bugün

toplum huzuru bozulmuş bozulmamış, bir taraflarına takmayan, gelen ihbar telefonuna aldırış etmeden "şikayetçi misin?" diyen polistir.

+ alo 155.
- bir ihbarda bulunmak istiyorum.
+ buyrun.
- şu an x üniversitesi önüne parketmiş bir transporter dolusu adam, geçen kız öğrencilere sözlü tacizde bulunuyor. bakmanız mümkün mü?
+ şikayetçi misin kardeşim?
- pardon anlayamadım?
+ şikayetçi misin diyorum.
- bakmanız için illa şikayetçi mi olmak lazım?
+ prosedür.
- iyi günler.

___

+ alo 155.
- iyi geceler memur bey. apartman sakinlerinden birisi yüksek sesle müzik dinlemekte (04.32), bir ekip göndermeniz mümkün mü?
+ şikayetçi misiniz beyefendi?
- memur bey şikayetçi olup adamla yüz göz olacak olsam sizi aramazdım emin olun.
+ valla, eğer şikayetçiyseniz işleme koyalım.
- iyi geceler memur bey, iyi uykular.

edit: kamu düzeni adına delikanlı olup meşe odunuyla girişmek daha etkili bir çözüm olabilir kanımca.
şimdi bu duruma aciz hukuk bilgimizle şöyle bir bakalım:

tck'da iki tür suç vardır. bunlar takibi şikayete bağlı olan suçlar ve kamu hukukuna tabi suçlar.

eğer sizin polise ihbar ettiğiniz suç takibi şikayete bağlı olan suçlardan ise o zaman polisin size şikayetçimisin diye sorması gayet normaldir zira şikayetçisi yok ise bu fiile karşı polisin yapacağı bir şey yoktur.
eğer suç kamu davasına konu suçlardan ise o zaman sadece ihbar etmiş olmanız yeter polis konuyla ilgilenmek zorundadır. örnek vermek gerekirse silahlı yaralama suçunun oluştuğu bir durumda polis değil ihbarcıya yaralanana bile şikayetçimisin diye sormadan suçu işleme koymak zorundadır.

yol kenarında bekleyen adamlar veya gürültü konusu gibi suçlarda şikayetçi olmak zorundadır.

herşeyi polisten beklemek yerine delikanlı olup kamu düzeni adına gerekirse şikayetçi olmayıda bilmemiz gerekir.
-alo 155 mi?
-şikayetçi misin kardeşim?
-bi dakka ya, önce derdimizi anlatalım.
-şikayetçiysen derdini anlat kardeşim. meşgul etme bizi.
-bu ne be?
-şikayet mi ettin bana mı öyle geldi?
-yok ya içimden şikayet ediyorum sana değil.
-hee, kapıyorum o zaman.
-kapa kapa.
-bu da sana kapa olsun. he he nasıl espri ama? bir daha gereksiz yere arama.
-aramam.
-aramazsan araaama yar araamazsan araamaaa...
-dıt dıt dıt dııı
Alkollü genç eski kız arkadaşının arkadaşının evinin önündedir. Kız arkadaşını orda sanmaktadır oysa ki kız evdedir. Kız polisi arar ve çocuktan şikayetçi olur arkadaşının evinin önünde beklediği için. Polis farklı bir ilçe olduğu için diğer polise yönlendirir. Polis çocukları bulur. Biri ehliyetsiz biri de alkollüdür. Polis kızı arar.

-Hanımefendi gençleri bulduk şikayetçimisiniz.
-Hayır
-Eğer şikeyetçi olursanız 12 saat göz altında tutulcaklar.
-Onlara bu korku yetmiştir şikayetçi değiliz, teşekkürler.
-Peki hanımefendi.