bugün

bildiğiniz üzere şapka devrimin sembolüdür. Cumhuriyetin ilk devrimlerindendir kılık kıyafet değişikliği. Hükümet harflerdeki şapkaları kaldırarak bir mesaj vermek istemektedir. (bkz: Anne ben paranoyak oldum)
biraz Osmanlıca etkisi gibi.
Arapça ve Farsça da okumayı harekelere göre yapıyorsunuz ve daha rahat okuma
imkanı sağlıyor. Osmanlıcada ise harekeler kullanılmaz.
aslında biraz cümlenin ya da metnin gidişine göre okumuş olursunuz.
amaçsızlıktandır.
türkçeyi kullanışsız hale getirip yerine arapçayı getirmektir. (bkz: anne ben de paranoyak oldum)
mürekkep veya uç israfını önlemeye yönelik uygulamadır.
diğer harflere haksızlık olmasın diyedir. Hem 29 tane şapka alacak para nerde.
tepki almamak için yumuşak geçiş amaçlanmıştır,
1000 yıldır arap alfabesi kullanan bir millet bir gecede okuma yazma bilmeyen kişilere döndürülmüştür gerekçe ise "medeni olmaması" sanki japonlar, çinliler, israilliler, ruslar yunanlılar 3000 yıllık alfabelerini kullanarak medeniyetten uzak kalmışlar gibi, sanki medeni olmak demek avrupayı şeklen taklit etmekmiş gibi,
ve bugün bile arap alfabesinden bizi nasıl tiksindirdilerse artık, sanki latin alfabesini orta asyadan getirmişiz gibi savunanlar var içimizde,
öyleydi ama, ilkokul-ortaokul yıllarımı hatırlıyorum da padişah düşmanıydım daha çocuktum ama arap alfabesinden nefret ediyordum, onuncu yıl marşını ezberletmişlerdi ağlayarak söylerdik hazırolda "demirağlarla ördük anayurdu dörtbaştan" diyerek, halbuki tek bir demirağ vardı o zaman bile o da abdulhamitten kalmaydı ama çocukluk işte sorgulamazdık, biraz da gizli komünizmle yönetiliyor olduğumuzdan sorgulayacak zeminimiz olamazdı zaten.
ve şimdi geriye dönüp bakıyorum, "geldikleri gibi giderler" sözünü ilahi bir cümle gibi duygulanarak okuyan yaştaşlarıma hala aynı çoğu, hala geldikleri gibi gitmediklerinin farkında değiller, islam dünyasını başsız bırakarak, kimliğimizi, kıyafetimizi, alfabemizi, tatil günlerimizi bile yanlarında götürerek ve bize yenilerini ödev olarak bırakarak gitmişler, yoksa o dönemin süper gücü olan rusya, ingiltere, fransa ve diğer devletler bir lokmada yutacakken bizi neden hiçbir cephede karşılaşmadık onlarla? ve kurtuluş savaşı dediğimiz o savaşta neden topu topu 20 bin yunan askeri ile savaştık sadece?
ve neden geldikleri gibi gitsinler ki? nereden geldikleri gibi gittiler ki?
şapka çıkarılacak bir hadise meydana gelmiş olmasındandır.
kaba olmamıza ve kelimelerin karışmasına öncüdür.

(bkz: hala ve hala) hangisi babanın ablası veya kardeşi şimdi hadi çözün bakalım.
ımmm ya şundadır ya bunda helvacının kıı zııın daa !?