bugün

Türk edebiyatının öztürkçeci profesörü. Anlatı yerlemleri diye bir kitabı vardır ki anlayan beri gelsin demekle yetiniyorum. Asıl ününü Orhan Pamuk un Kara Kitap ı için yazdığı eleştiriyle kazanmıştır. Birçok Fransızca klasiği dilimizi çevirmiştir. Roman, öykü, deneme ve kuram kitapları vardır.
romanları;
(bkz: kumru ile kumru)
(bkz: bıyık söylencesi)
(bkz: vatandaş)
(bkz: yalan)
(bkz: mutfak çıkmazı)
öykü kitapları;
(bkz: haney yaşamalı)
(bkz: düşlerin ölümü)
(bkz: dönüşüm)
(bkz: ben ve öteki)
(bkz: aykırı öyküler)

memleketimizde yapısalcılık namına kıymetle anlılır.
uluslararası alanda bakıldığında; yapısalcılığın ilk temsilcilerindendir. hatta yapısalcılığı kuran ünlü bir yazarın öğrencisidir. ve albert camus'nun hemen hemen tüm romanlarını türkçeye kazandıran tahsin yücel hocadır.
(bkz: gökdelen)
bütün kitaplarında yarattığı karakterleri hayatlarımıza giren gerçek birer insana dönüştürmeyi başaran ve okunduktan yıllar sonra bile etkilerinden kurtulamayacağımız öyküler anlatan yazardır. kumru ile kumru bunun en güzel örneği olarak gösterilebilir.
1933 elbistan doğumlu ve galatasaray lisesi mezunudur.
peygamberin son beş günü adlı romanıyla, 1992 orhan kemal roman ödülü
haney yaşamalı 1955 sait faik hikaye ödülü
düşlerin ölümü 1958 tdk öykü ödülü sahibidir.
Fransız dili ve edebiyatı alanında profesör, yazar, aydın kişidir. Batı edebiyatının, fransız klasik romanının türkçeye kazandırılmasında büyük katkısı vardır. Fransız romanının en azından bir bölümünü onunla tanıdık ve öğrendik. Orhan Pamuk'un "kara kitap" ı üzerine yzadığı yazı dil işçiliğinin bir kanıtıdır. Bir de ben bu satırları yazarken büyük bir ihtimalle alt katta uyuyordur. Çünkü bir kat üstünde bulunmaktayım şu anda. * *
'okuyan adam, roman okuyan adamdır' diyerek olayı çözmüş abimizdir.
neden iyi çevirmen dendiğini bi türlü anlayamadığım kişidir..
--spoiler--
ya, sümüklü böcek hâlâ gider işte böyle... ama budala bir âşık değildir, iyi şeyler düşünmeye her zaman devam etmiştir. yavaş gitmesi bundandır. geçtiği her yere parlak bir yol çizer incecikten. bu parlak yol, sümüklü böceğin en iyi, en güzel düşünceleridir. bilginler bu parlak yola eğilselerdi,çok şeyler bulabilirlerdi. ama sümüklü böceği küçük gördüler, yolunu beğenmediler,eğilmediler, büyük büyük şeyler aradılar, atom bombasını buldular.
--spoiler--
küçük sümüklü böceğin kanatları yağmur sonu mavisine boyalı kelebeğe aşkını anlattığı hikayesidir yazarın en iyi öyküsü.
türk edebiyatının kerameti kendinden menkul şambabalarından biridir. sadece akademisyenlikle yetinseymiş iyi olurmuş bence. doğrudur can yayınevinin rafları bu şahsiyetin romanlarıyla doludur, çünkü ne yazsa basılır, zira teşkilattandır. teşkilat derken şu bizim piyasanın meşhur sanat edebiyat çetesini kastediyorum, rakı sofrası kardeşliği. bütün teşkilat üyeleri gibi orhan pamuk a düşmandır, çünkü ve zira orhan pamuk tekerlerine çomak sokmuş, ezberlerini bozmuş, onların yazar değil sızar olduklarını yüzlerine vurmuştur. bir de ben bugüne kadar tahsin yücel romanı okuyan birine raslamadım şahsen ,neden acaba?
dili konusunda eleştiriler olabilir ama ben tahsin yücel'in neredeyse tüm kitaplarını okumuş biri olarak bunu görev icabı yapmadığımı belirtmeliyim. özellikle "yalan" ve "gökdelen" romanlarının kurgusu çok iyi bence. yalan romanı beni okuduktan sonra uzun süre etkisi altında bırakmıştır. Yusuf aksu'nun yaşadığı kimlik karmaşası etkileyici biçimde verilmiştir. insana dair yaklaşımı sağlamdır romanlarında. her bir kitabında insanoğlunun bitmeyen arayışına vurgu yapar.
Büyük bir yazardır, yeni başlayanlar için Enis Batur'un bu kitaba ilişkin denemesiyle birlikte 'Ben ve öteki'nin okunması önerilir.
yalan isimli romanıyla '2003 ömer asım aksoy roman ödülü' ve '2003 yunus nadi roman ödülü' alan yazar.

bu romanı okuyup bitirdiğinizde, çok şey kazanmış olduğunuzu hissedebilirsiniz. süze süze, sindire sindire, özümseye özümseye kitap okumanın verdiği kazanımlarla baş başa kalırsınız bi süre.

romanın kahramanı yusuf aksu'ya hem acır, hem de özenirsiniz. uzunca bi süre unutamazsınız yusuf aksu'yu.
Türk öykü ve roman yazarı, denemeci, eleştirmen ve çevirmendir. türkçe hususundaki hassasiyetiyle dillerden düşmeyen oktay sinanoğlu neyse tahsin yücel de o'dur. fakat; sevgili tahsin abi, Tamam biz de Türkçe'yi çok seviyoruz. ama, taksi şoförü olan bir roman kahramanı 'aklıma geldi' demek yerine 'usuma geldi' demez. yemin ederim içimi şişirdin, insaf yahu.
Çok keyfli okuma süresi vadeden kitapların yazarı.
(bkz: kara kitap üzerine)
öztürkçeleştirmeye çalıştığı olağan kavramlar yüzünden okuma zorluğu yaratan çevirmen. allasen kılgısal nedir usta!
zaten anlaşılması zor olan albert camus denemelerini içinden çıkılmaz hale getiren çevirmen. birkaç ay fransızca kursuna gitsem kitaptan daha çok şey anlarım gibi geliyor.
çok güzel denemeleri olan yazar.

(bkz: gün ne günü)
gökdelen, bıyık söylencesi, sonuncu isimli romanlarıyla külliyatına giriş yaptığım yazardır. hiç duraksamadan en büyük 10 türk yazarı arasına alırım sanırım. harika yazar.
(bkz: golyan devrimi)
romancı yanından ziyade araştırıcı, öğretici, bilgilendirici yanı daha güçlü olan profesör. ha romanlarını çok sevmedin mi derseniz onları da çok sevdim, benimsedim ve hayranlıkla okudum derim. Ancak daha kendime yakın hissettiğim yazarlar okuduğum için olsa gerek Tahsin Yücel'i bir romancıdan çok bir öğretici, bir öğretmen gözüyle gördüm. Hepsi bir yana yine de benim için olmazsa olmaz yazarlardandır. Şu sebeple ki ;

Mutfak Çıkmazı
Kumru ile Kumru
Vatandaş
Yalan
Bıyık Söylencesi
Peygamber'in Son Beş Günü
Türkiye"deki göstergebilim çalışmalarının öncüsü, yazar, eleştirmen ve bilimadamı 83 yaşında yaşama veda etti.Tüm yaşamını yazmaya, araştırmaya adamış öykü, roman, deneme, anlatı, inceleme, derleme alanında pek çok eseri bulunuyordu.
hayatını kaybetmiştir.

http://www.gazetevatan.co...etti-907530-kultur-sanat/