bugün

bütün sınıfın ortasında küçük düşmek, düşürülmektir.

lise 1. sınıftaydık, sıra arkadaşım hazırlık okumasının verdiği avantaj ile iyi derecede ingilizce biliyordu ve ingilizce'den sürekli 95-100 arası notlar alıyordu. ben de tam aksine 25-45 arası gezinmekteydim. son sınav gelmişti ve ne yapıp yapıp o dersi vermem gerekmekteydi. neticede arkadaşım bana kopya verdi. sanırım kopyayı biraz fazla vermişti. hoca sınıfa girdi ve elinde sınav kağıtları. okumuştu sınav kağıtlarını. başladı herkesin notunu okumaya sıra bana geldiğinde;

- albasmadandonuvar sana bir şey soracağım, ama dürüst olmanı istiyorum sonuçta sınavını okudum ve notunu aldın yani birşey değişmeyecek.
+ tabi hocam sorun.
- öncelikle notunu söylüyorum. 92 aldın. peki albasmadandonuvar, kopya çektin mi?

bütün sınıfın gözleri üzerimdeyken yapılacak şey miydi hocam bu? diyemedim tabii ki çektim diye, ağzımdan pısırık bir hayır çıkabilmişti ancak. hayatım boyunca unutamadığım günlerden biri olarak kalacaktır, en can alıcı noktası ise ben hayır dedikten sonra, bütün sınıfın tek bir ağızdan "yaalaaannnn" diye gürlemeseydi. evet yalandı.*
(bkz: sınıfın ortasında vezir olmak)
tebeşir isteyen ingilizce hocasına sandalye getiren öğrencinin düştüğü durum.
derse geç girildiğinde özür dileme merasiminden sorana yerine geçip montunu asarken yaşanan durumdur. bir yan da abbasiler anlatılırken diğer yanda büyük paltonla uğraşırsın ve tüm sınıf seni izler.
ortasında rezil olmak çok kötüdür. ama biraz kenarda rezil olabilirsiniz.
Tamamiyle özgüven sorunudur.

Sınıfın içinde durumunuz aşırı derecede berbat olmadığı sürece (karakter bozukluğu vs...) aslında hiç bir şekilde rezil olmazsınız.

Sonuçta sınıftaki herkes aynı bokun farklı rengini temsil eder. ayşe tembeldir, mehmet espritüel, gamze konuşkandır. 10 aylık süre zarfında herkes durumunuzu iyice öğrendiğinden bir süre sonra hiç bir şey olmuyor.
şahsen birbirinizi iyi tanıyorsanız aranızda gülüp geçersiniz.
1. Sınıf evet evet bildiğiniz ilk okul 1. sınıf. Öğretmen daha ilk gün olduğundan ana okulu sütlerine sorar "lavaboya gitmek isteyen varsa izin alıp gidebilir zamanla alışacağınız şeyler bunlar." Tüm öğrenciler teker teker "hayır, gerek yok" gibi cümleler kurarlar tabiki de utançtan eminim orada üç beş arkadaşında çişi vardı... Her neyse sıra ucaydayedicm a gelince oda utançtan "yok örtmenim." der olacağı o ki ayağa kalkıp o cümleyi kurduğunda hem sıvı hem katı olarak dışkısını yere salmış olur ilk günden büyük nam yapar.