bugün

Pinhani'nin son albümü. Dinlemek ve yorumlamak için az önce sabırsızlandım, birkaç dakika oluyor. Buralar editlenecek.

Edit: yollar bizi bekler birkaç parçası parlayan albümlerden biri olmuş. Pinhani sevip tarzına aşina olanlar için belki tüm albüm güzeldir ama benim için değil. Bakalım.

Pinhani nereden baksan 15 senedir profesyonel olarak müzik yapıyor. Yollar bizi bekler olgunluk çağı albümü sayılabilir. Zaten dinlerken de müzikal anlamda bir kusur kulağı tırmalamıyor. Müzik konusunda uzman olanlar daha farklı düşünebilir tabii ama benim eğitimsiz kulağım albümü dinlerken rahatsız olmadı. Pinhani şarkıların sözleri noktasında müziklerine oranla daha yenilikçi bence. Pinhani şarkılarının sözleri hep çok hoşuma gitmiştir ama müzikleri kendini tekrar ediyor gibi geliyor bana. Solistin söyleyiş stilinden de kaynaklanıyor olabilir bu tekrar hissi, bilmiyorum. sonuç olarak şekil bakımından başarılı şarkılar bana kalırsa bunlar.

Albümün bir numarası kesinlike kendinden usandırma. Klişeleşmiş aşk şarkılarının dışında sözleri var, farklı bir noktaya değinen. Aynı şekilde müzik de inişleri ve çıkışlarıyla insanı sarıyor. Solistin oldukça şık okuyuşu da eklenince şarkı bambaşka bir ruha bürünüyor. Çok beğendim. Bu şarkıya oldukça zıt olan iyi değilim ben'i ise hiç beğenmedim, hemen burada söyleyeyim. Kalben tarzını zaten sevmem, bundan ayrı olarak şarkı da kalben'e uymamış. Az önce bahsettiğim klişe aşk şarkılarından biri olan şarkıda kendini kötü hisseden bir kadının hikayesini güçlü sesi ve yoğun ses hareketleriyle kalben'in anlatması hoş olmamış bence. Melis Danişmend'le kalben yer değiştirseymiş her şey daha yerli yerinde olabilirmiş.

Albümün isminin geçtiği şarkı pek hoş. Geleneksel bir tarza yakınlaşan kefen giydim de öyle. Ruh halimin bir nevi özeti halindeki derdim dostum benim'i ise tamamen duygusal sebeplerden sahiplendim. Kesinlikle çok güzel bir şarkı, evet.

Pinahni sevenleri sevindirecek bir albüm. Pinahni'yle ilişkisi birkaç şarkıdan ibaret olan bendenize çok büyük tesir etmedi. Uzun bir süre boyunca dinleyeceğim birkaç şarkım oldu, o bakımdan seviniyorum. Bir de göğsümü dolu dolu dolduranla aramdaki bağı güçlendirdiği için seviniyorum. Aferin size pinhani, nereden baksan sevap kazandınız heheh.
Tam da depresyonda dinlenecek yeni şarkılar ararken karşıma çıkan albüm. Aro sinan.