bugün

bunu ikinci kez yapacak biri olarak hic tavsiye etmedigim eylem. bunu diyen cogu insan ya muhendislik eczacilik vb zor buldugu bir sayisal bolumu birakip idealistim ben diyerek sanatci olmaya calisiyordur ya da isletme iktisat gibi gozune kestirdigi kisa yol olarak gordugu ea bolumlerine girmeye kasiyodur. her iki durumda da dur yakma kendini kardesim. hele de bulundugun bolumde son iki seneye gelmissen. bak simdi mantikli olalim zaten lisans diploman olduktan sonra psikolojiden tut gorsel iletisim tasarimina kadar binbir cesit bolumde yuksek lisans yapabilirsin. e zaten lisansta bu bolumu okumadigin icin sana o dort yilin onemli derslerini hizlandirilmis olarak iki yilda ogreticekler ustune bir de tezin olcak o cok idealist oldugun alanda. ha illa ben lisansta bu bolumu okuycam dersen o da olur merak etme sen her biri 3 oss gucunde olan finallerle bas etmis adamsin bolume iki yil daha devam edince lise bilgilerini unutmazsin zaten hatta bazi bolumler icin daha da yetkinlesir lys derecesi dahi yaparsin merak etme. gel gelelim simdi o diplomayi almadan o bolumu birakirsan ailen bir kere uzulup tolerans gosterebilir e hadi gittigin bolumu de sevmedin nolucak? bu kez kendi idealimdi diye gittigin icin mizmizlanma ya ben bunu da sevmedim birakiyorum deme luksun yok. simdilik o bolum sana cok eglenceli asla usanmayacagin bisey gibi gorunebilir ama davulun sesi uzaktan hos gelir. belki o hobin olan cok sevdigin sey senin bolumun ve isin oldugunda tiksiniceksin ondan. konservatuar okuyan adam enstrumanindan en az muhendislerin termodinamikten nefret ettigi kadar tiksiniyor o egitim bitene kadar merak etme. su ulkede isini seven ve halinden gercekten memnun olan kimse yok hicbir meslek super degil ve her birinin artisi eksisi var. muhendislikte kiz yok ama iktisatcilar grup mu yapiyolar zannediyosun ? bir kere universitede kimse kendi bolumunden ve doneminden sevgili yapmaz lise mi burasi? bir de 22 yasinda herkes kampusteyken senin memlekete donup havuz problemi cozmenin psikolojik etkileri var... kisaca : yapma dur!

edit: eklemeyi unutmuşuz. bir de açıköğretim ikinci üniversite diye bir seçenek var.mesela mühendis kardeşim onca diferansiyelden katlı integralden sonra bakım mühendisi, satış uzmanı olmak istemiyorum farklı kariyer yollarım bulunsun diyosan okurken iibf den işletme, kamu yönetimi vs aradan çıkartırsın. aslansın kaplansın işletme ne ki çok kolay yata yata geçiyolaa diyodun zaten al oku bunu sonra lazım olur. sınavlara girer mali müşavir olursun kaymakam olursun veya mba kasarken yardımcı olur farklı opsiyonların olur. kendi bölümünde kazandığın sayısal ve analitik düşünme yeteneği de sana bonus olarak döner illa ki.