bugün

şu lafı bile savunmaya kalkan hükümet yanlılarının, ki artık bu yalakalığa girer, bulunduğunu bize gösteren başlıktır. korkmuyor görünmek başka, korkmuyor görünmezken takılınan tavır başkadır. hatırlarsanız krizin ilk patlak verdiği günlerde tayyip erdoğan krizden korkmuyoruz açıklamalarını geçtim, krizden korkmamız gerektiğini ve acilen önlem almamız gerektiği açıklamalarını yapanlarıda yine aynı sinirli, kasımpaşalı tavrı ile çocuk gibi azarlamıştı.

akp'nin veya türkiye'nin krizden bir amerikalı bir izlandalı hatta bir alman kadar korkmasına gerek yoktur doğru, çünkü ülkemizde mortage sistemi ekonomiye daha nüfuz edememiştir. peki şunu düşünmüyor mu sayın başbakan; tamam kriz mortage'tan çıktı ama bu bir kredidir. peki türkiye'deki nüfusun yüzde kaçı kredi kartları ve bankaların verdiği 'herşey' için ayrı ayrı krediler ile borçlandırılmıştır? bu insanlar krizde ne yapacak siz onu düşündünüz mü? yoksa 'alırken bana mı sordun?' mu diyeceksiniz yine kasımpaşa üslubu ile?

işte ne oldu o ilk günlerdeki gazı iniverdi hükümetin. dolar ve euro yükselmeye, borsa düşmeye devam ediyor. hergün dünyanın başka bir tarafından ekonomik kayıp haberleri geliyor. ama benim hükümetim hala sessiz hala programsız. aslında o da haklı. yönetim elinde değil ki sormadan birşey yapamıyor. o da emir kulu.

edit: ayrıca eklemeden edemeyeceğim. bazı yazarlar demişki halk galeyana gelmesin diye falan filan. arkadaşım bu halk birgün galeyana gelse polisler tarafından dövüleceğini, mahkemeler tarafından haksız bulunup hemen gözaltına alınıp kaybolabileceğini biliyor. sırf bu yüzden insanlar herşeyi içine atar oldu. türkiye'de psikolojik hasta olanların sayısı patlama yaşıyor. 5 milyon için adam öldüren, sokakta ufacık bir tartışmayı ölümle bitirebilen bir toplum olduk. ses çıkarmaya çıkarmaya nereye kadar?
"ne gelirse allah'tan gelir. yaşananlar insanın yaptıklarının cezasını çekmesi değil, allah-u teala'nın insanlara cezasıdır. " zihniyeti hakim olduğundan korkmazlar pek. ortaçağ skolastik düşünce biçiminin 21. yy versiyonu bir tutumdur.
gücünü bulgur pilavı ve kuru soğana borclu olan rte'nin krize meydan okumasıdır. *
(bkz: hamdolsun iktisat teorisi)
(bkz: bu kriz de insallah bizi teget gececek)*
bir çeşit siyasettir. ama siyaseti bana göre iyi yapmaktır. vaktiyle sayın ecevit'in cumhurbaşkanı bana anayasayı attı demesi ardından hiçbirşey yokken büyük bir krize sürüklenip binlerce işsizle ortada kalmamızdan daha iyi yapılan bir siyasettir. akp krizden korkar mı korkmaz mı bilemem ama korkmuyormuş gibi güzel yapıyor.
(bkz: don kişot)
askerliğini kantinde yapmış birinin (tayyipgil)partisinden beklenen bir davranış. akp nin başbakanı ayrıca dünyadaki finansal krizin tetikleyicilerinden olan mortgage krizi için "bizde toki var o yüzden kriz bizi etkilemez" de demiştir. Ee bilgisiz adam korkmaz bunlar ancak koyun güder yetenekleri bununla sınırlıdır.
zamanında altı sıfır atmak gibisinden bir önlem aldığımız için korkmamamız gereken durumdur aslında.*
- sayın başbakan, krizden çekinmiyor musunuz?..
+ hayır..
- neden peki..
+ hıhımm.. kriz kelimesinin çincede 'fırsat' anlamına geldiğini biliyor muydunuz?..
- evet yüzyılın geyiğidir..
+ hah abi işte bana yeni söylediler ama ne acayipmiş valla.. fırsatı değerlendireceğiz.. fırsatın insanın kapısını sadece bir defa çaldığını biliyor muy..
- teşekkür ederiz başkanım..
+ ben teşekkür ederim..
amerika gibi bir ekonomi devi bu durumdayken ülkemizin aslında içinde bulunduğu durum nasıldır tahmin edebiliyoruz. yerel seçimlere kadar bunu örtbas etmeye çalışıyor akp. korkmuyor krizden, hamdolsun her şey yolunda diyor. ybsg ama ya. görcez bakalım yerel seçimlerden sonra bu pembe tablonun altındaki esas manzarayı.
Devlet Bakanı mehmet Şimşek'in destek verdiği komedidir. türkiye'nin yaşanan krizden çok az etkilenebileceğini söylemiştir. vay yavrum vay...
milletten alacağını almış, midesinde zula yapmış akp'nin, kriz karşısında kendi popolarına bir zarar gelmeyeceği; olan gene benim vatandaşıma olacağı; krizin biz gibi yurttaşların poposuna gireceği için kendi adlarına korkusuz ve pişkin tavır sergiledikleri durum.
(bkz: hattı müdafaa yoktur sattı müdafaa vardır)
(bkz: sattı müdafaa)
(bkz: sathı müdafaa)
(bkz: cesur yürek tayyip)
halkın galeyana gelmemesi adına hükümetin takınmakta zorunlu olduğu tavır.
kaybedecek hiçbir şeyi olmayan parti neyden korkabilir ki? aksine, işte o partiden korkulur.

hemen rte'den bir alıntı yapıp durumu özetleyelim:" krizden etkilenmeyeceğimiz inancındayım." heh işte, bu işler inançla olmuyor tayyip bey. ah onun bir farkına varabilseniz.
sonunda bomba patlamıştır:hamdolsun iyiyizdir!!
(bkz: deli cesareti)
halkın fakirleşmesi ve çaresiz durumda olması akp'nin işine gelmektedir, sebebi budur. dini duyguların sömürülmesi, allah-kitap siyaseti böyle çaresizce allaha sığınmaktan başka çaresi kalmamış cahil insanlar üzerinde etki yapmaktadır. kömür dağıtarak, belediye kadrosundan iş vererek, iftar yemeği vererek kandırılacak halk profili bu şekilde oluşmaktadır.
(bkz: battı balık yan gider)
arap sermayesini arkasına almasından dolayıdır.
akp krizden korkmaz çünkü kriz olduğu anda ülkeyi terk edip yedi sülalesine bakıcak kadar parayı milletimizin cebinden araklamıştır.
(bkz: kuzuya bi büyük içirmişler nerde o kurt demiş)
tüsiad'ın "çok tedirdiginiz, kriz ciddiye alınmalı" açıklaması bir nevi "ne diyorsun sen tayyip" mesajı vermesine sebebiyet vermiş korkmama durumudur.