bugün

uludağ sözlük'te güzide örnekleri bulunan anketlerden birine bir entry yazarak destek vermek eylemi. dayanılmaz hafiflik hissetmeye sebeptir.
anketçi yazarların fazlalığı yüzünden formata aykırı olmasına rağmen, uludağ sözlükte hat safhaya ulaşmış, gına getirmeye başlamış ve artık bu duruma bir çözüm getirilmesi rıca olunan durumdur.
zirilyon tane entryim olsun milyon papel borcum olsun zihniyetindeki yazarların büyük bir azimle yaptığı eylemdir bu. kendini anlatma derdindedir birçoğu da. bakın lan ben ne senfoniler ne heavy metal bandlerini* dinliyorum, kubrick, scorsese, lynch, fellini haricinde de kimsenin filmini izlemem onların filmlerinin bkzıyla doldurup taşırırım anketleri, iyiden iyiye ifade edeyim kendimi, bütün zevklerimi, hobilerimi doldurayım bkzlara ondan sonra da gelsin karılar zihniyetinde olduğuna da kalıbımı basarım bu anketörlerin genelinin.
sözlük olarak bayıldığımız etkinlik. eskiden sadece boş bkz şeklinde dolduulan anketler artık uzun uzun entrylerle dolduruluyor. yazık doğrusu...
az önce tekrar tecrübe ettiğim sıkıcı ama bir o kadar da merak uyandırıcı işlem. doldurduğum anket, çalışanların kurum aidiyetlerini sorgulamaktaydı. yani kurum ve insan ilişkileri üzerineydi. itiraf etmek gerekirse itici bir temel üzerine inşa edilmiş tuhaf bir çalışmaydı. gerçi türkiye'de insanların kurum aidiyetlerini kanıksamak, kurumlara itaati içselleştirmek ve kurumları kutsamak hakkında bilimsel uğraşılarda bulunmak, oldukça rutin bir şey.

neyse efendim, rutin olmasına rutin de, pek içime sinmiş bir şey değil. nitekim, kurumları temsil edenler, insanları belli bir organizasyon dahilinde, ekip çalışmasının bir parçası kılanlar, bilindiği gibi yine insanlardır. hal böyle iken, insan unsurunu ezercesine kurumları ön plana çıkarmak, insani ilişkileri bir tarafa atmak, insani ilişkileri özel alan, kamusal alan gibi tasniflere tabi tutmak, militarist bir yaklaşımın uzantısıdır. darbelerle pek haşir neşir olan güzel ülkem, şimdilik, militarist müdahalelerden yakasını sıyırmakla meşgul. militarist zihniyetleri bertaraf etmek adına belli bir siyasi irade inşa edildiği vakıadır. lakin, militarist yaklaşımın, üniversitelere uzanmış kollarını, insanların hayatı algılayış tarzına sirayet etmiş damarlarını kurutmak oldukça zaman alacağa benziyor. siyaset kurumu işliyor. üzerine düşeni yapıyor. hayata, insanlara sevdalı bir toplum için, işi iyi yapmak, siyaset kurumunun ardında durmak, ilerlemek gerekir. üniversiteler, militarizmin köküne kibrit suyu dökecek inançlı ve sevgi dolu yürekleri bekliyor.

not: anketi yapan arkadaş adına kendimce üzüldüm. geleceği yakalamakta başarısız kaldı. yaptığı yüksek lisans tezi muhtemelen toplumun güncellenmesi adına işlevsiz kalacaktır.
uludağ sözlük'ün ihtisas yapmış olduğu konudur artık. hadi bir zeki yazar insanı anket başlığı açıyor olabilir de... diğer bilmem kaç yazar da aynı kafada olup, nasıl ciddi ciddi, itinayla o başlığa entry giriyor ilginç. benim neslimde bu kadar yoktu bunlardan yahu. iki-üç kişi gafletle yazar sonra yazan utanırdı, yazan utandırılırdı, yazan bir daha yazmazdı, yazmayan yazmamaya devam ederdi, o başlıklar açılırken çekinilirdi. geri dönmek üzücü oldu.
ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler sıralamasında ilk üçe girer.
çok iğrenc birseydir fakat bu saatte sözlükte yapilacak en iyi aktivite.
dükkanıma girdiyse boş çevirmediğim anket doldurma işlemi.

herkes işini yapıyor nihayetinde.