bugün

gençlerin ve bir çok insanın en büyük sıkıntısıdır. özellikle yeni kuşak anne babalarının prensleri ve prensesleri olarak büyütüldükleri için isteklerinin, o anda olması gerektiği hissiyatına kapılıyorlar. sürekli şikayet eden. mücadele etmeyen, korkan kaçan ama her durumda ve her şeyden şikayet eden bir nesil gelişti.

mesela bir apartmanda yönetimden şikayetçiyseniz yönetici olun ve o hataları siz yapmayın. iş yerinde bir probleminiz varsa mücadele edin. gerekirse çok çalışıp müdür olun ve o hataları siz yapmayın. yetki alanınızı genişletip etki etmeye odaklanın. aksi taktirde şımarık bir çocuktan farklı görünmüyorsunuz.

''baba ben bu kadar para biriktirdim ama eksiğim şu kadar kaldı. bana uzaktan kumandalı araba alabilir miyiz ?'' diyen çocuk kendisine; biriktirdiği para ile bir yetki sağlamıştır. isteğini para biriktirerek fiilen göstermiş, plan yapabildiği ve irade sahibi olabildiği için de babası tarafından ödüllendirilecek bir çocuktur. diğer tarafta sürekli sızlanıp ama bende araba istiyorum diyen çocuktan çok çok daha iyidir.