bugün

twitter'da ünlüler arasında geçen atışmalar sonucunda yok o bana böyle dedi yok şu bana böyle dedi gibi eften püften sebeplerden dolayı dava açmalarına denir.
fena fikir değildir. millet internet diye ağzına geleni sövüyor, belki böyle böyle terbiyesi metazori de olsa öğrenecekler, hakaret etmenin özgürlük olmadığını alacak taş kafaları, ünlüler sayesinde.
Sonuç alanı duymadık. hatta takipsizlik kararı veriliyormuş diyola.
ünlülerin ego tatmin etmesinden başka bir şey değildir.

tamam, bizim insanımız ağzı çuval değil ve büzülemiyor maalesef, oraya katılıyorum. nerede nasıl konuşacağımızı ve eleştiri ile hareket arasındaki ince çizginin ne olduğunu (en önce ben dahil olmak üzere) çoğumuz bilmiyoruz. ama bana bu dava modasının bir sebebi de ünlülerin "çekilmezlikleri" gibiymiş geliyor.

çekilmezlikten kastım, geniş bir hayran kitlesine ulaşan kişinin saçmalamayı kendinde hak görmesi. adam hasbelkader ünlü olup şöyle ortalama 50.000-100.000 arası takipçi topladığı zaman kendisini bir şey sanmaya ve ona buna giydirmeye başlıyor. haliyle takipçiler de insan, dayanamıyorsun, çıkıp bir şey söylüyorsun. ondan sonra "seni mahkemeye vericem" tweetleri uçuşuyor tabi. arkadaş hiç mi hakaret etmediler sana hayatında? ne yani bu ünlü olunca hemen dava açma tribi? saçma sapan konuşurken siz sessiz mi kalalım? tamam hakaret olsun demiyorum ama bazıları daha eleştiriye bile tahammül edemiyor.

bir de (en başta melih gökçek olmak üzere)sırf dava açabilmek için insanları tahrik eden bir güruh var. resmen milletin bamteline basarak onları hakaret etmeye teşvik ediyorlar. sonra da "aha bu bana böyle dedi" deyip soluğu mahkemede alıyorlar. bir de bunu "hakkını yedirmeyen vatandaş" imajı çizerek televizyonda anlatıyorlar. o kişi gelir senin şahsına, yüzüne karşı eder hakareti, o zaman eyvallah derim ama o mecrayı sen iletişim için mi kullanıyorsun yoksa güç denemesi için mi? bunun cevabını merak ediyorum.

hele bir de 15-16 yaşında ergenlerle muhatap olan koca koca adamlar ve kadınlar var ki evlerden ırak. engelle butonunu kocaman yapmak lazım bunlar için ki belki işlevini anlayıp öyle mahkeme mahkeme dolaşarak zahmette bulunmazlar.