şans dünya üzerindeki en adil ve en adil olmayan kavramdır.şans kişi yer statü zaman mekan dinlemez ayrım yapmaz konar insanın tepesine bu yönüyle adildir.herkese yetişemez ama bu yönüyle adil değildir.

hayatımızın kendi elimizde olmadığı, daha doğrusu kendi elimizde olsa bile sonuca oluşmak için her daim şansa ihtiyacımız olduğunu kabullenmez insan, korkutur bu düşünce.

çok çalışıp çabalayıp bir yerlere gelebilirsiniz lakin gözlerinizi kapattığınızda kendinizi hayal ettiğiniz o basamakların en tepesi şans merdiveninden geçer.

kendi yaşadığım bir olaydan örnek verecek olursam şansın önemi ile ilgili :

8 yıl önce lise çağında bir kıza kör kütük aşıkken ki ailesi tutucuydu, şöyle bir olay vuku buldu ;

kız arkadaşım faresinin(mouse) arızalı olduğundan bahsediryordu çoğu zaman çalışıyordu ama bazen donuyordu tıkladığını algılamıyordu bilgisayar.

yine günlerden bir gün msn'de konuşurken aşk muhabbeti yapıp ilk öpücüğün kritiğini yaparken hadi görüşelim dedim.tamam dedi iki aşık olarak çok şen mutlu bir şekilde okulun karşısında yer etmiş efsanevi cafeye gidip çok güzel bir gün geçirdik.

bu olayın akşamında bana mesaj attı ve bir daha görüşmek istemediğini söyledi anlam vermedim tam hatırlamıyorum ama uyduruk bir şey söylemişti bende sinirlenip üzülüp vazgeçtim ondan benimle oynadı tribindeydim.

aslında sadece şanssızlıktı bozuk olan faresi evden aceleyle çıkan aşık genç kızımıza bir oyun oynamıştı ve bilgisayarı başlattan kapat butonuna basıp ekranı kapatıp koşa koşa yanıma gelmişti ve bilgisayardan ses geldiğini gören abi kapatmak için önce ekrana basar konuşmayı görür sonra babaya söyler.

ailesi öyle bir korkutmuş ki dövdüler mi artık bilemiyorum daha yaklaşmadı bende gururdan yaklaşmamıştım.

ben bunu yıllar sonra öğrendim bir tebessümle ve şans kavramının önemiyle yazdım.