bugün

şimdi.

30 liralık masaya, 5 lira bırakırsan. o 5 lira üzer seni..veremezsin.
100 liralık masa da pahalı olduğu için bir de üzerine 5-10 lira vermek istemezsin

ha 500 liralık masaya 20 lira bahşiş verirsin ama. o da senin zengin olduğunu gösterir.
Geçenlerde arabamla beylikdüzü dolaylarında gezerken yeni bir kebapçı açıldığını gördüm hemen şaşırmayın bazen biz zenginler de Adana kebabı yiyebiliyoruz.

Çektim yıldızlı arabamı mekanın önüne hemen 2 tane garson beni karşılayıp dışarıda sigara içilen bölümde güzel bir masa gösterdiler.

Ben hep mekanlarda sigara içilen bölümde otururum. Benim için güzel bir yemeğin anlamı sigara öncesi yapılan gereksiz ritüeldir.

Neyse menü geldi fiyatları inceledim böyle bir mekana göre gayet uygun fiyatlar
Bir Adana bir salata bir kola sipariş ettim
Adana 12
Salata 5
Kola 3 lira

Tam 20 lira tutuyor alışveriş yaparken düz hesap gelmesini severim küsürat beni yoruyor.

Siparişlerim geldi lezzeti de fena değildi hani yemeğimi yedim sigaramı içtim sonra da hesabı istedim

Hesap tahta bir kutunun içinde geldi. Yediklerimin ne kadar tuttuğunu bildiğim için hesaba hiç bakmadan 100 lira koydum para üstü gelince bir de ne göreyim kutuda 79 lira 25 kuruş var o an beynimden vurulmuşa döndüm paramın hesabını bilirim hemen adisyon fişini inceleme koyuldum.

Adana 12
Salata 5
Cola 3
Su 75 krş

O an gözüm masada yarak gibi duran sipariş etmediğim ve tüketmediğim su erikli su şişesine takıldı.

Prensibimdir tüketmediğim şeyin parasını asla ödemem.

Garsonu çağırdım
- kardeşim ben bu suyu içmedim sipariş de vermedim bu ne?
+ beyefendi masaya gelen su hesaba yazılır.
- ne demek yazılır kardeşim müdürünü çağır bana.

Az sonra yavşak müdür göbeğini hoplata geldi.

Buyurun beyefendi sorun nedir?
Kardeşim içmediğim suyu hesaba yazmışsınız.
Aslında masaya gelen su yazılır ama düzeltelim.
E bi zahmet

Yavşak müdür kutuyu aldı aradan bir dakika geçmeden geri geldi hesabı getirirken de yüzünde

Vay amk pezengi mercedese biniyor 75 kuruşun hesabını yapıyor. Der gibi bir ifade vardı.
Kutuyu masaya bıraktı buyrun beyefendi sayın paranızın üstünü dedi.
Kutuyu açtığımda bir 50 lik bir 20 lik 9 tane 1 lik bir 50 kuruş iki tane 25 kuruş vardı.

Yani bozuklukları bütünleyip 10 lira yapmak yerine az önce getirdiği hesabın üzerine eksik olan 75 kuruşu ekleyip getirmiş.

Bilen bilir esnaf adam götünü siksen elindeki bozukluğu vermek istemez.

Burada yavşak müdür aklısıra beni aşağılamak istemiş.

Ben de aldım 75 kuruşu cebime attım ve adamın gözüne bakarak

Üstü kalsın dedim ben içmediğim suyun parasını asla vermem.

Yavşak olayın şokunu yaşarken ben yıldızlımın vitesini çoktan r konumuna getirmiştim.