bugün

(bkz: niye öldün)
* *
evet, bir de "askerlik yan gelip yatma yeri değildir" denmeli.
Bir Cem Uzan vaati kadar saçma yada bir Ajdar şarkısı kadar gereksiz eylem.
evet, herzaman yaptığınız gibi sözü söyleyenin kim olduğuna bakıp, mantıksız bir şekilde neyi savunduğunuzu bilmeden, hatta bunu yaparken hazır bulmuşum çamuru attıktan sonra bulayayım düsturuyla yaklaşıyorsunuz.

ulan bu ülkede söylenenin çok fazlası evladımız şehit oldu. tabi oldularsa. birilerinin keyfi ihtiyaçlarını yerine getirirken ya da psikopatlığını askerlerin üzerinde denerken ölen şehit dediklerimiz var. bir de isim bulunmuş onlara, eğitim zayiatı. benim insanım zahiyat diye adlandırılıp hayatı hiçe sayacak kadar değersiz değil. şehit kanı üzerinden siyaset yapmaya devam ederseniz, daha çok kan akacak bu ülkede ve o kanları sadece pkk ya da başka terör örgütleri akıtmayacak şimdiye kadar olduğu gibi.

ben evladımı sağ olarak gönderiyorsam askere, sağ olarak geri gelmesi lazım. bunu sağlayamayan da kendine komutan demesin. diyorsa da yitirilen canların hesabını versin. daha fazla ne kadar bu oyuna karşı gözlerinizi sıkıca kapatabileceksiniz?
buralarda bu tip şeyleri savunmaktan bıktım, ama yine de yazayım...

arkadaşlar, evet rütbelilerin kişisel hatalarından dolayı şehit olan askerlerimiz var. kendi hatalarından dolayı şehit olan askerlerimiz de var. ve bu hataları, sicil korkusu yüzünden başka kılıflara sokmaya çalışan rütbeliler de var, görüyoruz bunları.

ama...

bu hatalar, ordunun acımasızca eleştirilmesini gerektirmiyor. evet, orduda böyle nitelik sahibi olmayan personel olabiliyor, her kurumda var böyleleri. ama bu niteliksiz azınlık yüzünden, görevini layıkıyla yapan, canını dişine takıp kar, soğuk demeden dağda bayırda, bu ülkenin güvenliği için çarpışan, arkaplanda kalmış bir çoğunluk da zan altında kalıyor, yaftalanıyor, haketmediği şekilde hakaretlere uğruyor. kürtlerin, ermenilerin vs. haklarına gelince en büyük hümanist, en duyarlı insan olanlar, işin içine ordu girdi mi birden suçlama üstüne suçlama, hakaret üstüne hakaret...

unutmayın ki; askerlik görevi yaparken maksimum 12 ay bulunduğunuz güneydoğu'da, bu insanlar mesleki yaşantılarının minimum 6 senesini geçiriyorlar. yaptıkları iş kolay değil. hiç kolay değil. bu yüzden bu insanların memuriyet derece/kademe hesabı yapılırken, her 5 yıllık hizmet sürelerine 1 yıl da "yıpranma payı" ekleniyor*.

başlığın bahsettiği öneri; hem ordunun yapısına, hem de askere giden gençlere zarar verecek bir öneridir. eğer uygulanırsa, operasyona çıkan rütbeli, terörist peşinde koşmaz, er peşinde koşar. er peşinde koşarsa lider etkinliği yok olur. bu da daha fazla zayiatı beraberinde getirir. kendinizi bir tim komutanı yerine koyun, bu şartlar altında, yani şehit verdiğinizde sizden cezai anlamda hesap sorulacağını bildiğiniz bir baskı durumunda, terörist mi kovalarsınız, yoksa "aman askere bir şey olmasın, hayatım kayar" diyip görevinizin gereğini yerine getirmekte tereddüt mü edersiniz?

bu olayın şöyle bir amacı da olabilir: askerin kılına zarar gelmesin diye görevini tam yapmayan, örneğin; taraması gereken alanın küçük bir bölümünü tarayıp üs bölgesine geri dönen ve bölgenin kalan kısmındaki muhtemel terörist varlığına rastlamayan tim komutanı yüzünden, birliğin eksik istihbarat sağlaması ve taranmayan bölgedeki tespit edilemeyen teröristlerin gece üs bölgesine sızarak birliğe zayiat verdirmesi... tamemen akla yatkın bana kalırsa.

bu öneri, daha önce de söylediğim gibi, tamamen askerin görev etkinliğini baltalamak için ortaya atılmış bir öneridir. görevini yapan adamı stres altına sokarak daha fazla hata yapmasını sağlamak, ordunun imajını zedelemek ve halkın gözünde kötülemek içindir bu öneri. hem, ne işe yarayacak bu? neyin kontrolünü yapıyorsunuz? iç denetleme mekanizması en iyi işleyen kurumdur ordu. siz sivil mantıkla, orduyu etkin bir şekilde denetleyebileceğinizi mi sanıyorsunuz?

ek olarak: daha askere bile gitmemiş olup da "ben evladımı sağ olarak gönderiyorsam askere..." diye cümle kuranlar bile varmış hacı. bunları görünce açıkçası kitleniyorum, ne yazacağımı şaşırıyorum. çünkü, askere gitmeyi falan boşverdim, daha çocuk yapacak bir kadını bile olmayan insanlar, şehit edebiyatı yapıyorlar. hey gidi hey...
ya ne salak milletiz!!11bir

adam kesinlikle 100% eminim, ''eğer bir asker şehit olursa ''bunun hesabı genel kurmay'dan sorulsun'' demiştir. ama bizde gtünden anlayacak insan çok maalesef.

edit: isyanım sana değil başlığın kayganlığından, yanlış tarafa çekenlere nazlı yar.
(bkz: laf konuştu bal kabğı)
yav efendi, hırsızın hiç mi suçu yok. dinci, liberal, ayrılıkçı ve cemaatçiler olarak ortak noktanız terörü legalize etmeye çalışmak, cumhuriyet kurumlarını yıpratıp kendi çarpık fikirlerinizle yapılanmanızı tamamlamak.
polis okulunda muallim olan heriften ne kadar akla yatkın bi' fikir çıkabilirdi ki zaten... al işte ortada. sözüm meclisten dışarı; yetiştirdiğiniz polisler de ortada...