bugün

allah'tan kıyamete kadar mühlet istemesinin sebebi. bir kötülükler evreni kurmak için mümkün mertebe çok yandaş toplayabilmesinin formülü.
Afedersiniz ...lmiş götünün vebalini insan ırkına yüklemek istemesindendir. Kendi nesliyle yatıp kalkmayı adet haline getirmiş bir şerefsiz etrafta bu pislikten uzak kimselerle yani insanlarla karşılaşınca vicdan azabı hissedermiş. Yoksa adamin allah'la bir sorunu yok. Devamli konusuyor onunla zaten. Hep vahiy aliyor cenab-i hak'tan. Derdi kulli kanunlari degistirmek.
insanin insana ettigi dusmanligin yaninda cokta garip durmayan durum.
Akıllara aşağıdaki fıkrayı getiren ve aslında iyiliğin de kötülüğün de insanın içinde olduğunu, insanın hangisini beslerse onun ortaya çıkaracağını ve kötüyü besleyenlerin şeytana gönderme yaptıkları ve şeytanı düşman belledikleri durumdur.

ağır abaza olan bir adam varmış.. yıllarca ormanda yaşamaktan bıkıp, bir ağacın dalına tırmanmış.. 'yoldan geçen ilk hayvanı sikicem' demiş.. başlamış beklemeye... ilk fil geçmeye başlamış. geçmiş filin arkasına başlamış gel gite.. iş bitincede vicdan azabı çekmeye başlayıp 'tanrım beni affet şeytana uydum' demiş..

yarın tekrar çıkmış ağaç dalına.. bu seferde zürafa gelmiş.. zürafaya da gel git yaptıktan sonra yine vicdan azabı çekmiş ve 'tanrım sen beni affet şeytana uydum' demiş.. iki gün sonra tekrar çıkmış ağacın dalına kurbanını beklemeye başlamış.. bu seferde zebra gelmiş.. geçmiş zebranın arkasına işini bitirmiş.. yine vicdanına yenilerek 'tanrım sen beni affet şeytana uydum' demiş.. aradan üç gün geçmiş yine ağacın tepesine çıkacakken bu sefer ayağı kayıp düşmüş, düştüğü gibi de ölmüş..

zebaniler tanrının karşısına çıkarmışlar bunu.. tanrı çok günah işledin cehenneme gideceksin demiş buna, bu da yine 'tanrım sen beni affet şeytana uydum' demiş..

şeytan daha fazla dayanamımış.. koşa koşa nefes nefese gelmiş.. 'ulan orospu çocuğu sikip sikip benim üzerime niye atıyorsun'
onun görevidir.

insanın görevi ise ona uymamaktır.

kim görevine daha sadık acaba?
allah'ın da bu duruma seyirci kalıyor olması olayı ''imtihan sırrı'' olmaktan farklı bir boyuta taşımaktadır. birinci ihtimal yaratıcının kurnazlığı, ikinci ihtimal ise bu şeytan-adem kavgası ile fena halde kekleniyor olduğumuz.

insan düşünüyor bazen, bu şeytan ne karizmatik bir yaratıktır ki kıyamete kadar mühlet verilip insanları saptırmak için kendisine imkanlar sunuluyor. insan ise epi topu 70 yıl yaşar. şeytan kadar değerimiz yok...