bugün

olma ihtimali sıfıra yakın olan ancak meydana geldiğinde de aşağıdaki gibi saçma durumları beraberinde getirecek olay.

"otomobiliniz geçersiz bir işlem yürüttü ve stop edecek, sağa çekin" mesajı görülür. araç sağa çekilir ve bu sefer de "aracı servise çektirmek istemediğinizden emin misiniz" mesajı gelir. hemen ücretsiz müşteri ve servis hizmetleri aranır ve hata raporu gönderilir.
gerceklesmesı halınde virüs koruma programını devreye sokmak gerekir.
(bkz: yok artık erman toroglu)
(bildiğim kadarıyla) yol bilgisayarı bir işletim sistemi kullanmadığı ve virüsler işletim sistemleri (%99 windows) için yazıldığı için pek olası olmayan durum.

Ayrıca virüs bulaşması için bir network bağlantısı (mesela internet) ya da dışarıdan sisteme girip çalıştırılan bir medya gereci (mesela cd, disket) gerekir.

bu da olayı iyice imkansızlaştırmaktadır.

Ancak süper bir coder bunun için özel virüs yazarsa, bunu yapabilirse (ki sanmıyorum) o zaman mümkün olabilir.

Yamuluyorsam düzeltiniz.

edit: bugün varız yarın yokuz nickli arkadaşımız şöyle dedi;

"doğru söylüyorsun. Ancak navigasyonlu arabalar için bir virüs yapılabilir, tüm araba elektronik sistemine yayılabilir. Başka türlü imkansız."
teknik olarak imkansız olan hadisedir. yol bilgisayarı adı verilen yazılım dış bir kaynaktan veri okuyup üzerine yazmaz.

yalnız ilerleyen yıllarda gerçekleşecek olsa bizim sanayi erbablarımız bilgisayarı devre dışı bırakarar bir çözüme gidebilirler. tıpkı emniyet kemeri uyarı sisteminde olduğu gibi.
güncel Önemli Başlıklar