bugün

tebrik ederim kardeş, şimdi ateist olmak istiyorum yardımcı olur musun ? dedirten başlık.

edit: başlık bana kalmış.
inancını kulaktan dolma bilgilerle oturtumuş olan her insan gibi, bu tür ateistler de eziktir. Sadece Müslüman bir çevrede doğduğu için Müslüman olan ya da hava atıp millete sövmek için boş "ateist" olmak falan da aynıdır. Ezik olmak inançla ya da ideoloji ile olur mu? inancını ya da ideolojini ne kadar doldurduğun, kavramlarını ne kadar yerleştirdiğinle alakalı bir durum bence. Namaz kılanlar günde beş vakit domalıyor diyen salak dinsizlerle, dinsizlerin içtiği bira şeytan tükürüğüdür diyen 'inançlı' insanlar aynı bokun laciverti değil midir? Çocukların ırzına geçen insanlar konusunda "gerçek islam bu değil" demeyi bilenlerin, kendi dinlerine -ki bu din hakim olduğu coğrafyaca ateisti, hristiyanı, müslümanı ve diğerleri dahil olmak üzere herkesin kültür ve yaşayışını etkiliyorsa- kötü sözler sarf edildiğinde, bu konuda " gerçek ateizm bu mu lan acaba?" sorgusunun yapılmaması da her zaman gülümsetir beni.

inancı ne olursa olsun, güzel insanları alın hayatınıza. Her inancın kötüsü çok, iyisi azdır. iyi olmaya çalışın. Oturaklı inanca sahip bir insan etrafındaki insanların neye inandığıyla değil, nasıl bir insan olduğuyla alakalıdır. inanç, karakter denilen yapbozun sadece bir parçasıdır.