bugün

50 karakter: test olan sınavlarda şıkların kesişim kümesini işaretlemek

10 yaşından itibaren testlere maruz kalan görmüş, geçirmiş, geçirilmiş öğrencinin yapacağı iştir. soru ve cevap şıkları biraz olsun uygunsa, rahatlıkla uygulanabilir.

şıklar incelenirken dikkat edilmesi gereken son derece önemli birkaç konu vardır:

1) ilk 3 şıktaki ortak kelimeler&sayılar(nedeni: test ve özellikle şık hazırlamanın insanlara işkence gelmesi, çabuk sonuç elde etme isteği)
(istisna: 5. şıkta yer alan "hepsi" ve "hiçbiri"lere dikkat edilmesi zaruridir.

2) 5 şıkkın totalinde sık kullanılmış k&s varlığı. (nedeni: 1. ile aynı, hatta 4+ kez tekrarlanma şartıyla daha güvenilir. nas'olsa bunu yapmışlardır, bunu bilirler mantığı hiç şaşmaz.)

3) ağırlıklı yer almış olanın şıklarda geçen herhangi bir k&s'yı doğrulayıp doğrulamadığı. (nedeni: doğruluyorsa 1 ya da 2 şıkka indirme şansınız doğar.)

4) henüz cevap bulunamadıysa-ki düşük de olsa bu bir ihtimal- diğer k&s'ların şıklardaki frekansı. (nedeni: bu bilinebilir ancak az bilen varsa onları tongaya düşüreyim, sıçım sıçım sıçırtayım)

örnek olarak;

diyelim şıklar şöyle:

a. 1 - 2 - 4
b. 1 - 3 - 4
c. 1 - 4 - 5
d. 3 - 4 - 5
e. 1 - 2 - 5

adım adım ilerleyelim.

1. kuralımız gereği ilk 3 şıkta ortak bulunan 1 ve 4'ü olağan şüpheliler listesine ekledik.

2. maddeye göre şıklarda en çok tekrarlanan k&s'ya bakıyoruz: 4. doğruluğu konusunda da önemli bir konfirmasyon almış bulunmaktayız.

3. kurala geldik. maalesef bendenizin kıçından çıkan sayılar nedeniyle "4, 3'ü de doğrular be heh heh" diyemiyorum, hayat sınavında bunu başaracağınızdan eminim.

4. adıma geldiğimizde elimizde 1 ve 4'ün doğruluğu var, bir üçüncüye olan özlemimiz git gide artıyor. tüm şıklarda 2, 3 ve 5 arasında bir seçim yapmaya itiyor hayat bizi. aralarındaki sıklıkları karşılaştırıyoruz, 2 iki kez,
3 iki kez, 5 ise tam 3 kez tekrarlanmış. 5'i aralarından seçip istanbul elemelerine yolluyoruz.

cevap c.

hani bir gün atmanız gerekirse, hani sizden hiç mi hiç beklemem amma çalışmazsanız, yine hiç hiç hiç .. beklemem amma kopyaya yeltenip de sizden hiç hiç hiç hiç hiç... beklemem amma beceremezseniz, aklınızın köşesinde bulunsun.

benden bu kadar.