bugün

an itibari ile..

öyle, aman aman mükemmeliyetçi birisi de değilim, hani alper tunga gibi lider arayıp, sonra da mersiye düzme falan niyetlisi değilim. ama şimdikerin tiplerine baktıkça, oha falan oluyorum yane.

baba, adamların duruşlarına, tiplerine bir bakın ya..

tayyip erdoğan; at binme olayı, ananı da al git, hatta bırakıyım klişeleri, daha iki hafta önce, yüce divana gönderileceğiz, eleştirilerine, benim kefenim yanımda gibi ucuz numaralar, ünlü milli futbolcuları siyasi malzeme yapmak...

kemal kılıçdaroğlu; ghandicik, klişeleri söylmiyorum bile, ama sadece tayyip erdoğan ın izinden giderek, o da yine aynı hataya düşüyor. mesela, anası kovulan çiftciyi bulup getirip, eline varmalar. ya, offff, ne kadar sıradanlık, gösterişlik. bizim mahallede muhtar adayı bile, benzer olayı yapsa, hehe tamam derim, ama koca siyasi lider, orjinal bi şeymişcesine aynı hareketi yapıyor. alkışlar, perdeler. bi kez de tam özenti, mesela, ecevit in kasketi, gandice aforizmalar. benim halkım, benim çiftçim, bu işin sonu, belli, ''benim memurum''

devlet bahçeli; ip atma, 40 yıl, geçiniz..

diğerleri, osman pamukoğlu, kalkıp, bayan spikerin suratına bi kaç tane indirecek edemese, ve 3 milyon verelim kuzey ırak ı alalım, sonra balkanlar, sonra mısır fethi ve halifelik, offff. ya da dtp liler, konuşmadan bi haberler.

ya say say bitmezler, hiç birinde en ufak bir karizma yok. hatta, belki inanmayacaksınız ama, türk siyasi tarihinn en kısır dönemi. ecevit in kasketi, demirel in şapkası, ve hatta çiller in, gafları dahi daha orjinaldi. bakın başarı demiyorum, karizma diyorum, ayrı şeyler..

sarkozy, ya da berlusconi, çapkınlıklarını dahi, az da olsa bir, sevimlilikle yapıyor. bizde ise olağan derecede kart bir karı ve, ardıdnan gelen söylemde, sünepe bir halde, yalan ya da doğru demeden, ama istifa ederek, komploooooooo, komploooooo diye bağırarak, koca 40 yıllık hali, bir olayda sona erdirmek.

obama geldi, van da kurbanlar edildi. ilk şaşasında hele,, belki halen bile castro ya göre, halen dünyayı tek kurtaracak isim. dışı siyah içi beyaz olsada, bir çok isim için, halen efsane. ahmedinejat, o tipiyle dahi, türkiye de bile, dinci kısım tarafından epey ilgi duyuluyor. ya da chavez mi dersin, ya da tüm para babalarını toplayıp, zorla imza attıran putin, markette beğenmedi diye bir emirle, fiyat indirimine giden.

yani aranılan olay bambaşka, sadece eli kılıçta, sikinde, ya da terazide olması değil, bizimkilerde hiç mi hiç olmayan bambaşka bir şey. zaten bir biz, bir yunanistan. senelerdir, liderlerin şekillerine bakın.

dubai, şeyhleri dahi daha prestijli, geçtim, talabani ye, ''abi'' çeken dış işleri bakanamız. yani, hal böyleyken ne beklersin.

sonra, filistin in herhangi bir mahalle bakkalında, başbakan resimli, 50 kuruşluk iki bardak, ya da bizim gandiye, biraz fotomontajla yanına atatürk konması, he yani bitti. bir de, özal la, tayyip in resmi vardı, şimdi bitti.

bu üçlü arasında özellikle, zor çıkar belli bir sene, galiba.