bugün

ben hepinizi seviyorum ya lan! o sizi bi 10 sene götürür.
(bkz: ilk önce o vurdu)
(bkz: nesil çatışması)
ateist-dindar
faşist-kominist
sağcı-solcu
altıncı nesil-diğer tüm nesiller
bayan yazar-erkek yazar

durumların getirdiği olağan sonuç. tabi bunun düşmanlık boyutunda olmaması gerekir.ama kendisi gibi düşünmeyenleri geri kafalı , cahil , mezhebi geniş vs. gibi yorumlamak ister istemez düşmanlık hissi uyandırır.
bir yazarin kuyruguna basmaktan kaynaklanir.
bazı yazarlarla oyumuzun bir tutulmasından kaynaklanır.
bazen haklı olabilecek düşmanlıktır. hele de allah'ın cahil cühelasıyla muhattap kalırsan. seoviye de düşman olunur mesela.
ta mezopotamya`ya uzanır, o cendere köprüsünü yapacak ne vardı! bitmez hacım bitmez. amerika ıraktan çekilir, bosnalı sırp ile dost olur ama bu düşmanlık bitmez.
zaman zaman zuhur eden düşmanlıktır. oysa düşmanlık yerine fikir telakkisinde bulunmak ve tartışabilmek lazımdır. felsefe şu şekilde olmalıdır "fikirlerinden nefret ediyorum ama bunları savunabilmen için canımı bile feda ederim" . eğer bunu diyemeyip tartışmak yerine direk küfür ediliyorsa ya savunduğu düşünceye vakıf değildir ya da savunduğu düşünce gerçekten yanlıştır. ama bir kez savunmuştur ya geri de dönemez. burada bize ışık tutan mevlana olacaktır ne olursan ol yine gel demiş üstad, bin kere tövbeni bozmuş olsan da, yine gel demiş. çünkü bildiği şey güvendiği nokta şudur davası hak olan doğru davadır ve doğruya sahip olanlar her zaman erdemli olurlar, saygılı olurlar, hatasını kabul ederler.
(bkz: tevkif değil tebriktir o)
Nesiller arası cereyan eden sürtüşmelerden kaynaklanan negatif ortamlar.
(bkz: Sözlükte çeşitlilik olması zenginliktir)
(bkz: kompleksler çatışması)
mahalle ya da okuldaki düşmanlıklardan farksızdır.. çeşitli sebeplerle gelişir büyür ve sürüp gider..

ama

bu tür düşmanlıklarda arada kalan birileri vardı ki onlar için durum facia.. bu kişilere biz genellikle "yalaka" ve/veya "ikiyüzlü" diyoruz.. şahsen ben bu tür pisliklerle çok karşılaştım ve hepsi de üzdü beni.. niye üzüldüm peki? kocaman insanlar kendi iradeleri ile hareket edemiyorlar.. bir "üstad"ın cebini tutmuşlar o ne derse onu yapıyorlar.. yazık bu ülke gençliğini böyle kaypak görmek üzdü beni işte.. neyse konu dağılmasın..

şimdi bu arada kalmışlara bir örnek vereyim, nick belirtmeden tabii..

efendim bu bahsi geçen yazar ilk önceleri size özel mesaj ile methiyeler düzer.. "fatal abi çok iyi yazıyorsun", "abi çok sağlam girmişsin", "sik beni abi", "becer beni üstad", "msn verir misin abi? sohbet etmek istiyorum seninle", "senin sohbetinin keyfine doymak istiyorum abi" vb. gibi çeşit çeşit mesajlar atar sonr sonra durum değişir..cebini tuttuğu "üstad" yazar bunun bu tutumunu beğenmez ve hemen uyarır ve bu methiyeler düzen canım yazar büyük bir dönüş ile size entry ile olsun özel mesaj ile olsun giydirmeye başlar.. ve böyle sürüp gider..

aman ya sıkıldım yazmaktan bu kevaşe durumu.. herkes ne söylemek istediğimizi az biraz anlamıştır..

düşmanlık iyidir ama ikiyüzlü bir pislik olmak, yalaka olmak iyi değildir..
+dayak yemişsin.
-bende vurdum ama.
"hiç birini tanımam etmem ne düşmanlığı kardeşim" dedirten önermedir. sonuçta buraya doğru veya yanlış paylaşımlarda bulunuyoruz.
zirvelerde unutulacağını düşündüğüm düşmanlıktır zira ortalık fena karışır.
(bkz: hepimiz bi canız)
(bkz: karma rekabeti)