bugün

Bir çok uç kutusunun altında bulunan ve neden konulduğu hakkında hiç kimsenin bir fikre sahip olmadığı o gizemli delik. Uç üreten firmaların konu hakkında hiç açıklama yapmamış olması da durumu daha gizemli hale getiriyor.

Tüm gizemiyle yıllardır uç kutularının altında gördüğümüz o deliklerin konulma sebebini kaç kişi merak etmiştir, kaç kişi araştırıp bir bilgi bulamamıştır acaba?
(bkz: umut sarıkaya esprileri)
içine uç sokup uç kutusunu pervane misali döndürmek içindir. başka bir amaç için kullanan var mı bilmiyorum.
ağızla üfleyip içini buğulaştırmaya yarar. buğulanan camlar sayesinde uç isteyenler uç kutusunun içini göremezler. böylece "0.5 ucu olan var mıaaa ?" sorusundan kolayca sıyrılmış oluruz.
o delikten üflendiginde ıslık çalınabilsin diye vardır.
soru başlığa cevap entry girmek yasak olmasa, sen sorasın diyeyazılabilir. lakin yazmıyorum tabi.
(bkz: formatımı seviyorum)
uç kutusunun içinde hava kalıp kapağın kapatılmasını ve açılmasını zorlaştırmaması için konulduğunu düşündüğüm deliktir.
ekşi sözlük'ten arak bir başlık.

edit: yazar burada ekşi sözlük'ten araklamamış, umut sarıkaya karikatüründen esinlenmiş. demek ki bok atmadan önce bilgi sahibi olmak gerekiyormuş.
hava alsın diye konulmuştur.
kapağında da delik olduğunu düşündüğümüz zaman, içinde havanın sıkışması gibi bir sorunun yaşanmayacağı ortaya çıkıyor. bu durumda bir türlü sır perdesi ortadan kalkmıyor.