bugün

haşhaşlı çöreği ve köy ekmeğinin mükemmel olduğu güzel ilimiz.
porselenleriyle ünlü,şehir meydanında bu ününe uygun olarak porselen bir vazo olan şehir.
Bır zamanlar Usak ilini bunyesinde barındıran Kutahya ili su anda neredeyse Usak'ın ilcesi olacak duruma geldi.Biri buna dur demeli artık.ayrıca turkıyede hashas yetistirme izni olan ender ıllerden bırıdır.
garanti bankasinda sira beklerken vatandaslarin "lan cekilin ogrenci geldi,isini bitirsin cocuk hemen" tepkisiyle karsilasip bir anda on siraya alindigim ve isimi hallettigim ildir kutahya..*
dünyanın ilk borsasının bulunduğu,dünyada seramiğin ve "kil" in ilk keşfedildiği,bir zamanlar osmanlı devletinin en büyük eyaletlerinden anadolu beylerbeyliği'nin merkezi olan ilimizdir.güral porselen ve kütahya porselen ile dünyadaki bir çok ülkeye porselen satışı yapan ama söylentilere göre yine bu şirketler yüzünden gelişememiş olan ilimizdir.

neredeyse tüm ilçelerinde ve merkezinde de jeotermal kaynakları aşmış derecede bulunan,bor rezervleri,linyit rezervleri,gümüş rezervleri gibi bir çok yer altı kaynağına sahip olan ve türkiye de su kaynağı bakımından en zengin durumda olan illerden biri olan,ama kadri kıymeti bilinmemiş iç ege şehridir.

ayrıca evliya çelebi,ezop gibi ünlü isimleri yetiştirmiş olan,yıldırım bayezid'in bile şehzadeyken bir çok osmanlı şehzadesi gibi stajını yaptığı ilimizdir.mahalli sanatçıları ve folklorü çok ünlü ve köklüdür,en çok da haşhaşlı börekleri,gözlemeleriyle ünlüdür.

küçüktür,yaşam ucuzdur ve gece hayatının pek de eksikliğini hissetmeyecek öğrenciler için idealdir.çünkü güvenli ve yaşaması kolay bir şehirdir.
uzun yıllar hava kirliligi bakımından turkiye nin surekli ilk ucunde bulunan il. bu sene itibariyle dogalgaza kavusmus unvanını kaybetmeyi ummaktadır.
elif dedim ve kütahyanın pinarlari türküleri çok meşhurdur.
altintas,cavdarhisar,emet,simav,gediz,tavsanli,domanic ilceleridir. ama tavsanliyi alin gerisini paketleyin gitsin...bu sehir dogalgaz gelinceye kadar Turkiyenin en kirli havaya sahip sehriydi.aksamlari disari cikmak akil kari degildi simdi rahatladi insanlar.iyi insanlardir onlar iyi. bide bu sehirin Turkiyeye mal olmus bi dagi vardir. .ot dagidir adi asker olanlar bilir...
Kütahya yaşamın kendisidir içinde barınan insanların karakterlerinde derin izler bırakır. kütahyada öğrenci olarak veya başka nedenler le bir süreliğine bulunmuş olanlar konuşurken gali uzman(o zaman demek isterken) kelimeler kullanmaya başlar sonra kendide fakeder ama iş işten geçmiştir ömrü boyunca kullanmanya mecbur kalacaktır gali
(bkz: cucu)
(bkz: yurtlu)
(bkz: euhe)
kışın kömür kokan şehir olarak kalacak hep aklımda. doğalgaza geçiyorlar yavaş yavaş, o is, tenimde hissedilmeyecek artık bembeyaz kar yağarken. çinili gar'da otobüsten indiğimde genzimi yakacak bi koku olmayacak. ama yine de seveceğim sanırım o şehri, eski istasyon caddesini, merkezdeki saat kulesini, eski kütahya evlerinin bulunduğu sokağını, ılıcayı, azot fabrikasını, fabrikanın hemen yanındaki köyü. hem gülümseyerek, hem gözü yaşlı anacağım, her gittiğimde daha da geliştiğini, binaların, kaldırımların yükseldiğini fark edecek olsam da..
küçük kücücük şehir. bir vazosu vardır birde saat kulesi. öğrenciler olmasaydı * kasabadan farksız olmayacağı kesin.
her binanın çini ile kaplanmasından dolayı hamam modunda bir şehirdir. ama yer olarak izmir , ankara , istanbula eşit mesafededir. 1,5 saatte bursaya 45 dk da eskişehire gidip gezebilirsiniz başka bi seçeneğiniz yoktur. (bkz: tavşanlı)
gormeyeli havası degişmiş sevgi yolu falan bir guzel olmus sehir. ama onemli olan kahve dunyası acmak degil zihniyeti degiştirmek diye dusunuyorum ben.
insanın tükürüğünü donduran bir soğuğu olan orta anadolu kenti.
dünyada ilk toplu iş sözleşmesinin imzalandğı şehrimiz.

evliya çelebi'nin memleketi

haşhaşlı gözlemesi ve tosunum adlı ilginç lezzetiyle damak tadınza masaj yapıcak yemeklerin yapıldığı iç ege şehri

şehir plaka numarası 43, şehirler arası telefon kodu 274'tür.
KUTAHYA
Porselen ve Cini Imalati, Baskomutanlik Milli Parki, Kutahya Kalesi, Aizanoi Antik Kenti,
Tuncbilek-Seyitomer Linyitleri, Tavsanli Leblebisi, Simav ve Gordes Halilari ile meşhurdur.
kütahya belediyesinin sokak reklamlarındaki verdiği bilgiye dayanarak; kütahya, dünya üzerindeki havası en kirli 10 şehrinden birisiymiş ki 2 yıl öncesine kadar bizzat gözle görülüp ciğerle hissedilmiştir.
canım memleketim . ateşte açan çiçeklerin başkenti . yavaş yavaş gelişmekte olan , sevgi yoluyla biraz daha farklı bir havaya bürünen , dönen gazinosuyla dikkat çeken , güzel bir şehirdir benim memleketim.
adı çini ve porselenle anılan memleketim.
bindallıları, kaplıcaları, eski evleri ve yemekleri ile ünlüdür. türküleri de hep içli, hep güzeldir.
13/09/2004te kütahyada il kurduğum cümle;
-pardon çarşı ne tarafta acaba?
-burdan düz gidiveedin mi ooda vazo vaa. vazodan sola dönüveedin mi de ooda çaaşı vaa.

şaka gibi parodi gibi ama böyledir. vazodan bir yerlere dönülür bir yer bulmak için. vazo da yuvarlak, önü arkası yok ki.
*"r"leri pek sevmezler, cafeye girip "çay vaa mı" derler.
*istanbulda önce el ve cep yerleri kirlenen krem rengi kabanım iilk kez kütahyada tümden simsiyah oldu.
*erkeklerin de dedikodu yapmayı sevdiğini orda gördüm.
*çarşamba ve cumartesi barlar clublar nasıl hınca hıç dolar onu da kütahyada gördüm.
küçücük bir şehirdir ama ankarada ev sahibim erkek arkadaşlarınız gelmesin eve derken kütahyadaki ev sahibim elbette kız da erkek de arkadaşların gelecek de kalacak da, ama ev arkadaşın olacaksa ben mutlaka bileyim dedi.
küçük ama şirin bir şehirmiş kütahya. eğlenceliymiş de. uzak kalınca anlaşılıyormuş.
mevsim ve ay itibariyle karla kaplı şehir.
şehirde bir türlü gelişememezlik söz konusudur. gelişmekten anladıkları bir mekanın kapanıp daha iyisinin açılmasıdır. öğrenciye endekslidir ve öğrenci de mekanlara endekslidir. güvenli ve güvensiz diye ayrılır burada mekanlar.
-gece gezmeleri için 'pubuç' vardır güvenlidir, '274' vardır her an herşey olabilir.
-cafe olarak 'vanilla' vardır ki burada kesişmece yapılır, 'kahve dünyası' vardır oturup rahat rahat sohbet edersin.
-sinema olarak 'hotaş' vardır ki başka da yoktur.

yani bir türlü aşamadı kendini. beklemeye devam ediyoruz. aşacak inşallah.
arada evinizin camlarını açıp kütahya yı bir havalandırmanız gerekebilir. o derece pis bir kokuya sahiptir. türkiyenin en kirli ili olması konusunda da birinciligi kimseye kaptırmaz.
edit: türkiyenin en fazla dışa göç veren ili.
bu şehri sevmeyenin gözü çıksın dediğim şehir. mevlana'nın oğlu sultan veled kütahya için: cennet ya küyahyanın ya altındadır ya üstündedir diyor.