bugün

ne gönderdiği bir kitap ne de mesihleri vardır.

şeytan aldatılandır, şeytan kandırılan sıkılıp bir köşeye atılandır.

şeytan umutsuz aşıktır tanrıya, şeytan gururludur, sonsuz cehennemden değil aldatıltığı insanlardan nefret eder.

terk edilen, aldatılan, kaybeden, kandırılan insanlardır şeytan, ne onlardan kötü ne daha az mağdur.

tanrı şeytanı insanla aldatmıştır. sevgilisinden aldattığı tür önünde diz çökmesini istemiştir.

şeytan hayır der.

şeytan tanrı'nın yansımasıdır kibir en büyük özellikleridir.

kaybeden aldatılan insanlar şeytanla dert ortağıdır, biri sevgilisine diğeri tanrıya kin besler.

bu durumda aldatan sevgilidir tanrı, kandıran terk edendir.

şeytan mı bize daha yakındır tanrı mı ?

şeytan mı aldatan terk eden sevgililerin aklını çelendir, yoksa aldatan sıkılıp giden terk eden sevgililer aslında tanrıyı mı taklit ediyorlar.
inandığım tanrıya hafiften kin beslememi sağlamış yazıdır.

lakin unutulmamalı ki sadakat en asil kavramdır.
şeytan'la tanrı'nın arasında bu tarz bi aşk mı vardı?

bunu öldüğünde gören insanların çözümleyeceği soru.
Şeytan kibrinden dolayı değil, tam da bu bakış yüzünden kovulmuştur cennetten. ' beni sen azdırdın' deyip suçu Allah'a attığı için. Yoksa Adem ben hata yaptım deyince süreli bir cezayla yırtmış, dünyaya gönderilmiştir.
şeytan'ın benimsediği fikir. ama kendi iradesi vardır, allah'ın kader'e sahip olması demek insanların kaderini yönlendirmesi değil yapacaklarını önceden bilmesi demektir. bu durumda şeytan melek olmuş ama daha kaderi bilmiyor düşüncesi ortaya çıkıyor bla bla