bugün

- sınıfta kaçıncısın bakalım?

diye sormak, türk annesine yüklenmiş en büyük ödevlerden sanırım. çok yadırgamıyorum aslında, sonuçta çocuğunun başarılı olmasını istiyor, istemekle kalmayıp merak ediyor. bu merakta 11 sene direnmesini bile anlayışla karşılayabilirim:

çocuk 7 yaşında:

- nasıl geçti oğlum ders? sınıfın en çalışkanı kim? sen kaçıncısın? okumayı ilk kim öğrendi?

çocuk 18 yaşında:

- geometriyi senden iyi yapan var mı bakalım sınıfta? denemelerde senden yüksek alan olmuş mu? kaçıncısın bakayım sen sınıfta?

yıllarca, bıkmadan usanmadan sorarlar bu soruyu. bu sorunun en yakın arkadaşı da "bugün tahtaya kalktın mı?"dır.

ancak benim takıldığım, snıf birinciliğini, ikinciliğini borsa kadar spekülatif ve oynak bir şey sanmaları.

17 ocak 1991:

- olm sınıfta kaçıncısın sen? en çalışkan kim?

23 ocak 1991:

- olm şimdi kaçıncısın bakayım? en çalışkanınız hala betül mü?

+ hayır annecim olur mu öyle şey! kadim bi uygarlıktan mı bahsediyoruz sonuçta. bizde daha hassas dengeler var. mesela 6 gün önce sorduğunda ben 5. idim. lakin, bu süre zarfında haftaiçi yapılan sözlülerde üstün bi performans göstererek 3. sıraya kadar tırmandım. bu arada kaynak Uluslararası Futbol Tarihi ve istatistikleri kurumu. onu da belirteyim yani.
güncel Önemli Başlıklar