bugün

ortaokul yıllarımda muhatap olduğum fen bilgici hocadır.

duymuş bir yerden herhalde sırayla kaldırıp soruyor herkese... millet eli ayağı düzgün tanımlar falan yapmaya çalışıyor. ben de bu efsaneden nasıl olduysa haberdarım. ama bu bir sınavda sorulmuş, elemanın biri de tutmuş boş kağıt vermiş diye biliyorum mevzuyu. neyse ben ne bana sorunca ne bok yesem diye düşünürken benim numaramı seçti rastgele listeden. boş kağıt vermenin sözlüye nasıl uyarlanabileceğini düşünüyordum tam da, ulan dedim bari mal gibi susayım hoca durumu çakar, aferin'LE YERiME UĞURLAR BENi DiYE geçti aklımdan. hoca boyuna "evladım risk nedir? konuşsana yavrum!" derken ben yarrak yemiş bülbül gibi mal mal susuyorum. sırıtarak hocanın suratına bakıyorum. hoca ısrarla "çocuğum niye ezik gibi dikiliyorsun karşımda, bi şey öyle fena olacak" dedikçe ben hala susuyorum. eyvah hoca durumu anlamadı vehmine kapıldım o an, hafiften sırıtarak kaş göz yapmaya başladım hocaya, "hocam bakın susuyorum, yani, boş kağıt veriyorum, risk budur" manasında. tabi hocaya böyle yansımamış benim kaş gözler. bir anda hoca şener şen, ben kemal sunal oluverdik boyuna işaretleşiyoruz, ben sırtarıyorum it gibi. sınıftakiler gülmeye başlayınca hoca kendisiyle daşşak geçtiğimi sanıp yerinden ani bir hareketle kalktı ve temiz bir tokat yağladı suratıma. "ne vuruyorsun lan eşşoğlu eşşek" demek isterdim kemal sunal gibi fakat "alllaah" diyebildim sadece. kıkırdayan sınıf bir anda sustu. sonradan durumu açıklamaya çalışmama rağmen sözlüme 1 vermiş puşt. "hocam, senin sülaleni anlarsın ya..." deyip kapıyı çarptım çıktım... mesela yani!
aslında sözlü ise hocanın seceresine sesli olarak dümdüz gitmek, yazılı ise bunun aynını kağıda dökmektir, daha da riskli bir cevabı yoktur.
zamanında beden eğitimi sözlüsünde başıma gelmiş olaydır.

hoca: hadi mogosog, on şınav çek. başla.
mogosog: biiir... ikii...
h: risk nedir?
m: şınavda soru mu sorulur orospu çocuğu?
h: ne dedin sen terbiyesiz. çabuk kalk sandalyene otur cezalısın. teneffüste müdürün...
m: hangi sandalye a.q?
h: hı?
m: ayar manyağı oldun di mi?