bugün

ege ya da akdeniz kıyılarında muayyen bir müddet tatil yaptıktan sonra geri dönen bekar erkeğe, hemcins tanıdık ve arkadaşlarının, tercihen yabancı, mümkün olamadı ise yerli turistlerle kontakt kurup kuramadığını, bir icraatının olup olmadığını sorması, sorunun türlü bahanelerle olumsuz yanıtlanması halinde, tatilcinin kınanması, horlanması, adam yerine konulmaması.
hesap soran kız arkadaş : kimseyle yattın mı doğru söyle!
tatilci pezemenk : yok hayatım kimseye dönüp bakmadım bile...

hesap soran erkek arkadaş : kaç vukuatın var hacı?
tatilci pezemenk : hacı 15'ten sonra sayamadım, çok verimli geçti...

tam pezemenk tam...
bir süre önce cep telefonu adında bir cihaz icat edildiği için artık terk edilen uygulamadır.

tatilci "azgın turko", gün aşırı arayıp veya aranıp, düzenli raporlar halinde skor öğrenilir.

ortamda bu elemanın kız arkadaşı da varsa, skor genelde telefonla konuşan kişinin haberi alır almaz yanındakilere dönüp "ooo.. beyler, haberler süper. gol var, gol. türkiye 1 - ukrayna 0" veya "türkiye 1 - ingiltere 0" şeklinde şifreli bildirimi şeklinde olur.

kızlar hariç herkes olayı anlamıştır. erkekler, golü yiyen milli takımın hayalleriyle, arkadaşları adına gururlanır. tribünler coşar, tatil dönüşü ise geriye, türk turizmine ve ülke tanıtımına katkılarından dolayı "gol kralı"nı tebrik etmek kalır.