bugün

Sınırlı ehliyetliler, aslında tam ehliyetli oldukları halde bazı sebeplerden dolayı ehliyetleri belli konularda sınırlandırılmıştır.
Sınırlı ehliyetlilerde ehliyetlilik asıl, ehliyetsizlik ise istisnadır.
medeni hukukumuzda yapılan 2006 değişiklikleri sözlüğümüzde hiç dikkate alınmamış olup bu hukuk konularında olabildiğince güncel tutmak istedim sayın okur ve yazarlar. özellikle evli kişilerde eşler birbirlerinden bağımsız olarak hareket edemezler. Örneğin evlat edinme iki eş arasında ortak karar alınarak yapılan bir işlem olmalıdır. bir akşam eşiniz eve geldiğinde beraberinde bir çocukla gelse ve - ben bunu evlat edindim, bu çocuk artık bizimle birlikte yaşayacak! dese, kafasına tencere ve tavayı hak etmiş demektir. Bir diğer durum ise mal rejimi sözleşmesi ile eşler birbirinden habersiz oturdukları evi ipotek edemez, satamaz, yeni bir ev alamaz. bu sözleşmeye kendi belirtikleri diğer hususlarıda belirleyebilirler.
Kendilerine yasal danışman atanmış kişilerde sınırsız ehliyetliler kapsamına girmektedir. bu durum ise ergin bir kişinin bazı nedenler ile mahkemece kısatlanması durumudur.