bugün

tarih bilgisi ile karıştırılmaması gereken. tarih bilinci demek, önce biz haklıyız, önce biz büyüğüz, sonra diğerleri demektir.
Resmi tarihin* subjektif saptırmalarıyla karıştırılmaması gereken tarih algısıdır. Bu söz, tarih bilincini gayet iyi açıklamaktadır: Tarih bir milletin geçmişteki hayat hikayesi, bu gününün kimliği, geleceğinin boy aynasıdır.
öküz anadoluluda olmayan şey;

osmanlıyı yüceltmek için cumhuriyeti itin götüne sokar, cumhuriyeti yüceltmek için de osmanlıyı itin götüne sokar. işte bu iki tip insanla hiçbir şey konuşulmaz maldır bunlar, mal gelmişler mal giderler. tarih bilincinin oluşması için, doğru tarih okuması yapılabilmesi için bir kişiyi övmek, bir dönemi yüceltmek boş iştir onun adı edebiyattır hatta edebiyat bile değildir şovdur ancak. tarih bilincinin oluşabilmesi için iyisiyle kötüsüyle her dönemin rahatça eleştirilebilmesi gerekmektedir çok açık.

adam kalkmış 600 yıllık koca imparatorluğu tek cümlede silip atmaya kalkıyor bir diğeri de kalkmış belki de bu toprakların gördüğü en büyük aydınlanma hareketini bi kalemde silip atıyor ve "bir gecede cahil kaldığını" sanıyor e çüş be kardeşim! sizin bu takım tutar gibi her siki tutma huyunuz ne olacak ben merak ediyorum. tarihi değerlendirmek ve doğru bir okuma yapabilmek için muazzam derecede okumak gerekir hem de iki taraflı beş taraflı hatta on taraflı okumalar gerekmektedir, (örneğin) siz (gaza gelip) rıza nur'un anılarını okuyorsanız , bi zahmet talat paşa'nın, enver paşa'nın anılarını da hatta onlar da yetmez kral abdullah'ın yazdıklarını da o da yetmez townshend'in, harrington'ın kaleme aldıklarını da okuyacaksınız ki son dönem hakkında iki gıdım malumatınız olsun; acaba osmanlı neden yıkıldı? ya da cumhuriyet ne verdi? ne aldı? diye rahat rahat konuşabilesiniz. götümün klavye tarihçileri sizi.

tarih bilincine sahip olmak gaza gelmek, arabeskleşmek demek değildir aksine olabildiğince nesnel yaklaşabilmek demektir işte kimilerinin "ühühüh onlar çok ahlaksız yeaa" diye eleştirdiği avrupa bu tarih bilincini oturtalı 200 sene oluyor adamlar iyisiyle-kötüsüyle bütün tarihlerine sahip çıkıyorlar. (atıyorum) II. Richard'a bile nasıl sahip çıktıklarını görseniz şaşarsınız her neyse avrupa ergenliği büyük ölçüde geride bıraktı bakalım biz ne zaman bu ergenlikten kurtulacağız. cumhuriyet çok kaka ühühü siktir git be kardeşim!

açıklama notu: anılar doğru bilgi kaynağı olmasından ziyade dönemin algısını ölçebilmek açısından önemli belgelerdir o yüzden anı örneğinden gittim. anılara dayanılarak tarih yapılmaz elbette sadece genel algı yönünde fikir verirler.
(bkz: tarih şuuru)

(bkz: abdülkadir donuk)
milletlerin hafızası. son zamanlarda türk milleti bu konuda sıkıntı yaşamaktadır.