesi'' dir. yoksa tosuncuklarımız çorbalarına kaşık sürmüyorlar, aç kalıyorlar, ne yapsak ki, yine insanlık bizde kalsın deyip özür mü dilesek, hep katledilen, hep asılan, hep iftiralara uğrayan, hep kılıçtan geçirilen, her zaman kültürleri asimile edilmeye çalışılan, bu devlete vergi veripte, verdiği vergilerden dolayı kendi inancını yaşatmaya yönelik olarak ,alma hakkı kazandığı finansman desteğini alamayan, kendilerine yönelik yapılan hiçbir katliama aynı alçaklıkta bir karşılık vermeyen, aynı namussuzca ve şerefsizce tavırları göstermeyen... bu kültürün çocuklarının katledici kompradorlardan özür dilemesi zaten akla-mantığa en uygun davranış olur, çorbanında tuz eksiği bu şekilde giderilmiş olunur!!! ulan tosuncuklar, determinizm denen olgunun tam anlamıyla ırzına geçmek işte tam olarak budur.

bu özür bekleyen tosuncukların benim gözümde, farzetki ben bir ağacım, bana öyle davran... diyen mobilya malzemesi mizaçlı adamlardan farkları yoktur. senden çıksa çıksa 1 sandalye zor çıkar der geçerim o halde.
marangoz çırağı olarak hayatımı devam ettirmemin bu tespiti yapabilmemde yadsınamaz bir etkisi olduğunuda önemle not düşüyorum. yanında çalıştığım ustamın bana verdiği nasihatta ne kadar haklı olduğunu görebiliyorum, şöyle demişti rahmetli ustam; evlat, iyi bir marangoz olmak istiyorsan odunların doğasını iyi tahlil etmelisin ... sağolsun ki uludağsözlük odunlar konusundaki bilgi ve görgümü arttırmak konusunda bana çok güzel bir ihtisas fırsatı sunuyor. cem yılmaz gora da boşuna; ateş, su, toprak ve tahta !!! repliğini kullanmıyor, tahta önemli bir etmen, insanları kıyas yapabilme şansı veriyor.
ne olursa olsun kimsenin dincilerle dindarlarla bir problemi yoktur. problem insan yakan "orospu çocuklarıyladır" kimseye minnetimiz de yok alacağımız da vereceğimiz de.
ama insan olan, insan yakarmı lan yakarmı?
özür dileyip, dilememe hakkını istediği şekilde kullananı anlarım ama ekmek yiyip, su içip, üstüne de keyfi yerinde bir şekilde fosur fosur uyayanların özür beklemesi beni deli ediyor, üleyyn.
maraş'ı, sivas'ı, çorum'u yaşatanların bizatihi alevilerin kendisi olduğunu söylemeye gidecek bir samanyolu yaklaşımıdır. mağdurdan daha fazla mağdur rolü oynamaya kalkmanın ise manası yoktur. mağdur zaten mağdurdur, acılar hüzünler rol değil yaşamın ta kendisidir; yaşadığı saf ve katıksız acıdır.

mesele zaten dindarlar değil, dincilerdir. elinde baltayla atatürk anıtı parçalamaya giden, atatürk üzerine gamalı haç çizen soytarılardır. bereket versin ki alevisi olsun sünnisi olsun; o anıta dökülen boyayı, lekeyi kendi elleriyle silecek kadar bütünleşmiştir, ellerindeki bezle demiyorum bakınız, elleriyle.

bir yanlarını yırtsalar da değişmez bu ülke, hala sağduyu vardır ve hala bütünleşmiştir. ayrık otları her zaman olur.
sonuçlanması beklenmeyen sadece dertlerini anlatmak için kurulan cümle. ben de alevi bir aileden özür bekliyorum bana yaptıkları yanlış için ama genele vurmuyorum. bu özür nedense gelmiyor ve hatta sıvayalım bari die nedense yanlışın çapını büyütüyolar. dediğim gibi sonuçlanmayak bir beklenti.
artık insanlar bunu iplemiyor. olaylar geçmişte kalmış. 3-5 arızalı tip dışında alevilere veya sünnilere o gözle yaklaşan kalmadı.

evlililikler gırla artıyor.
alevilerden özür dilenecek durumlar çok açıkken, alevilerin özür dileyeceği konuları düşündükce bulamıyorum.

ama başlık başarılı, en azından düşündürüncü, diğerleri gibi tiksinç değil.