bugün

tek tip insan yetistirmeye örnek olacak iliskidir. durun, hemen ne alaka demeyin. şu alaka ; türban takmak yasak. bu yasak sırf kendi tercihinden dolayi türban takan kadınların eğitim hakkını engelliyor, pek çok yerde kişinin başina bela oluyor. keza zorunlu askerlik ile iliskisi de buradandir. ikisi de özgürlüğe vurulmuş birer gemdir. devlet bile bir insanin nasil yasayacagina, nasil giyineceğine, nereye gidip, nerede vakit harcayacağina karar veremez. hatta zorlayamaz. ama ülkemizde insan haklari konusunda bir arpa boyu yol alinamadiği için, hala insanlara zorla yaptiriliyor bazi şeyler. sen türban takarsan okuyamazsın, şeriatcisin, iğrençsin ! sen askerlik yapmazsan adam değilsin, işe giremezsin, vatan hainisin yaftalari vurulur yüzlerimize. ben ki bir insanim, nasil giyineceğime, ne yapip ne yapmayacagima karar verebilme yeteneğim vardir. devlet bana zorla, dayatarak, angarya uygulamalarla bir şeyler yaptiramaz. mesela zorunlu askerlik adi ustunde zorunludur. zorla yaptirilir. işin enteresan yanı, insanlara zorla yaptirilan bu işe insanlar tepki vermemektedir. halka rağmen yapilamaz bazı şeyler. türban konusunda negatif tutum sergileyenler genelde türban takmayanlardir. herkes kendileri gibi olsun isterler. keza, zorunlu askerlik konusunda da vatan millet sakarya edebiyatının yanısıra, askerlik yapmıs olanlar ''biz yaptik bizden sonrakilerde yapsinlar'' tutumu içerisindeler. eğer askerlik yapan kisiden sonra askere gitmeyen biri çikarsa, askerliği yapan kişi kendini enayi gibi hissediyor sanirim.

aslinda kimse askere depar atarak gitmiyor. fakat oyle bir korku imparatorlugu yaratılmış ki, kimse yapmak istemediği bir şeye itiraz etmiyor. ''türban takmak istiyorum'' diyen dıslanıyor, ''askere gitmek istemiyorum'' diyen yine dıslanıyor. ya sev ya siktir git sloganlari duyuluyor dört bir yandan. kendinize gelin, sizler insansiniz. kendi hayatınızı kendiniz yonetmelisiniz. devletin ya da siyasi otoritenin dayattıği şeylere göz yummak yenilgiyi bastan kabul etmektir.

dark lord
güncel Önemli Başlıklar