bugün

bir türlü bulamadığım 5 farktır. 5 fark diyorlar ama çözemedim.

"siyaset yasaktır başlık açma."
"velet, göt, popo, pipi, bamya söylemek yasaktır, çaylak yaparım. dıt."
"özel mesajdan adamla tartışıyorsun, küfür olmasa bile gıcık oldum çaylaksın."
"hop, göt demişsin çaylaksın."
"aaa ne dedi. çaylaksın."
"argo yasaktır, lan, demişsin çaylaksın."
"viski ve sigarayı çok özendirdin çaylaksın."
"canım sıkıldı, seni 1 aydır çaylak yapmıyorduk. çaylaksın."

aslında çok fark varmış. rtük en azından kendi tüzüğünde yazan kurallara göre yaptırım uyguluyor. halbuki uludağ sözlük moderasyonu kendi keyfine göre yapıyor. göt ve velet dersen çaylak olursun, ama emolara ana bacı söversen kral olursun. aradaki ince çizgi, moderasyonun hangi tarafta olduğudur.

siyaset yapamazsın, yasak alırsın. (hehe en çok da buna gülüyorum. anaokulu forumları gibi.)
argo konuşamazsın, küfür edemezsin. ha, tabi küfür edemezsin kuralı yalnızca ileride keyfe keder çaylak yapmak isteyen moderatörler için konulmuş bir yasadır. bahane mi bulamadın, e göt demiş? çaylak yap o zaman kural var orda.

bırakın allah aşkına. bu yazarlar hala moderasyonun yalakalığını yapakoysun, daha da kaldırın moderatörleri. çıkarın omuzlarınıza. halbuki 6000 yazar içinden 5000 tane uludağ sözlük moderasyonu çıkar ama 5 tane moderatör içerisinden 6000 tane yazar çıkar mı onu düşünün hele.

hem sizin sırtınızdan paraları cebe indirsinler hem de sözlüğü nazi kampı gibi "onu yapma bunu yapma. bir şey yapmasan da yapma. amaan naparsan yap çaylaksın." tarzıyla yönetsinler. ve siz hala moderasyon nickaltlarında yağ çekin. emin olun reklam gelirlerinden koklatmayacaklar.
rtük, televizyonda özgürce tartışmaya izin verirken, uludağ sözlük, tartışma içerikli entryleri silmekte. hatta provoke gerekçesiyle uçurabilir bile.