bugün

okulda uyuklayan öğrencileri akıllara getiren cemaat.
4 senemi verdiğim cemaattir. kurallari katidir, her seyin saati vardir ve o saat disinda yapanazsin. yemekleri fazladir ve tapagi aldigin gibi piril piril geri veririsin. gunluk en az iki saat dini ders alirsin. namazini aksatmazsin. ( bu arada namazdan soğuyabilirsiniz ) haftada bir gun sohbet programi vardir.
yukaridakiler gibi daha bir suru yazamadigim kurallari vardir. ama bir seyi abladim ki ben 22 yasindayim ve yurtta kaldigim sure boyunca bir suru arkadasim oldu, arkadasim dedigime bakmayin orada 4 yilda yaptigim arkadasliklari (cocuklugu saymiyorum ) 13 yilda normal hayatta yapamadim. bir sikintim oldugunda hep yardimima yurttan arkadaslrim yetisti. kavga olsun, para olsun araba olsun heo ne geldiyse yurt arkadaslarimdan geldi yardim.
demem o ki yurt kendisi kotu yonetiliyor olabilir ama hayatiniz boyunca size yardim edecek arakasi orada bulabilirsiniz.
3.5 sene kaldım. hayatımda ki en güzel yıllar gibiydi, çok sıkıldığımız zaman da oldu, gülmekten agladigimiz zaman da. iyiydi işte.
klasik psikopat cemaatlerden biri. acilen sonsuza dek imha edilmeli.
ben müslümanım ve aynı zamanda ehli sünnetim, muhafazakar bir hayat yaşamak istiyorum, kuran ve sünneti öğrenmek istiyorum diye düşünen insanların çekinmeden gidebileceği ve çocuklarını gönderebileceği kimselerdir. kesinlikle rejim düşmanı değillerdir. hurafeyle ve bidatle işleri yoktur. bütün tavsiyeleri mesnetlidir. farzlardan haberi olmayan, olsada farzları yerine getirmeyen insanlara sünnetten, müstahaptan, nafile ibadetlerden, menduplardan bahsettikleri için yadırganırlar. görüşlerine katılmayabilirsin fakat insanların buralara girip buralardaki ifadeleri referans olarak kabul ettiğini düşünürsek, buralarda bilgin olmadığı halde iftira derecesinde atıp tutmak herşeyden önce kul hakkına girmektir. ben müslüman değilim diyorsan problem yok. ayrıca müslüman değilsen bu başlıkta ne işin var, git evrim teorisiyle alakalı başlıklarda gez.
Gülen cemaati sayesinde tüm dincilerin yeni akım alanı. Hangi çocuğa sorsam bunların kreş(!)inde. Yapmayın ya. Okula başlama yaşı erkene alındığında götünuzü yırtıyorsunuz, ama iş kuran kitap allah olunca uuu ooo onu öğrenir, çocuk müslüman doğar çünkü fitrati kuran öğrenmeye şey di mi. Konuşamicam daha fazla. Bu aralar bunlara takmış durumdayim sırf çocuklara üzülüyorum. Akıllı bi nesil yetişmemesi için herkes el birliğiyle çabaliyor, bravo.
Türkiye'deki en kapalı topluluklardan biridir. ak parti'ye karşı olarak bilinir ancak üst taraf birbirine çok yakındır. mesela hocaları kabul ettikleri süleyman hilmi tunahan rte'nin anne ve babasının nikahını kıymış, karacaahmet'te mezarları yan yanadır. ancak aşağıdaki mensupları verip veriştirirler. yine şimdiki liderleri de rte ile komşu konumunda olduğu belirtiliyor. yurtlarında disiplin söz konusudur. eğitim olarak incelenmesi gerekir. hatta bunu kaldiramayıp kaçanlar bulunur. gülen cemaatinin paralel ilan edilmesinden sonra oluşan boşluğu doldurma çalışmasında. şimdi anaokulundan liseye kadar bütün eğitim kurumlarına hız vermişler. yaptıkları iyi şeyler var mıdır bilmiyorum ama bunların arasında kalıp da hüküm veren ama namazdan bihaber olanları da vardı. bu tabiki onların yaşam şekli ama başkalarını da yargılama. gözümle görmedim ama haklarındaki en çok iddia edilen şeylerden biri de kredi kullanımını haram olarak görmemeleri. kredi derken faiz. bir zamana kadar cumalara gitmezler ve diyanet imamlarının arkasında namaz kılmazlarmış. şimdi biraz daha esnek davranıyorlarmış. velhasılı hocaları kabul ettikleri süleyman hilmi tunahan acaba onlara bu şekilde yapilanmalarinî istemiş midir merak konusudur. özellikle maddi durumu yerinde olmayan öğrencilere uygun kalma yerleri sağladıkları için birçok kişi tarafından tercih edilir. ancak zengin aile mensuplarına bazı kuralları işlemez. sesi çıkmayan öğrenciler ezilir, silikleşir ve sorunlar yaşamaya başlar. birçok şeyi içine atar. daha yazacak çok şeyleri var ama başta da belirttiğim gibi bu biraz da kapalı olmalarından kaynaklanmaktadır.
Yaşanan gelişmeler maneviyat eksikliğinden kaynaklanıyor diyorlar. ya hadi tamam da avrupalılar bizden daha maneviyatlılar sanırım.
bayanlarında anlamadığım garip bi kapanma şekli var bacaklari biraz açık oluyo. mantık ne hala çözemedim.
15-20 sene içerisinde üst düzey mevkilerden bir kısım insanları kandırıp aldatacaklarını düşündüğüm oluşum.
oruca imsak vaktinden dakikalarca önce niyetlenir ve yemek yemeyi bırakırlar. iftarı da sonra açarlar. garip...
Iki gün sonra yeni bir paralel örgüt olarak çıkacak cemaat.
Hazır atatürk'ü herkes anlamaya başlamışken hepsini kapatın gitsin.

Ne işe yaradıklarını merak ediyorum.
derhal bir temizlikte buralara yapılmalıdır ne demiş gazi
Türkiye Cumhuriyeti şeyhler müritler hocalar devleti değildir.
yakın gelecekte, menzilci puştlardan sonraki en büyük tehlike.
daha sonra ismail ağa soytarıları var.
nakşibendi dürzüleri fetocularla beraber hareket etti, ziki tuttu onlar.
Hiç sevmem kendilerini.
Müslümanlar yeterince bölünmemiş gibi daha da bölen, ayıran bir hareket.

Ama kuran eğitiminde çok iyiler. Neyse Allah razı olsun diyelim yine de. inşaAllah herkese mümine yakışır sevgiyle bakarlar.
Son beş yılda onlarca okul yüzlerce yurt açarak hükümete göz kırpmış sizi bir kere de biz kandiralım ne olacak moduna girmişlerdir.
diğer bir mikrop yuvasıdır.

bilaistisna tüm tarikatlar mikrop yuvasıdır.
gülen cemaatinin son rezaletlerinden sonra büyük güç kaybettiği göz önüne alınırsa şu anda ülkemizde en güçlü cemaat konumuna geçmiştir.

menzil, ismailağa gibi cemaatlerin aksine daha modern görünüşe sahip iken, gülenlere göre oldukça katı kalmaktadır. ayrıca ne akp'nin ne de öncülleri olan milli görüşçüler ile hiçbir zaman birlikte hareket etmemişlerdir. merkez sağ ve milliyetçi partileri desteklemişlerdir bu zamana kadar. hatta içinde "bizim üstadımız kürt said* değil, has be has türk fatih soyundan gelen süleyman hilmi tunahan'dır" tarzı sözler söyleyenlerle bile karşılaştım.

bu zamana kadar katı bir akp düşmanlığı yaptılar. fakat devlet içi kadrolaşması bildiğim kadarıyla yok, olsa bile henüz etki sahibi değiller. sadece sayıları çok, bu da onları seçim vakti siyasi partilerin ilgi odağı yapıyor.

bakalım gülen cemaatini bitiren akp ile ilişkileri nasıl olacak. bunun için 3 ihtimal var:

1) aynı durumu sürdürecek ve akp düşmanlığı yaparak muhtemelen mhp'ye üstü kapalı destek ile devam edecekler. fetöyü ülke çapında afaroz eden akp muhalif ama saygılı oluşum diye bunlara dokunmayacak*
2) akp bölücü cemaat operasyonu altında ikinci hedef olarak bunları harcayacak. çünkü süleymancılar ile anlaşabilmeleri çok zor.
3) akp bu cemaat ile anlaşacak. her ne kadar pek mümkün gözükmese bile akp içerisinde bütün cemaatler ile anlaşabilen melih gökçek gibi isimler bu işi başarabilir.

muhtemelen ilk durum olacak ama diğer olasılıklar da yok değil. 10 sene boyunca en yakın müttefikleriyle kanlı bıçaklı olan akp en başından muhalif olanlara acımayabilir, yada oturup masaya bu cemaat ile anlaşabilir. çünkü bu cemaatin oy potansiyeli çok yüksek*, kütahya, antalya gibi yerlerde yüzde 10 oy alıp belediyeyi seçebiliyorlar.
Isparta ' da çok fazla insan bu tarikatte. Buraya yazayım da belki birilerinin dikkatini çeker.

Bu tarikat korkulacak tarikatlerden.
30 küsür yaşındaki ,evli , iki çocuklu kadın önce ders çalışmadan açıköğretim maliye bölümünü bitirmiş ardından da türkiye ' de 1. Olmuştu mali müşavirlik sınavında. Zekası düşük kızını sağlık meslek lisesine sokmuştu. Kendi kız kardeşi ise 3. Evliliğini yapmak üzere baş örtülü , triplex evde oturan bir kızcağızdı.
Oturdukları yerden aylık en az 10.000 lira gelir elde ediyorlar bu tarikat mensupları. Zamanında yazıyordum herkes saldırıyordu ama şimdi uyandınız mı cemaat neymiş? Tarikat neymiş?

Çok yakın akrabam , gülen cemaati sayesinde ev sahibi oldu. 99 depreminde evi yıkılmayan , almanya' da yaşayan bir adam güya evim yıkılmamışsa iyi , dindar bir aile bulun ona bağışlayayım demiş. Aldılar evi.
Bu dindarlıkta çok para var.
Bayanları basortulerine toplu iğne batirmazlar diye duymuştum. Günahmis.
Halkın dini duygularını bağış adı altında kullanıp sömürmeye çalışan zenginlerdir zira fakirlerine hiç rast gelmedim. Her türlü tarikat gibi insanı dinden soğutur yaptıkları şark kurnazlıkları ile.
hic bir secimde akp'ye oy vermemis cemaat. hatta son belediye secimlerinde antalya'da chp'nin adayi mustafa akaydin'a acik destek vermis cemaat.
En belirgin özellikleri lisedeyken her derste uyumalarıdır. Öyle ki bende önyargı oluşturmuş, bir insan nasıl boynu bükülmeden her gün o masada uyur diye düşündürmüştür. Kendi içlerinde arkadaşlık yapar, diğer insanlara karşı soğuk davranırlar. Benim tanıdıklarım böyle.
fetoculardan daha radikal ama daha çapsızlardır,yine de dikkat edilmelidir.