bugün

12 eylül referandumu için söylenen sözlerdir. muhteliftir. güldürebilir, küfür de ettirebilir.

iyi oldu çok da güzel iyi oldu tamam mı ? yalnız o arada bir fark kaldı, o farkınan da çok da güzel oldu.

sokaktaki adam
ahmet hakan: haevet *
ünlülerin, ünsüzlerin yaklaşan referandum üzerine değerlendirmeleri, hayırları, evetleri, fikirleri. işte bunlardan birkaç tanesi:

sezen aksu: dört dörtlük toplumsal uzlaşma olana kadar eksiklerine rağmen ''evet'' diyeceğim.

tarık akan: dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde bir parti üyleri oturup anayasa hazırlamaz, buna da hakları yoktur, şayet tek bir parti kendince bir anayasa hazırlarsa bunun 12 eylül faşizminden farkı olmaz, hitler rejiminden, mussolini rejiminden bir farkı kalmaz, bu anayasa türkiyenin sonu olur, ''hayır'' diyeceğim.

levent kırca: bütün partilerin birleştiği bir anayasa olmalı, dokunulmazlıklar kayıtsız şartsız kaldırılmalı, yüzde 10 barajı kaldırılmalı, dibine kadar ''hayır'' diyeceğim.

lale mansur: anayasanın askeri vesayetten çıkması adına olumlu bir adım, 12 eylül anayasası ilk defa delinecek, ''evet'' diyeceğim.

nihat doğan: 12 eylül günü yapılacak anayasa referandumu belki değişim için yetmese de daha bütünlükçü, daha özgürlükçü, daha demokratik sivil bir anayasa olması gerktiğine inanıyorum, ''evet'' diyeceğim.
fetullah gülen: imkan olsa mezardakileri bile kaldırarak referandumda evet oyu kullandırmak lazım.
devlet bahçeli: fethullah gülen bey mezardan kaldırıp oy kullandıracağına, amerika birleşik devletleri'nden gelerek 12 eylül'de oy kullanması daha hayırlı olur diye düşünüyorum.

(bkz: ayar)
salih memecan : refe-random.
metin şentürk; (bkz: referanduma evet dememek için kör olmak lazım)
beyazıt öztürk : bu vefevanduma hayıv devim.
amma lakin ki öyle değildir... referandum çok iyi bişeydir.
kaldırımın solundan yürüyen adam
HAYIR-lı olsun.
(bkz: rabbime sordum hayır dedi)
(bkz: hayırda hayır vardır)
(bkz: ebenin amı)
Referandumda hayır oyunun rengi ne: kahverengi...
rengi at ne kalır?
kahve.
bir fincan kahvenin kaç yıl hatrı var?
40.

mhp'nin 40. yılı kutlu olsun.
**
-- hayır cephesinde; --
**

mustafa mutlu : seçmene 26 soru sorup, tek yanıt istemenin adi "baskıcılık"tır, "faşizm"dir. 26 maddeyi destekleseydim bile kararım "hayır" olurdu, çünkü "eşek" değilim.

ümit zileli : "hayır!" demokrasi anlayışları son açıklamalarıyla da ortaya çıkan başbakan ve adamlarının yönettiği bir ülkede, anayasa mahkemesi ve ehsyk tam olarak bunların kontrolünde olursa, nasıl bir faşizm yaşayacağımızı görüyorum.

mine kırıkkanat : dün akp'nin korku imparatorluğunda, iktidarın doğrudan müdahalesine bile gerek kalmadan basına saldığı korku yüzünden kovulmuş biri olarak, tüm nedenler bir yana, sansür düzeni kurulduğu, muhalif sesler kısıldığı için hayır.

**
-- evet cephesinde; --
**

ilter türkmen : "evet" diyeceğim. anayasa mahkemesi bile kendisi hakkında düzenlemeye itiraz etmedi. hsyk düzenlemesinin de daha demokratik olduğunu belirtti. ab kurumları da bunu destekliyor.

nagehan alçı : özgürlükçü ülke için evet. evet diyorum, çünkü bu maddelerin her birinin daha özgürlükçü ve demokratik bir ülkeye yardımcı olacağını düşünüyorum.
--
-- ece temelkuran cephesi (ayar cephesi);
--
ece temelkuran : hayır da çıksa evet de daha demokratik bir ülke olmayacak burası. bari enayi yerine konmayalım derim. "hayır" derim, size de tavsiye ederim.
Erdener Abi: Eşeğin s.ki.
referandum enteresan bir şey.

ömer üründül.
cany13 : bu ülkeyi böyle gerenlerin, gruplaştıranların, bölenlerin allah belasını versin.
"recep bey'in villasında altın musluklar var" kemal k.

"kemal bey getirsin 3 buçuk milyon dolar villayı kardeşlerim verir" r.t.e.

ya referandum?
ya anayasa değişikliği maddeleri?

adam sende...
kim siker yalova kaymakamını ya hu?
benim kırmızı çizgilerim var. namusum, şerefim, onurum, gururum, ve inancım... bu saydığım beş tane çizgilerde bir ihlal olursa o zaman karşılarında bir ordunun içine dalacak cesarette bir aslan görürler.
ki o aslan hayır'cıların arasına dalmayıda bilir ama susuyorum şimdi referandumdan sonra görüşecez.
bu arada ibrahim tatlıses de evet dicekmiş,taktir ettim.bugünden itibaren ibo'yu etek altı imparatoru ilan ediyorum.

"nihat doğan"
ecevit ve süleyman demirel arasında geçen kerhane mevzusunu bilmeyenimiz yoktur herhalde ama biz gene de hatırlatalım ;

e- sayın demirel bu kerhaneleri kapatsak diyorum.
d- olur mu canım kerhaneleri kapatalım da bizi mi siksinler!

bu diyalogtan yola çıkarak ;

kılıçdaroğlu: recep bey! recep bey! kerhaneler dururken ne diye siktin milletin işini gücünü.
recep bey: olur mu canım biz işimizi tam yaptık. paranın mna koduk onlar birbirine koya dursun.*
mahmut tuncer: he valla.
--spoiler--
referandum sonrası pavyona gidip konsomatris çağıracağım. (salim uslu-hak iş başkanı)
--spoiler--
türk bayanlarının rahibe olarak yaşamaması için evet

bu nedir ''maydonoz ''
maydonuz dedin ben demedim kim dedi ak parti dedi şeklinde sözlerle ne yaparlarsa yapsınlar chp nin cilalı taş devrinde kalma yöntemlerle idare edildiği türkiye de yaşayan karşıt görüşlü kişileri savcılar gece gelir evinizden alırlar diye şarkıçıları tehdit etmesi kadar cahil söylemler yapmaları

ne olacak laa bu CapıHafifPartisin hali durumları
''tayyip sikti beyler dağılın''
inciden bir yazar.
göte geldiğimizin resmidir

cahil profesor