bugün

allah'a inanmayan insanlara bu toplumdan gelen tepkilerle gayet açık bir şekilde ortaya çıkan şekildir.

eğer bu ülkede ateist veya deist (vb) iseniz karşınızdaki inananın size karşı 3 muhtemel tepki biçimi vardır.

1) size hakaret eder, döver veya öldürür.
2) sizi ciddiye bile almaz.
3) mantıklı bir şekilde tartışmaya girer.

hangisiyle karşılaşacağınızı tahmin edemeseniz de genel tavrı şu şekilde açıklamak isterim,

eğer bir inana ateist birinin yazısını veya sözünü görürse,

"ya popüler olmaya çalışıyor yeaaa."
"ccc olum saygı duy ccc"
"kız düşürmeye çalışıyor"

çok az insan diyor, "ya dostum nedir senin böle düşünmenin sebebi gel bi konuşalım, evrimden, dinlerden, mantık hatalarından. bu kadar bilim adamı bu boku kokluyor ya bi bildikleri varsa. gel biraz konuşalım."
kültür emperyalizminin meyveleri...

şahsen böyle algılıyorum!
oldukça dar ve katıdır. herkesin manevi inancı sözde kendinedir fakat iş uygulamaya gelince bunda biraz sorun yaşanıyor. bir tarafın diğerinin inançlarına müdahalede bulunmadığı müddetçe düşüncelerini saygı çerçevesinde açıklaması hiç kimseyi alakadar etmez etmemelidir.

fakat ben bu sözlükte bunu göremedim. ayrıca ateist gibi mi konuştum? hayır değilim kahvemi yudumlayıp saati kontrol ediyorum malum ezan, oruç.*
- BLA BLA BLA...
+ E O ZAMAN SEN KAFiRSiN!
- TAMAM SiKTiR GiT KONUŞMAYALıM. BENiM ANNEM DE NAMAZ KILIYO HATTA...

TÜRKiYE'DE OLAY BUDUR iŞTE.
algı şekli turan dursun örneğinde birebir görülebilir.
ilk entariye göre yoruma başlarsak net olarak şunu söyleyim; moda olarak ateist yada deist olanı sözlükte olmasa da birebir muhabette anında farkedersiniz, onu geçelim...

gerçek bir ateist yada deist dinin dibine vurmuş oradan çıkmış insanlardır. tarih tümünü böyle tescil eder.
türkiye'de müslümanlıktan başka dine saygı olmadığı gibi , ateizmin algılanış şekli bir saygısızlıktan ibarettir .**