bugün

tanri'nin ( eger varsa tabii )getirdiği yasaklar, koydugu kurallar, yaratılıs olayındaki yanlıs tutumu sonucunda varilan sonuctur. tanri evreni bir memur gibi yonetiyor sanirim. gerçi inançli insanlar için her ne kadar inandırıcı olmasa da, muhalif ve sorgulama yeteneği olan insanlar daima bir ihtimal verebilir buna. ateistler demiyorum, çünkü en baba ateistin kafasinin içinde binlerce tanri dolasmaktadir. örneğin ;

-tanri yoktur !
-ne ?
-tanri yoktur !
-ne yoktur ?
-tanri.
-yani ?
-yoktur bence.
-eheh. tabii.

ama bu tanri dediğimiz kavram vakti zamaninda iyiden iyiye bunalmiş, insanoglunu yaratayım demiş. yaratmış, meleklere ''alin bunu camurdan yaptim. itaat edin'' demiş. tabii kafası calısan tek melek olan seytan muhalif davranmış, şeklini koymuş. benim kafama takılan şey ise şu ; madem seytan haric butun melekler insanogluna biad etti, o zaman meleklere sözümüzü dinletebilmemiz gerekmez mi ? en azindan azrail ile aramizda hiç mi hatır gonul yok ? bu seferlik alma canımı desem bana karşi çikmamasi lazım değil mi ? ben o'ndan daha yüceyim sonucta.

tanri, insanoglu kendine inansin diye tehditkar bir politika uyguluyor.

''inanmazsan yakarim ulan, dediklerimi yapmazsan mahfederim seni'' diyen bir tanri dusunun. düsündünüz mü ? afferim size. abi bu nasil tanri'lik anlayısıdır. hem bana sormadan bana hayat ver, hem de verdiğin hayata ipotek koy. bu tanri efendinin canı sıkılmıs, bir şey yapmali diye dusunmus. once melekleri yaratmıs, kesmemis insan ve evreni yaratmıs. peki tanri evren içinde bir yerde mi yasıyor ? bu da cevaplanması gereken bır soru. yasamak için oksijen'e ıhtıyacı yok mu ? insan değil, hayvan değil, bitki değil, ne bu ? beni darwinleştirmesin lütfen. dedik ya tanri memur zihniyetine sahip diye. sagımıza solumuza muhasebeci melekler yerlestirmis, bir taraftaki günahlari diğer taraftaki sevaplari yazıyor. deftere yaziyor tabii.

mesela otuzbir cekiyosun hemen yazıyo o melek ;

- neaa ? 31 haa ? yazdım olum bunu. oteki tarafta verecen hesabını !!

hani devlet memurlari 20-25 sene calısıp emekli oluyorlar ya. bizim hayatımız da o hesap. tanri varsa ( insallah vardir ) o tanri sana bir hayat vermis. o hayat boyunca o'na inanmani, emirlerini yerine getirmeni eğer uslu durursan emekli olunca guzel bir maas alacagını yani cennete gideceğini müjdelemiş. tabii bu hayat boyunca bunların tersini yaparsan ateslere atıyor seni. o da ayrı bir sorun. atesten baska cezalandırma sekli yok mudur ? koca tanri dusune dusune ateslere atip yakmayı mı dusunmüş ? bana sorarsanız bunların hepsi insanlarin kendini aldatmasi. tanri varsa eger cok zekidir dostum, atesle matesle ugrasmaz, direk dağitir ortaliği. yok yani hiç mi erinmez bu tanri? insanlari yarat, onlari takip etmesi için melekler tak pesine, cennet ve cehennem hazırla, kitap indir, vahiy gonder, yetmesin insani yoldan cıkarsın diye seytan'a gorev ver, ooohooo...

çok canı sıkılmış bence.

dark lord.
(bkz: ahirette göte girecek entryler)
(bkz: başlık sıçıp geliyorum)

sol frame aldı başını gidiyor, canım yazarların çoğu, bir inanışa bok atma derdinde. kuzum sizin sorununuz ne? yahu diyelim ki sizin dediğiniz olsun ve allah diye bir varlık olmasın. * ikimiz de çiçekte polen, arının götünde bal olmayacak mıyız? daha derdin ne. *
azrail: a
insan: i
a : ben geldim ulan. alıcam canını.
i : abi hatırım için öldürmesen.
a : ne hatrı lan. emir büyük yerden.
dindar kesim'in kabul etmediği, kabul etmek şöyle dursun ''acaba?'' diye sormaya bile yeltenmediği ihtimalin getirisidir. ozellikle gayrimüslim'ler yani, müslüman olmayanlar ( baska dinlere mensup olanlar ve ateistler ) tanri ve tanri'nin kurallarini ve hatta tanri'nin dusunce yapisini elestirmekten cekinmeyip, bu tarz ihtimaller üzerinden espri bile yapabilirken, müslüman kesim bu tarz konuların konusulmamasından yana olan tutumunu sürdürüyor. islam dünyasinin ilerleyememesindeki en onemli etkenlerden biri bazi konuların konusulmamasi ve konusanlarin agzinin kapatilmasidir. ayrica tanri kavramının sadece islamiyet'in tekelinde olmaği da yatsınamaz bir gerçek. bu basliğin ilk entrysinde bashettiğim konu islamiyet üzerinden polemik üretmek değil, doğrudan yaratacinin zihniyeti ve politikasi hakkında yorum yapmakti.
- pardon, benim bir yaratılma işim vardı da...

+ bugün git yarın gel!

- dün de öyle demiştiniz... amirinizle görüşmek istiyorum!

+ benim amir.

- o zaman yarın geleyim ben.

+ sabah 7'de burda ol.

- cinsiyet tercihinde bulunabiliyo muyuz?

+ sıradakiiiii!