bugün

(bkz: sinema konusunda herkesin eline vermek)
sözlük formatının tam orta yerine mıçıldığı ayrıca ateist olmanın film ve film izleyenlerle olan bağlantısı çözülemeyen başlık.
hayır ateistler filmlerden bi bok anlamıyora getiriliyorsa konu o daha da garip ayrıca bunu ima edenin mesajında eline vermek ve hacı kelimeleri aynı cümlede kullanması dahada bir acı olan kelime grubu.
sacma bir tespit. ateistler ya, muminler ibadet ederken, onlar film izliyor olmasin sakin?
basligi acan genc burda kiskanclik, cekememezlik ve dunya barisini anlatmistir.
*
kuş üzümü kadar beyni ya var ya yok olan birisinin böyle bir tespitle (bkz: tespit sıçmak), kendi aklınca iğneleme yapmaya çalışması (bunu da durmaksızın yerli yersiz başlıklar açarak pekiştirmesi) don kişot'un yel değirmenlerine saldırması kadar mantıklıyken bizlere pek bir şey söylemek düşmez bittabi, ama ve lakin bu tarz başlıkların insanların zihinsel yapılarının hangi gelişmişlikte olduğunu göstermesi açısından her daim var olmasını temenni ediyorum.

Bakınız işbu sözlük maddesinde ateistlerin sinema manyağı olmasına değinilecekken, kalkılmış kendi aklınca bok atılan kişilerin sinema bilgisine dil uzatılmıştır. Olay o kadar basit, çirkin ve komiktir ki, bunu ileriki satırlarımı okuduğunuzda siz de göreceksiniz. Maddelere geçelim izninizle;

1. Tespitte bulunan kişi, tespitte bulunduğu kişilerin henüz ateist olup olmadığını dahi bilmezken, sinema bilgileri hakkında ileri geri konuşma hakkını hangi cüretle bünyesinde barındırabilir?

2. illaki Hitchcock olması gerekmez, herhangi başarılı bir yönetmenin (andrei tarkovsky, francis ford coppola, fred zinneman, michael mann, orson welles, fritz lang, akira kurosawa, jean luc godard, bernardo bertolucci, pier paolo pasolini, elem klimov, f. w. murnau, stanley kubrick, peter weir, alan parker, ingmar bergman, françois truffaut, alejandro jodorowsky, roman polanksi, charles spencer chaplin, d.w. griffith vb.)bütün filmlerinin başyapıt olacağını düşünen birisinin sözü hangi gerekçeyle ciddiye alınabilir ki?

3. Başlığı açan şahıs Hitchcock'ın yönetmiş olduğu 67 filmden toplamda kaç tanesini görmüştür de ''herhangi bir hitchcok filminin sevilmemesinin mümkün olmadığını'' iddia edebilmektedir? Hitchcock çektiyse iyidir, her ustanın çektiği film başyapıttır, öyle değil mi? böyle konuşan birisi azıcık da olsa sinema bilgisini güncellemelidir. kaldı ki alfred hitchcock'a pabucunu ters giydirebilecek sayısız yönetmen vardır. hitchcock sinemanın ilahı mıdır? az da olsa sinemanın tarihi hakkında bilgi sahibi olan birisi kelimelerini bu şekilde israf etmeye yanaşmazdı şüphesiz. En çok kızdığım da bu oldu, böyle basmakalıp, hazırcı bir zihniyete ne buyrulur emin olamadım çünkü. siz beyefendi, gerçekten hitchcock filmlerini biliyor olsaydınız (bakın izlemiş olsaydınız demiyorum, hani siz, kulaktan dolma bilgilerle bir şeyin iyi ya da kötü olduğu yargısına varabilen siz, kimi sitelerde hitchcok filmlerine verilmiş puanları ya da yorumları araştırmış olsaydınız) emin olun bu sözlerinizle ne kadar gülünç duruma düştüğünüzün farkında olurdunuz.

4. Başlık sahibi siz hangi yargı makamında bulunduğunuza inanıyorsunuz da insanların zevklerini ve renklerini tartışabiliyorsunuz?

5. Herhangi bir hitchcok filmi sevmiyorsan yaşama, ha? Bence bu zihniyet bizi şuraya götürür, rüştü ve başarısı ispatlanmış kimi filmleri beğenmeme hakkımız yoktur! Yani, ben biliyorum, sizin gibilerden çok bu evrende. aslında pek başarılı bir filmi sevmeyen, ancak herkesin fikrine ters düşmekten korkan insanlar, bir filmi sevmese de sevdiğini iddia edebiliyor. (bkz: babam ve oğlum çılgınlığı)

6. siz sanatın yoruma açık olduğunu bilmiyorsunuz. herkes aynı şeylerden hoşlanmalı, herkesin zevkleri aynı olmalı diye düşünüyorsunuz. bu sebeple dar kafalı (öyle dar ki, içine bir zeytin çekirdeği sığmaz), bağnaz ve ne söylediğini bilmeyen, bu sebeple de pek gülünç durumlara düşen birisiniz. (Ama alınmayın, siz başlattınız bu tespit olayını, yaranız var ki kapanmak nedir bilmiyor. hatta beni tahrik etmek için elinizden geleni de yapıyorsunuz, ancak tahrik filan olmuyorum, aksine sizin basitliğinizi umuma sunabilmem için bana fırsat tanımış oluyorsunuz.)

7. söze başlamadan önce hangi filmlere yorum yazdığımı da bir araştırsaydınız keşke. galiba siz sadece the birds filmini izlediniz, onların içerisinden. kaldı ki, buraya henüz 4-5 gün önce geldiğimi, bu süreç içerisinde milyon tane filme yorum yazmamın mümkün olamayacağını da bilmeniz gerekirdi...

evet sayacaklarım bu kadar. bunlar göz önüne alınacak olursa, hem ''ateistlerin sinema manyağı olması'' diye başlık açıp, hem de onlar sinemadan bir halt anlamazlar demek bizi ''sözlükte beşinci boyut izleyen ve sinema hakkkında konuşabilen müslümanlar'' başlığına mı götürecek? hayır, kusura bakmayın ama sizden bir kaç gömlek üstün müslümanlara sizin yüzünüzden dil uzatacak kadar basit ve bencil olamam. size kendi nefretiniz içinde kavrulmanızı, daha anlamlı başlıklarla sözlüğe gerçek manada katkıda bulunmanızı salık veriyorum.

Ek: böyle bir sözlük maddesinden şu sonuca varıyoruz; fazla film izlemek insanı dinden çıkartıyor. o sebeple günahtır, sakın ha siz izlemeyin. (bkz: ironi)
(bkz: sözlükteki dincilerin belgesel manyağı olması)
(bkz: samanyolu belgeselleri)