bugün

Temmuz 1958'de ABD Deniz Araştırmaları Ofisi dikkate değer bir buluşu açıkladı.

Bir oda büyüklüğünde 5 tonluk bir bilgisayar olan IBM 704, bir dizi delikli kartla beslendi. 50 denemeden sonra bilgisayar, soldaki işaretli kartları sağdaki işaretli kartlardan ayırmayı kendi kendine öğrendi.

Yaratıcısı Frank Rosenblatt '50, Ph.D.'ye göre bu, "perceptron"un - "orijinal bir fikir üretebilen ilk makine"nin - bir gösterimiydi. '56.

Daha sonra Cornell'in Biyolojik Bilimler Bölümü'nde nörobiyoloji ve davranış alanında doçent olan Rosenblatt, o zamanlar Buffalo, New York'taki Cornell Havacılık Laboratuvarı'nda araştırma psikoloğu ve proje mühendisiydi.

Rosenblatt 1958'de şöyle yazmıştı: "insan niteliklerine sahip makinelerin yaratılmasıyla ilgili hikayeler uzun zamandır bilim kurgu dünyasında büyüleyici bir alan olmuştur." "Yine de böyle bir makinenin, algılama ve tanıma yeteneğine sahip bir makinenin doğuşuna tanık olmak üzereyiz." ve herhangi bir insan eğitimi veya kontrolü olmadan çevresini tanımlamak.

Haklıydı ama bunu kanıtlamak yarım yüzyıl sürdü.

"Tüm bu yapay zekanın temelleri Cornell'de atıldı."


Thorsten Joachims, BDT profesörü

ilk ciddi rakip

Rosenblatt'ın iddiaları muhabirlerin ve yeni ortaya çıkan bilgisayar topluluğunun büyük ilgisini çekti. New York Times'ın manşetinde "YENi DONANMA CiHAZI YAPARAK ÖĞRENiYOR: Psikolog, Okumak ve Daha Akıllı Büyümek için Tasarlanmış Bilgisayarın Embriyosunu Gösteriyor" yazıyordu. The New Yorker şunları yazdı: "Aslında bu bize, insan beynine karşı şimdiye kadar tasarlanmış ilk ciddi rakip gibi geliyor."
görsel
Ancak şüpheciler, algılayıcının insan ile makine arasındaki ilişkiyi yeniden şekillendiremeyeceği konusunda ısrar etti. Coşku azaldı. Algılayıcının yükselişi ve düşüşü, yapay zeka araştırmaları için federal fonların kuruduğu on yıllar boyunca “Yapay Zeka Kışı” olarak bilinen bir dönemin başlamasına yardımcı oldu. Rosenblatt 1971'de öldüğünde araştırması, eğitimli farelerin beyinlerinden eğitimsiz farelerin beyinlerine materyal enjekte etmeye odaklandı.

Bugün pek çok kişi Rosenblatt'ın aklandığına inanıyor. Algılayıcının altında yatan ilkeler, modern yapay zeka devriminin kıvılcımını ateşledi. Örneğin çevrimiçi görüntüleri sınıflandırabilen veya dil çevirisine olanak tanıyan derin öğrenme ve sinir ağları toplumu dönüştürüyor.

Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi (CIS) 20. yılını kutlarken , Rosenblatt'ın ileri görüşlü araştırması Cornell'in bilişim tarihindeki önemli rolünün altını çiziyor.

Makine Öğrenimine Giriş dersinde Rosenblatt ve algılayıcı hakkında ders veren CIS profesörü Thorsten Joachims, "Algılayıcı ilk sinir ağıydı" dedi. "Tüm bu yapay zekanın temelleri Cornell'de atıldı."

1928'de doğan Rosenblatt, New York şehrinin bir banliyösü olan New York, New Rochelle'de büyüdü ve Bronx Bilim Lisesi'ne gitti. Cornell'de sosyal psikoloji alanında uzmanlaştı ve doktora derecesini aldı. psikolojide.

Bu araştırma onu bilgisayar bilimine yönlendirdi. Doktora öğrencisiyken tezi için kişilik verilerini analiz etmek üzere bir "Elektronik Profil Analiz Bilgisayarı" geliştirdi. Daha sonra algılayıcıyı geliştirdiğinde amacı beynin gizemlerini çözmekti.

Rosenblatt'ın anma töreninde Cornell Biyolojik Bilimler Bölümü eski müdürü Richard O'Brien, "Bir beynin, yaptığı muhteşem şeyleri gerçekleştirmek için fiziksel olarak sahip olması gereken minimum şeylerin sayısını kendisine sormak istedi" dedi. .

Nöronların beyinde birlikte çalışma şeklinden ilham alan algılayıcı, tek katmanlı bir sinir ağıdır; girdiyi iki olası kategoriye sınıflandıran bir algoritmadır. Sinir ağı bir tahminde bulunur (örneğin sağa veya sola); ya da köpek ya da kedi – ve eğer yanlışsa, bir dahaki sefere daha bilinçli bir tahminde bulunmak için kendini ayarlar. Binlerce veya milyonlarca yinelemeyle daha doğru hale gelir.
görsel

Rosenblatt'ın 1958 Yazındaki "Akıllı Bir Otomatın Tasarımı" adlı eserinden algılayıcının bir görüntüsü.

1959'da Rosenblatt algılayıcıyı Ithaca kampüsüne getirdiğinde ve Cornell'in Bilişsel Sistemler Araştırma Programının yöneticisi ve psikoloji alanında öğretim görevlisi olduğunda, devrimlerin hemen önümüzde olacağı konusunda iyimserdi.

Rosenblatt'ta programcı olarak çalışan Bill Eisner '62, "Gerçekten bir şeyler başardığımızı düşündük" dedi. "Yeni bir tür bilgi işlem yapacağımız fikrine kapıldık. … Bunun bir parçası olmak büyük bir heyecandı.”

Eisner, farklı türde bir algılayıcı olan Tobermory üzerinde çalışan, çoğunlukla yüksek lisans öğrencilerinden oluşan bir ekibin parçasıydı. Adını HH Munro hikayesindeki konuşan kediden alan Tobermory, konuşmayı tanıyacak şekilde tasarlandı. Bu Rosenblatt'ın görsel desen sınıflandırıcısı Mark I algılayıcısının devamıydı.

Rosenblatt'ın 16 yaşındaki Cornell birinci sınıf öğrencisi olarak işe aldığı Terrell Koken, "Frank düşünürdü, biz de işçi arıydık" dedi. Hiç mezun olmayan Koken, Rosenblatt ile müzik salonunda Fermat'ın Son Teoremi hakkında yapılan bir sohbet sırasında tanıştı; kendisi "teknisyenlerin, delilerin ve ineklerin" sık sık uğrak yeri olduğunu söyledi.

Koken astronomiyle ilgileniyordu ve Rosenblatt da ilgilenmeye başladı. Rosenblatt 3.000 dolarlık bir teleskop satın aldı ve o kadar büyüktü ki onu koyacak yeri yoktu. Bu yüzden New York, Brooktondale yakınlarında geniş bir ev satın aldı ve lisansüstü öğrencilerinden birkaçını orada yaşamaya davet etti. Ekip gündüzleri Tobermory üzerinde çalışıyordu. Geceleri Rosenblatt'ın bahçesine bir gözlemevi inşa ettiler.

Koken, "Hepimiz bu konuda oldukça istekliydik" dedi. “Meraya çıktık ve temelleri kazdık. Frank duvar işlerinin çoğunu yaptı.”

Rosenblatt'ın ilgi alanları astronomiden müziğe, dağcılık ve politikaya kadar uzanıyordu. (Rosenblatt'ın anma töreninde konuşan) Sen. Eugene McCarthy'nin kampanyasına yardım etti; ve 1969'da Willard Straight Hall'daki öğrenci işgalinden sonra kampüs ikliminin iyileştirilmesiyle yoğun bir şekilde ilgilendi.

Ama algılayıcı onun tutkusuydu.

Ph.D. George Nagy, "1'den 10'a kadar bir ölçekte, önemini 10 olarak derecelendirirdi" dedi. '62, Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nde emekli bilgisayar mühendisliği profesörü ve Rosenblatt'ın danışmanı. “Kariyerim boyunca çok parlak insanlarla tanıştım. Frank'i tanımak, 'çok zeki' ile 'dahi' arasındaki farkı anlamamı sağladı.”

Minsky, Rosenblatt'a Karşı

Rosenblatt onu "sadık muhalefet" olarak nitelendirdi.

Bronx Bilim Lisesi'nde Rosenblatt'ın bir sınıf gerisinde olan Marvin Minsky, sinir ağları üzerine yaptığı araştırmalar Rosenblatt'ın iddialarına karşı derin şüphe duymasına neden olan bir MIT profesörüydü.
görsel

Konferanslarda Rosenblatt ve Minsky, meslektaşları ve öğrencileri şaşkınlıkla izlerken, algılayıcının uygulanabilirliğini kamuya açık bir şekilde tartıştılar.

MS '62, Ph.D. Charles Tappert, "O zamanlar yüksek lisans öğrencisiydim ve dinlemek benim için kafa karıştırıcıydı" dedi. '67, eski danışmanının onuruna iki konferans düzenleyen Pace Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi profesörü.

Joachims, "Rosenblatt'ın bilgisayarların dili görmesini ve anlamasını sağlayabileceğine dair bir vizyonu vardı" dedi. "Ve Marvin Minsky bunun olmayacağını çünkü işlevlerin çok basit olduğunu belirtti."

Sorun şuydu ki Rosenblatt'ın algılayıcısı yalnızca bir katmana sahipken, modern sinir ağlarında milyonlarca katman bulunuyordu.

"Rosenblatt'ın istediği şey makineye nesneleri göstermek ve makinenin bu nesneleri tanımasını sağlamaktı. Ve 60 yıl sonra nihayet bunu yapabildik” dedi Joachims. “Yani doğru yolda ilerliyordu, bunu milyonlarca kez yapması gerekiyordu. O zamanlar çok katmanlı ağların nasıl eğitileceğini bilmiyordu. Ancak geriye dönüp baktığımızda, onun algoritmasının bugün derin ağları nasıl eğittiğimiz konusunda hâlâ temel teşkil ettiğini görüyoruz."

1969'da Minsky ve Seymour Papert, Rosenblatt'ın çalışmalarına saldıran ve aslında onun kaderini belirleyen “Perceptrons” kitabını yayınladılar. Ertesi yıl Minsky, bilişimin en büyük onuru olan AM Turing Ödülü'nü kazandı.

Rosenblatt yapay zeka kışından sağ çıkamadı. 1971'de 43. doğum gününde Chesapeake Körfezi'nde Shearwater adlı bir şalopayla seyrederken boğuldu.
alakası yok. 1840'da osmanlı'da çıktı bi kere. ya ya. ecdad machine learning yaptırıyordu.

sonra atatürk geldi bitirdi. bunlar hep laiklik.