bugün

ey dostlar;
Diger ülkelere istinaden asker sayımız fazla olabilir.
Bu da bizim okadar güçlü bir birligiz anlamına gelmiyor.

Kücük ülkelere bile kafa tutamayız biz kim nederse desin.
Ufacık bir kıvılcımda savaşa hayır diye ruslardan yana olan insanların olduğu memlekette bende olsam sağa sola savaş açmam.
ABD, AB, Rusya, çin, Japonya'ya karşı doğru diğer ülkelere karşı yanlış önerme.
aslında güçlüdür fakat gerilla taktikleri ve meskunmahal konularında daha fazla talimname gerekir. daha fazla tatbikat gerekir. bu da profesyonel ordu anlayışıyla sağlanabilir diye düşünüyorum. özellikle bakım birlikleri mutlaka profesyonelleşmelidir. subay ve astsubayların meşhur lafı vardır: "düşmanla mı uğraşayım, askerin götünü mü kollayayım. "

yorum sizindir.
Savaşlar genelde ticaret, turizm gibi temeller üzerine kurulu olduğundan çok da önemli olmayan konudur

Bu hep böyle eski çağda koloniler gibi şeylerle ekonomisini yüksek tutan süper güç olmuş

Önemli olan silah,ordu değil ekonomidir.
profesyonel alanda tsk güçlüdür ama zorunlu görevler bu imajı gölgeliyor. memlekette mal bitmiyor ki daha da güçlensin, ismini karalamasın. intihar edenler mi dersin, tribe girenler mi, koluna jilet çekenler mi... bunlardan çok var maalesef. silah gücünü güçlendirmeye yönelik çalışmalar mevcut. akepenin iyi yaptığı nadir icraatlardandır benim gözümde. evet mühimmat açısından ilerimizde olan devletler, kuvvetler olsa da tsk nın da gücü hafife alınacak bir seviyede değil.
böyle bir coğrafyada tırt bir orduyla ayakta kalınabileceğini sanan mal beyanı.
Arkadaş savaş ile siyaset kavramlarïnı karistirmis heralde.
dogru tespit. turk ordusu tamamen abd. nato kontrolu altindadir. hava davunma sistemleri nerdeyse yok! hukmundedir. ha keza orta ve uzun menzilli fuzelerimizde yok. abd,ab ve israil tum askeri strateji ve sirlarimizi buyuk olcude biliyorlar. ve komuta kadememizin belirlenmesindede etkililer.

ama yinede kendimizi fazlaca kucumsememeliyiz.
(bkz: mal beyanı)*
Teknolojinin konuştuğu günümüzde doğruluğu tartışılmaz bir önerme. Adamlarda bizim nüfusumuz kadar atom bombası var. Bir bombayla ankara yok olur. Sene 2016 süngüler yok bu dönemde.
Bir yanılgıdır. Türk ordusu hâlen dünyadaki sayılı askeri kuvvetlerden birisidir. Özellikle kara harbinde uluslararası tatbikatlarda gözdedir.
Türk milletinin (ORDUsunun) davranış biçimi Iki evrede incelenir.
1) yumurta kapıya gelmeden önce: sessiz, olan biteni izleyen hatta teslim olmuş bir ruh hali.
2) yumurta kapıya dayandıktan sonra: he işte bu evre çok tehlikeli.7 düveli silkip atmazsa ben de bir şey bilmiyorum.
(bkz: KURTULUŞ Savaşı)
Savaşmak tutkusu bize haktan hediyedir.

Araştıracak olursanız en üstün savaş yeteneklerine sahip millet Türk'lerdir. Tabi bu eski zamanlar için geçerli. Tv karşısında kıç büyütmeden önceki zamanlar.
lan cahillik yapma dedirtir dünyanın büyük 4 ordusundan biridir amerika, Çin, rusyadan hemen sonra gelir 10 yıl içinde ilk 2 ye girebileceği düşünülen Ordumuz 2000 yıllık tarihiyle dünyanın en eski ordularindan biridir tanrının yeryüzündeki gölgesidir.
Türk ordusunun sanıldığından daha güçlü olması durumudur.
görsel