bugün

büyük ayardır.

kölelik düzenini kaldıramayan peygamber muhammed, spartacus karşısında yenilmiş ve ezilmiştir.

ulan hz enes dediğiniz adam bile köle. müslümanlar kölelği kaldırmadılar. zeyd'i senden mi öğreneceğim.

köle pazarlarında 19yy kadar köle satın aldı müslümanlar götünüzle tarih öğrenmeyin.

muhammed peygamber ms 571 doğumlu, spartacus ise mö 110 civarı ki tam bilinmiyor. yani teknik olarak imkansız ayar.
destekleyeyim diyorum. destekleyecek bir mantığı yok ki amk.
muhammet müslümanlar arasında köleliği kaldırmıştır. ama kölelik şekil değiştirip devam etmiştir. spartacus te köleliği tamamen değil sadece romada kaldırmıştır. yani aynı işi yaptıkları söylenebilir. sonuç olarak desteklenemeyecek bir önermedir.
zeyd harise yi tanımayan yazarın sanrısıdır.

Zeyd, Muhammed'in yanından ayrılmak istemedi. Bunun üzerine Muhammed, onu evlat edindiğini ve artık kendisine mirasçı olduğunu bildirdi, Mute Savaşı'nda şehit edildi. Rivayet edildiğine göre Muhammed, şehit edilişini sahabeye gözyaşları içinde bildirir ve Allah'ım; Zeyd'e mağfiret et! Allah'ım; Zeyd'e mağfiret et! Allah'im; Zeyd'e mağfiret et!
sen zeyd harise yi tanıyan yazarın sanrısıdır. ama önerme yanlıştır. tarihsel olarak mümkün olmayan bir ayar. ama muhammedin kölelerine nasıl davrandığı konusu daha da bir muamma;

--spoiler--
Zeyd bin Haris Muhammed onu önce köle olarak satın almış sonra da evlatlık edinmiş. Zeyd Muhammed'in halasının kızı Zeynep'le evlenmiş. Muhammed bir gün Zeyd yokken eve geliyor Zeynep'i biraz açık saçık bir kıyafet içinde görüp arzuluyor. Sonrası malum o zamana kadar evlatlığın karısıyla evlenmek yasakken birden serbest oluyor ve hatta ayet iniyor. işin ilginç tarafı bu kural kalkacaksa yani evlatlığın karısı ile evlenmek yasak olmaktan çıkacaksa bu yasak anlamsızsa sadece yasağı kaldıran bir ayet inebilirdi ille de birinin yapması bir örnek olması gerekse Muhammed yerine bir başkası evlatlığının karısıyla evlenebilirdi.

Bakınız Kuran'da Muhammed ne diyor:

Allah ve Peygamber'i bir şeye hükmettiği zaman, inanan erkek ve kadına artık işlerinde başka yolu seçmek yaraşmaz. Allah'a ve Peygamber'e baş kaldıran şüphesiz apaçık bir şekilde sapmış olur.( AHZÂB - 36)

Hemen arkasından gelen ayet ne diyor:

Hani sen, Allah'ın kendisine nimet verdiği ve senin de kendisine nimet verdiğin kişiye: "Eşini yanında tut ve Allah'tan sakın" diyordun; insanlardan çekinerek Allah'ın açığa vuracağı şeyi kendi nefsinde saklı tutuyordun; oysa Allah, kendisinden çekinmene çok daha layıktı. Artık Zeyd, ondan ilişkisini kesince, biz onu seninle evlendirdik; ki böylelikle evlatlıklarının kendilerinden ilişkilerini kestikleri (kadınları boşadıkları) zaman, onlarla evlenme konusunda mü'minler üzerine bir güçlük olmasın. Allah'ın emri yerine getirilmiştir. (AHZÂB -37)

Neyse Muhammed Zeynep'i anasından babasından değil Zeyd'den istiyor. Yani kocasından istiyor. Oha dedirten bir durum bu. 37. ayete bakarsak şu Ahzab suresini indirmeden evvel biraz utanman varmış insanlardan çekinebiliyormuşsun evladın yerindeki adamı gavat yerine koyup karısını da alınca çekinme utanma da kalmadı sende. Bakalım Kütübü Sitte'ye görelim Muhammed ne yapmış:

Fasil : NiKAH BÖLÜMÜ
Konu : Resulullah (sav)`ın Zevceleri
Ravi : Enes
Hadis : Zeynebin iddeti tamamlanınca, Resulullah (sav), Zeyd (ra)e: "Git onu bana (kendinden) iste\" dedi. Zeyd gitti, Zeynebe geldiği zaman hamurunu yoğuruyordu. Zeyd der ki: "Onu gördüğüm zaman içimde bir zorluk hissettim, ona bakamaz hale geldim. Sırtımı ona çevirerek, geri geri yaklaştım ve: "Ey Zeyneb! Beni Resulullah (sav) gönderdi. Seni istiyor" dedim. Zeyneb: "(Ben (istihare yoluyla) Rabbimle istişare etmeden bir şey yapacak durumda değilim!" dedi ve kalkıp mescide gitti. Derken Resulullaha vahiy geldi. Aleyhissalatu vesselam kalkıp izin almadan Zeynebin evine girdi. Zeyd der ki: Gündüzün ilerlemesiyle Resulullah (sav)ın bize ekmek ve et yedirdiğini gördük. Yemekten sonra halk çıkmış, bazı kimseler evde kalmış sohbet ediyordu. Resulullah (sav) da çıktı, peşinden ben de çıktım. Hanımlarının hücrelerine birer birer uğrayıp selam vermeye başladı. Onlar: "Ey Allahın Resulü (yeni) hanımını nasıl buldun?" diyorlardı. Hz. Enes (ra) der ki: "Bilemiyorum, halk çıktı!" diye ben mi haber verdim, başkası mı haber verdi. Aleyhissalatu vesselam gelip evine girdi. Ben de beraber girmek istedim. Benimle kendi arasına perde çekti. Örtünme ayeti nazil oldu. Halk, kendilerine verilen öğütten derslerini aldı: "Ey iman edenler! Yemek için davet olunmadan Peygamberin evine girip de orada yemek vaktini beklemeyin. Davet edildiğinizde ise girin, fakat yemeğinizi yedikten sonra sohbete dalmadan dağılın. Bu hareketiniz Peygamer`e eziyet verir. O da size bunu açıklamaktan sıkılır. Allah ise hakkı açıklamaktan çekinmez" (Ahzab 53). HadisNo : 5615

--spoiler--

http://kloroben.blogspot....latliginin-karisiyla.html
muhammed peygamber ms 571 doğumlu, spartacus ise mö 110 civarı ki tam bilinmiyor. yani teknik olarak imkansız ayar.
tarihsel olarak imkansız olan ayardır.
hava kararınca e2 karınca kararınca samanyolu izleseydi böyle saçmalamazdı vesselam.