bugün

Biraz inceleyip üzerinde düşünüldüğünde tanımlanan tanrının, biz Müslümanların inandığı her türlü eksiklikten münezzeh Allah olduğu açıkça görülebilecek spinoza çıkarımıdır.

Zaten objektif akıl tek bir yere çıkıyor. Spinoza'da islam üzerinde derinleme bir araştırma yapsa benim anlatmak istediğim zaten Allah'tı derdi.
dinlerin tanrısından daha derin bir tanıma sahip. ethica'yı iyi okumalı.
Spinoza müslüman değildir, Din adamı değildir, bir din kurucusu da değildir. Fakat tanrı olarak yaptığı çıkarım mantıksal olarak tanrının zaten nasıl olması gerektiğinin insan aklıyla açıklanışıdır.

Tanrı tektir, herşey ona bağlıdır, ezeli ve ebedidir, hayal ettiğimizin üzeridir insan aklıyla kavranamaz, bir insan gibi değildir, evrende tüm olan biten, küçükten büyüğe herşey onunla bağlantılıdır ve tüm üstün özellikler, kusursuzlukların sahibidir.

Tüm bunlar, dinden bağımsız olarak akıl ve mantık kullanılarak insan aklıyla ulaşılmış evren ve ardındaki gücü tanımlama çabasıdır.

Ve bu tanrı tanımı dünyadaki hiçbir tanrı inancına benzemez(islam dışında). Tüm dinlerdeki tanrı yada tanrılar kusurlu, zayıflıkları olan, tek olmayan, bir yerlerden mantıki fireler veren tanrı inançlarıdır.

Fakat sadece islam dinindeki bize seslenen ve kendini tanıtan Allah bu kusursuzluk tanımlamasıyla birebir aynıdır. Hristiyanlık ve musevilik de aynı olmasına rağmen içinde bir takım aksaklıklar barındırır. Üçleme gibi, tanrı oğlu gibi, tanrının yeryüzünde beden alıp insanlığı kurtarmak için hayatını feda etmesi, sanki tanrı şeytanla bir mücadele içindeymiş gibi aksaklıklar...

Esmaül hüsna'yı idrak ettiğinizde ise spinoza'nın olması erken tanrı çıkarımının islam ile neredeyse bire bir benzerlik gösterdiği sonucuna ulaşıyorsunuz.

Spinozanın çıkarımının tamamı Esmaül hüsna'da Allahın birbiri ile bağlantılı üstün özelliklerinde vardır. Ve spinozanın üstün akılı bizzat tanrıdır.

Dipnot:benzerlik yoktur diyenler demekki daha islamı anlayamamışlar. Dediklerime karşı çıkacak müslümanlar ise muhtemelen spinozadan habersizler. Ve ben spinozanın çıkarımına inanılmalıdır demiyorum. Spinoza, fikri üzerinde yıllar harcayarak tanrıyı insan aklıyla tanımlamış fakat müslümanlar zaten 1400 yıldır aynı onun tanımladığı şekilde kusursuz ve herşeye gücü yeten tek Allaha inanıyor.