bugün

kesinlikle yanlış bir önermedir. 18 yaşından küçüklerin sözlüğü okumasının psikolojilerini bozması olayı da bununla alakalıdır. sözlük ortamında karı kız muhabbeti yapabilen, orada burada şöyle böyle oluyor diyebilenler sokakta çok daha farklıdırlar. hayır abi, hepsini geçtim, ben bunu kendim gözlemledim. sözlükteki ortama bakıyorum, kimisi götünde buzlu badem kadeh tokuşturuyor kimisi gülüşüyor kimisi yiyişiyor, böyle bir hava hakim.

bazen ağlayarak çıkıyorum sözlükten, o derece. gerçek hayat çok daha farklı. format yüzünden herkes kimliğini gizleyebiliyor ama aramızda yüzlerce mal var, hayatın gerçeklerini sözlükle öğrenmek falan hikaye. belirli bir olgunluğa eriştiyseniz, sözlüğü eğlenmek, arkadaş edinmek amaçlı kullanabilirsiniz; ama asla unutmamalısınız ki, sözlük en fazla öğretir ve eğlendirir. öğrettiği de basit şeylerdir. hayatın anlamını buradan öğrenemezsiniz. ve moralinizi bozabilir. bu kadar troll varken, yapmanız gereken tek şey klavyenizdeki tuşlara basmak iken; sözlük ortamını fazla ciddiye almanız sizin için çok zararlı olacaktır.

sözlükle gerçek hayat pek de uyuşmuyor, hayır.