bugün

Bu insan 5-6 yildir pesimi birakmiuor surekli kanki cekiyor ben liseyi bitirdim universiteye basladim halaa geliyor ve tek anlattigi kizin birini soyle göt ettim soyle mors oldu kacti şuna soyle bi laf caktim kacti yoldan gecen insana bile kufrediyo hayir kendini ne zannediyorkiicimde ona kkarsi bi sevgi var yillarin getirdigi guzel anilar fakat ondan daha fazla nefret var.
Hakikaten oyle insanlar kendilerini ne sanıyor? iki kelime etmeyi bilmezler, üç beş kelime ingilizce konuşamazlar ama insanları aşağılarlar. Hani o cesaret o özgüven nereden geliyor acaba? doğru düzgün ahlaklı olsa asagilamaz zaten de.
(bkz: cahil cesareti)
meseleleri ahlaki temelde değerlendirmektense insanların vasıfları üzerinden hareketle yapılan değerlendirmeler beni şaşkınlığa uğratıyor.

yani bir insan ortaokul mezunu değil de üniversite mezunu olunca insanları aşağılama hakkı mı oluyor? ya da o aşağıladığı zaman normal mi karşılayacağız, hakkıdır mı diyeceğiz?

vasıflar üzerinden değil yanlışlar üzerinden hareket etmek lazım. bir insanı aşağılamak kim tarafından icra edilirse edilsin iğrençtir. her şeyden önce bir kompleks göstergesidir.

edit: olaydaki şahsın ortaokul mezunu olduğunu belirtmeye ihtiyaç duymadaki gizli komplekse de dikkat çekerim.