bugün

Aslında Çinliler kalite ürün yaparlar. Misal bir fabrika biliyorum ki Çinde 12 tane var ve bu fabrika(lar)ın ürettiği bir parça : Araçta benzinin motora iletilmesini sağlıyor. Ve bu parçayı Nissan , Toyota vb. fabrikalara satmaktadır.

Türkiyeden Çine gidenler işçilik, emek fiyatlarının düşük olduğu ve üretim ucuz olduğu için kalitesiz ucuz mal yaptırıp Türkiyeye getirip paranın a. na koyuyorlar. Kaliteli yapıp orta ücrete satan firmalar ise genelde iş yapamıyor. Ondan sonra Çinliler neden kalitesiz yapıyor diyolar. Misal veriyorum sizin bindiğiniz arabaların tüm parçaları Çinden geliyor. Hadi diyelim gelmedi. Bu sefer de araç servisleri bakım yaparken ucuz olsun diye yan sanayi takıyolar araçlarınıza. Ha siz bunları anlamıyorsunuz tabii ki. Orijinal parça satan, takan yerde az bu devirde.

Şu son gümrük olaylarında Çinden gelen okul çantaları, suluklar, kalem kutuları vs. ler yeniden kullanılabilir olmayan maddeler olup tanesi 0.10cent civarında maliyetlendirilir. Ancak bakınız ki Türkiye'ye getirildiğinde en az 20 tlden satılmaktadır. Hem kazık yiyoruz. Hem de sağlıksız kanserojen madde kullanıyoruz. Umarım Çinden kaliteli mal getirilip satılır. Sağlıksız olmasında fiyatı da nası oluyosa olsun. Zaten her türlü bizi fındıklıyolar.