bugün

(bkz: uludag sozluk ten soguma nedenleri/#4208189)
Bon iver isimli arkadaşın gündeme getirdiği ve kendisine bunun için teşekkür ettiğim, bazı yazarların kişiliklerinden dolayı içinde bulunduğu eğilimdir. Bu arada tüm Fenerbahçeli centilmenleri tebrik ederim.
özellikle konu siyaset olunca karşı tarafı çürütmek kuru sloganlar ile terbiyesiz sözler anlaşılıyor uludağ sözlükte. hal böyle olunca bırakın içeriğin doyurucu olmasını, yazılan entrylerin zerre anlamını kalmıyor, siyaseten bir anlam ifade etmiyor. siyaset konusunda yıllarca "aman, sus, otur" emir kiplerine alışan bireylerin fazlaca doyurucu olması zaten beklenmiyordu, ancak türkiye'deki mevcut durum insanların seviye algılarına da vurmuş bulunuyor. seviyesizlik bir seviye olarak anlamlandırılınca uludağ sözlük herkesin çok ama boş konuştuğu bir sanal oluşum haline geliyor. bu durumu bir şekilde türkiye'nin bir yansıması olarak kabul etmek mümkün değil zira türkiye'de gene de bir seviye vardır her zaman ama provakatörlük ciddi anlamda bir meslek haline dönüşmüştür. tabi bu duruma prim verilirse.

o halde yapılacak bellidir. eleştiri kisvesi altında kendini tatmin eden, anlamsız, kuru söz yığınlarından oluşan entrylere müdahale edilmelidir. bunlar en hızlı bir biçimde silinmeli ve bunu bir alışkanlık haline getirenler uçurulma işlemine tabi tutulmalıdır. tabi birazcık seviye algısı kaldıysa...
kesnlikle ekşi sözlük ile aradamızdaki kalite farkını belli eden şeydir. özellikle maç ve siyasi düşünce sonrası gittikçe artmaktadır. ha kimse '' ay ben katılmıyorum böyle seviyesizliklere '' demesin, hepimiz aynı boku yiyoruz. buna ben de dahil.
sözlüğe girer girmez dikkati çeken bir gerçek. insana, "hayır bu böyle olmamalı" dedirten bir eksen kayması var. sözlük formatı ile yazarlar uyumlu değil. ortaokul yıllarımızdaki gibi, öğretmen sınıfta olmadığı zaman birbirine kağıttan uçak fırlatan, enseye tokat, kulağa parmak atan huysuz çocukların şen-şakrak yaramazlığı hakim.

alabildiğine futbol tartışmaları, ipe sapa gelmez 'falanca filanca insan modeli' gibi başlıklar, bir gram olsun bilgi sahibi olmadan, laf olsun torba dolsun kıvamında entryler...

balans ayarı lazım.