bugün

hiçbir suriyelinin bugüne dek savaş psikolojisi içerisinde olduğunu görmedim. adamların savaş gördüğüne ya da zulüme uğradığına inanmıyorum. sokaktaki dilencisinin bile 4-5 çocuğu var kucağında bir bebeği, karnında da doğacak bir bebeği. arkadaş savaş psikolojisi yaşayan insanın çükü mü kalkar. askerler bile evlerine döndüklerinde psikolojik tedavi görüyor, cinsel hayatı neredeyse sönüyor, bunların çüküne mi vuruyor? üniversite de sınav stresi yaşadığımızda bile cinsellik gelmezdi akla. bu adam bir de sokakta dileniyor. adamın stresin babasını yaşaması lazım.

dilenmeyi geçtik adı üstünde sığınmacı. sığınmışsın arkadaş sen. adamın başı önde olur önce. türki cumhuriyetlerden gelen türk öğrenciler bile oturmasını kalkmasını bilir taşkınlık kabadayılık yapmazken, bunlar ülkemin insanlarının hayatlarına müdahale ediyor. bir mahalleye geldiklerinde o mahallelinin huzurunu kaçrıyotlar. kızlarına karılarına asılmalar, birlik olup mahalleliye saldırmalar. sonra mahalleli birleşip bunlara saldırıyor. oluyor vatandaşlar suriyelilere saldırdı. ulan durup dururken aha bunlar suriyeli saldıralım mı diyecek insanlar işinde gücündeyken.

bir de sağda solda su satanları var. konuştum birkaçıyla. ufacık veletler bile örgütleşmiş. abi çok su satan var olmaz böyle temizleyeceğiz bir çoğunu dedi.

taksime çıkıyorsun kaldırımlar suriyelilerle dolu yerlerde yatıyorlar kimi uyuyor kimidileniyor. açız diye kartona yazmışlar. etraf turist dolu. ülkemizin imajını çok güzel gösteren bir tablo değil mi? bir de turist gördüler mi 10 çocuk etraflarına doluyor avuç açıyorlar. turistin kimi korkuyor kimi ne yapacağını şaşırıyor. yabancı bir ülkede 10 çocuk etrafınızı çevirse siz ne düşünür ne yaparsınız.

bu soruna tek çözüm var hepsini geldikleri yere göndermektir. bir de bizim ülkede bir gurüh var, bunlar için sözde duyar kasıyor. kastığı duyarda duyar değil aslında. taptıkları bir kişi bir laf etti diye sözde bağırlarına basıyor. siyasi duyar diyelim buna. bir de sözde dindardır bunlar. neden sözde diyorum, çünkü vatan sevgisi imandandır der ama vatanındaki savaştan kaçıp başka ülkeye sığınanlara kucak açar. taptıkları kişi bugün dese suriyeliler şunu bunu etti vatanlarını sattılar geldiler hepsini göndereceğiz, ertesi gün bunlarda çıkar evet haklı vatan sevgisi imandandır zaten, gönderilsin hepsi. işte bunlar hep fazla karbonhidrattan.
Ülkenin en büyük sorunudur ve halk bundan zevk aldığı sürece çözümü de yoktur.