bugün

hasan sas, bulent korkmaz ve umit davala'nın golleriyle türkiye'nin tarihinde ilk kez dünya kupası'nda 2. tura çıktığı karşılaşma.
bir kulağımızın aynı saatlerde brezilya kosta rika karşılaşmasında olduğu maçtır. neyseki brezilya 5-2 yendi ve 3lüğe giden yol açılmıştı.
sabah 9.30da milyonları daha gözleri açılmadan tv başına diken maç olmuştur.
mac sırasında finalim oldugu için izleyemediğim mactır. sınav sırasında maç skorlarını sordugumuz asistanla su akıl almaz diyalog yasanmıs ve cinler tepelere cıkmıstı .
+mac kac kac bilginiz var mı?
-ok sorayım bir dakika
+?
-brezilya galip çin maglup(inanılmaz bir süratle söledi)
+efendim, anlamadık
-hadi hadi konusmak yok cıkınca ögrenirsiniz

asistana yagdırdıgım küfürler eşliğinde (çin maglup nedemek a.k, çinlimisin) .ikerim sınavını diyerekten 20 dk erken çıkıp eve yardırdıgım ve sonuna yetiştiğim maç olmuştur.
ahh ne maçtı o. büyük ihtimalle yeneriz gözle bakarken bir yandan da acaba mı? düşünceleri her tarafımızı kaplamıştı. Bülent korkmaz'ın hırsının da tavan yaptığı maçtır.
bir perşembe günü oynanan ve türk halkını sevince boğan maçtır.
bugün 11. yıldönümü olan maçtır.
çinli bir futbolcunun 2. sarı karttan kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bıraktığı mücadele. ismini hatırlamıyorum ama çekik gözlü olduğunu hatırlar gibiyim.
hasan şaş, bülent korkmaz, hakan şükür, ilhan mansız, alpay(soyadını unuttum amk), tugay kerimoğlu ve ümit davala'yı rahmetle andığımız maç.
hepsi futbol için ölmüştür.
maç öncesi ve sonrası görüntüler
https://video13.uludagsoz...es/video/306/4/177554.mp4
maç öncesi yabancılar türk bayrağı ile fotoğraf çekilmek için sıraya giriyor.
ülkenin imajı nereden nereye..

2000'lerin başında asya'dan, avrupa'ya her kıtada çok daha iyi bir intiba bırakıyorduk.
hatta pek çok avrupa ülkesinden daha itibarlı, daha özgün bir görüntü çiziyorduk.

şimdi ise araplardan farksızız.
artık bizle ilgili bir şey gören kaçmaya çalışıyor.
görsel
görsel
görsel
görsel
Karateci çin'lilere osmanlı tokadı attığımız maç.

görsel