bugün

Bursa Yıldırım ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Celebi Mehmet Lisesi öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Celebi Mehmet Lisesi resimleri (fotoğrafları), öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Celebi Mehmet Lisesi SBS taban puanları, Celebi Mehmet Lisesi öğrencilerinin ÖSS sınav başarıları, futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Celebi Mehmet Lisesi öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Adı: CELEBi MEHMET LiSESi
Adresi: Karaağaç Mahallesi ipekçilik Caddesi No:66 16360 Yildirim/Bursa
Telefon Numarası: 2243274217
Faks Numarası: 2243277522 .
Çelebi Mehmet Lisesi, Bursa'da 19 Ağustos 1906 tarihinde ''Bursa Hamidiye Medrese-yi Muallimini'' adıyla ''Öğretmen Okulu'' olarak öğretime başladı. Daha sonra ''Bursa Muallim Mektebi'' adını alan bu okul, 1927 ye kadar birçok öğretmen yetiştirdi. Menemen'de şehit edilen ve okulun girişinde büstü bulunan M. Fehmi Kubilay da bu okuldan mezun oldu. Muallim Mektebi nin buradan ayrılması sonrası, 15 Ekim 1927 de ''Birinci Ortaokul'' adıyla yeni bir okul açıldı. 25 yıl boyunca bu adla anılan okula 6 Ağustos 1952 de ''Çelebi Mehmet Ortaokulu'' adı verildi.

1906'da üç katlı ve ahşap olarak yapılan okulun 1949'daki onarımında bir katı yıktırılıp yarı kâgir hale getirildi. Bir de toplantı salonu eklendi. Sonradan yeni bazı bölümler de eklenen bu binada 73 yıl eğitim-öğretim yapıldı. 26 Mart 1979'da çıkan bir yangında belgelerin çoğu kurtarılmışsa da binanın yanması önlenemedi. Bu yangından sonra öğretim, dört yıl kadar çevredeki ilkokullarda ve ayrı bir yapı olan işlik binasında sürdürüldü. Yeni binanın 26 Eylül 1983 tarihinde bitirilmesi üzerine Çelebi Mehmet Lisesi olarak 1983-1984 eğitim-öğretim yılı başından itibaren, halen bu yeni binada eğitim-öğretime devam edilmektedir. 1992-1993 eğitim-öğretim yılında Bursa´da ilk Yabancı Dil Ağırlıklı Lise (Süper Lise) olarak açılmış; Düz Lise ile birlikte öğretime devam etmektedir. * http://galeri.uludagsozlu...m/g/çelebi-mehmet-lisesi/