bugün

"tamirat ve tadilat yaptırılacağında tavan ücreti ebesinin amı üzerinden belirlemek"

arkadaşlar küfürlü başlık açmak hoşuma gitmiyor ama toplumda böyle bir gerçek var. şöyle ki;

hepimiz bir tamirata ya da tadilata girişeceğimizde son anda çıkan, hesapta olmayan ekstra masraflarla mağdur olmuşuzdur. mağdur olmak ne çata pata sikilmişliğimiz vardır. işte bunun önüne geçmek içinin "ebesinin amı" ifadesi hayat kurtarıyor.

zorba: usta baktın mı benim motora? neymiş sıkıntı?

usta: baktım zorba. senin baskı balata değişecek. şanzumandaki dişli kırılmış onu değiştiricez mecbur. müşür var bir de.

zorba: tamam usta bu kadar mı?

usta: bu kadar bu kadar.

zorba: bak abi 2 saat sonra arayıp yeni bi şey çıkarma.

usta: ya motoru indirince daha rahat görürüz gerçi ama belki keçeleri de değiştiririz.

zorba: usta kaça olur hepsi.

usta: x'e olur abi.

zorbA: dişli, baskı balata, müşür, keçe hepsi xe doğru mu?

usta: doğrudur.

zorba: bak abi bu di mi? dişli baskı balata, müşür, keçe, ıvır zıvır..

usta: evet abi.

zorba: müşür, keçe, ıvır zıvır bak usta yok efendim ebesinin amı hepsi bu di mi?

usta: haha tamam abi hepsi bu.

görüldüğü gibi son derece açık, kuvvetli ve bağlayıcı bir ifade. evde alçı mı yaptırıyosun? ulan leğene kadar senden çıkıyor. o yüzden ebesinin amı de geç. bakın anahtar teslim götürü bedel falan değil. adam çatalı açıp kulağında kalemle duvar ören adam sen onla "anahtar teslim fiyat bu di mi" dersen adam zaten kafadan uyuz olur. sikmeyeceği varsa da siker.

kafam çok rahat lan.

edit: ulan bi daha okudum da girişteki "küfürlü başlık açmak hoşuma gitmiyor" demişim ya yalanımı sikiiim. ups yine yaptım eki eki.