bugün

gerçek bir tespit olup, ibretlik yaşam hikayeleridir. büyük zorluklar atlatarak bu günlere gelmişlerdir. evet ünlü futbolcuların %90'ı geçmişinde fakir olup günümüzde ise cahildirler. işte bu nedenle futbolu seven insanların çoğunluğunu kültürsüz insanlar oluşturur. kan çekiyor azizim kan.

mesela ronaldinho, küçükken o kadar fakirlermiş ki bir gün küçük roni arkadaşının futbol topunu elma niyetine yemiş. arkadaşı ağlayarak annesine söylemiş tabi, e annesinde de dul siniri var, durur mu? hemen roni'nin ailesine gidip topun parasını istemiş, babası parayı ödeyemeyince bedenini satmak istemiş, kadın gülerek; 'hahahaha senin o çırpı gibi vücudunu ne yapayım ayol?' demiş. bunun üzerine roni sinirlenerek; 'bi gün çok pis futbolcu oljam gelip ilk sana kayajam kadın' demiş çalışmalara başlmış. e bu gün geldiği yer belli.

mesela messi, evet messi küçükken çok küçük bir çocukmuş, o kadar küçükmüş ki ailesi messiyi sevmek için büyüteç kullanırmış. arkadaşları messiyle hep 'pipi' diye dalga geçerlermiş, messi ise bir gün o pipiyi öpeceksiniz demiş arkadaşlarına. e bu fakir çocuğun barcelona'nın da yardımıyla da ve geldiği yer belli, geçen gün messi gol atınca hay senin s... öpeyim diyen adam bile duydum, korktum banal hayvandan.

mesela c.ronaldo, küçükken bunlar kurufasulye soğandan başka bir şey yemezmiş. ronaldo'nun ağzı iğrenç koktuğu için de hiçbir kız yanaşmazmış buna. bir gün ronaldo o kadar sinirlenmiş ki soğana vurmaya başlamış, vurmuş da vurmuş, vurmuş da vurmuş! taa ki soğan ile sporting lizbon başkanını yaralayana kadar. sonrası malum, işte ronaldo gerçeği.
kaka dışında çoğunluk öyledir.
sabri sarıoğlu'nun as takıma yeni çıktığı ve kendisine yeni yeni ilk 11'de yer bulduğu zamanlar, antremanlara dolmuşla gidip geldiğini öğrendiğimde biraz duygulanmıştım. gerçi şimdiler porche cayenneyla ortam yapıyor. cefayı çektin sefanı süreceksin. helal hoş olsun.
sosyal ve ekonomik durumu düşük ailelerden gelmeleridir. belirli bir seviyeye ulaşmış ailelerin cocukları ilk hedef eğitimdir daha sonra paralel olarak giden hayatlarıdır.insanlar mecburen hayatlarını sprora futbola adarlar neden yüzme kürek basketbol değilde; futbol? nedeni popüler olması değil kolay para kazanma değil sebebi eğitimle paralel gitmemesidir. bir top birde mahalle takımı. oysa basketbol seçmeleri liselerde daha sonrada üniversitelerde yapılır eğitim kurumları çok önemlidir yurt dışında çok daha önemlidir hatta üniversiteler burs ve maaş için birbirleriyle yarışır. sırf sporcuyu almak için. ama bu futbolcuların yıldız olmak için çektikleride ayrı bir saygı ister tamamen sistem kurbanlarıdır futbolcular istedikleri gibi para kazansalarda her zaman bir eziklik olacaktır buda çok para kazanmalarıyla ister istemez atladıkları yada geldikleri sınıfa adapte olma zorluklarıdır nerede ne yapacaklarını ne giyeceklerini bu yüzden bilemezler. kesinlikle en az lise zorunlu olmalıdır kulüpler eğitim vermelidir üniversiteye gitmelilerdir görmelidirler ki futbollarıda olduğu yerde kalmasın ilerlesin yurtdışına transfer olduklarında ezilmesinler. yurtdışı başarısızlıklarının en büyük nedeni budur sosyal açıdan ezilmeleridir. en güzel örneğide memleketten lahmacun kebap getirtmeleridir.
futbol fakir oyunudur söylemini destekler.nihayetinde Pavel nedved bir röportajında raket alacak param olmadığı için futbolcu oldum demiştir.
sadece futbolcular değil, tüm eğlence dünyasının ünlüleri de öyledir. film yıldızlarına, şarkıcılara, bir anda ünlü olan bir çoklarına bakın; çoğunluğunda hep aynı kural geçerlidir.

sebep? kapitalizm, insanların en alttan en üste çıkabilmeleri için çok az delikler bırakmıştır. futbolun da dahil olduğu pop kültürü bunlardan biridir; "organize işler" bir diğeridir.

bunun dışında yollar çok uzun ve dolambaçlıdır...
geçmişlerin de o kadar fakir olup sonradan parayı çuvalla götürmeleri bir diğer ortak noktaları olsa gerek.
almanya ya da fransa milli takımınlarına bakılarak çok rahat anlaşılabilir. neredeyse hepsi göçmen çocuğudur.
kapitalizmden dolayı sonradan zenginleşip o günleri unutmalarıyla devam eden durum.
geçmişte fakirler fakir kalarak oynarlardı. şimdi maşallah dolmuştan inip porschelere biniyor futbolcularımız.
"eskiden futbolu fakirler oynar zenginler izlerdi. şimdi zenginler oynuyor fakirler izliyor." şenol güneş.
güncel Önemli Başlıklar