bugün

küçük ve sevimli şehir.. sucuğu, lokumu, haşhaşı ve kaplıcalarıyla ünlüdür..
(bkz: bir başkadır benim memleketim)
afyon ilinin resmi olarak yeni adı.
batı ege'nin incilerinden olan afyonkarahisar özellikle mermeriyle dünyada ün yapmıştır.
degişik insan tiplerinin bulundugu afyon, üniversite okumak icin ideal bir sehirdir.
(bkz: afyon kaymağı)*
elini sağa atsan hamam sola atsan sucuğa çarpacak cinsten bir şehir. oldukça şirindir. gezilecek yerleri arasında afyon kalesi ilk sıradadır. kaplıcaları çok şifalıdır. ayrıca kaymağı ve lokumuda çok lezzetlidir. gidince kesinlikle hamamlarına girmeden(gecek kaplıcaları tavsiyemdir) sucuğunu yemeden (ipek yada cumhuriyet)lokumunu ve kaymağını almadan(özdilekten) dönmemeniz tavsiye edilir.
ilçeleri; başmakçı, bayat, bolvadin, çay, çobanlar, dazkırı, dinar, emirdağ, evciler, hocalar, ihsaniye, iscehisar, kızılören, sandıklı, sincanlı, sultandağı ve şuhut tur.
bir zamanlar içinde yaşadığım, hiç sevmediğim, her ne kadar bazı konularda isim yapmışsa da, halkının bundan şikayetçi olduğunu düşündüğüm, içine kapalı, yobaz, cahil ve saldırgan halkı içinde barındıran şehir.
türkiye'nin ankara'nın batısında yer alan şehirlerinden en soğuk olanı.
kışın sıcaklığın -27 derceye kadar düştüğü Türkiyenin kavşağı olarak da bilinen şehir. çevresi geniş düzlükler ve yer yer dağlarla kaplıdır. şehrin merkezinde 250 metreye varan yüksekliğindeki tepenin üstüne kurulu karahisar kalesi vardır. şehirde bir de üniversite bulunur.

(bkz: afyon kocatepe üniversitesi)
Türkiye'nin, terör örgütü pkk ya karşı en çok şehit veren ilidir aynı zamanda. * *
nüfusun yarısının kumral ve yeşil gözlü, kalanlarının siyah beyaz olduğu asla gözden kaçmayacak bi şehir. istanbulda aşırı pirim yapan yeşil gözlü kumral afyonluların, afyonda farkedilmediğini çünkü bu renklerin bir arada bulunmasının klişe karşılandığını düşündüğüm şehir.
bolvadin ilçesinde dünyada üç tane olan alkeloid fabrikalarından biri bulunmaktadır. fabrikanın bulunduğu alan memur için idealdir kanaatine vardığım, içimde kpssye girme isteği uyandıran şehir.
ilçelerindeki üni öğrencilerine sabır diliorum, zaman geçmez kesinlikle. aşırı muhafazakar kesim, tekel de yok denecek kadar az.
sehirler arasi telefon kodu "272" olan sehir.
ayrıca içinde süleyman demirel fen lisesini * barındıran, kaymağına ve sucuğuna değil türkiyede, dünyada bile rakip tanımadığım, canım kadar sevdiğim, şu sıralar gözümde tüten şirin mi şirin memleketim, çocukluk anılarımın menşei.
merkezi ege kentidir, fakat il olarak üç bölgeden toprağı vardır:

örnek vermek gerekirse: merkez-ege bölgesi, dinar ilçesi-akdeniz bölgesi, çay ilçesi-iç anadolu bölgesi sınırlarına dahildir. (not: altı ay önce yazdığım entry yanlış bilgi diye silinmiş, bilmeyen gammaz staff gene gammazlamadan önce haritaya baksın bi karşılaştırsın)
Marketlerinde nedense asla bergamot aromalı çay bulunmuyor. Çok aradım ama bulamadım. Kışın çok soğuk , yazın saat 7 den sonra sokakları bomboş acayip bir şehir.
mutlaka bilinmesi gerek: havaalanı yoktur bu şehirde arkadaşlar. ısparta dan 2 saatlik bir otobüs yolculuğuyla gelirsiniz.

(edit: kötüleyen arkadaşıma: "tamam yapıyoruz afyon'a havaalanı tamam!")
sucuk şekerleme ve kaymağıyla ün yapmış şehirdir sununda bilinmesi lazım ki kaymağın hası afyonda değil ilçesi bolvadinde üretilmektedir hatta bolvadinde yazları kaymak şenlikleri adında festivaller düzenlenip kaymak yarışması yapılmaktadır. (bkz: bolvadin)
batı sahillerini bağlayan hemen hemen tüm yollar bu memleketten geçer.
efendim bu güzide anadolu şehrimizin rakımı 1021 metredir.
plaka kodu 03 olan şehir.
shake it up hemşerim şarkısının en popüler olduğu şehir.
komşuları; burdur, ısparta, konya, eskişehir, kütahya, uşak, ve denizli'dir.
sehirler arasi yolculukta mutlaka mola verilen, kaymak ve sucuk alinan sehrimizdir.
yıllardır kurtulamAdığım, iç Anadolu'nun ve belki de türkiye'nin en yobaz birkaç ilinden biri. Böyle bir şehirde güne mutlu başlamak mümkün olmadığı gibi, karşılaşılan olaylarda da herhangi bir maNTIKsal tutarlılık aramak mümkün değildir. Uzun saçınız, küpeniz vs.niz sebebiyle Türk olmamakla suçlanırken, gece yarısı kız arkadaşıyla dolaşan bir üniversiteliye laf atmak* delikanlılık sayılmaktadır. Hiçbir şeyi hak etmeyen bir şehirdir. Öğrenciyi sömüren fakat aynı zamanda arkasından da konuşan bir halka sahiptir. Coğrafi olarak Ege Bölgesi'ne, kültür olarak iç Anadolu Bölgesi'ne, Hürriyet Pazar eki olarak da Akdeniz Bölgesi'ne dahil olan bu ilden, üniversite tercihlerinde de şiddetle kaçınılmalıdır.
(bkz: öğrenciye ev yok apartmanda taze gelin var)
(bkz: üniversiteliler Afyon u bozuyor)
ege bölgesine dahil olupta kışları inanılmaz bir soğukla geçen, şehrin tam ortasındaki kalesiyle ünlü, bütün yolların kesiştiği kaymak, lokum ve sucuk şehri.