bugün

yillardir ve hala, koruyucu ve kollayici olarak bilinen orduya a$iri korumaci olarak yakla$ma durumu. orduyla cok sorunu olan bir insan sayilamam aslinda, ozellikle 12 eylul ve diger darbeler du$unulunce, buna bir de anti-militarist oldugum gercegi eklenirse ortaya pek ho$ $eyler cikmiyor gerci.

bu sozluge geldigimin 10. ayi falan oluyor sanirim. ne zaman kurtler ile ilgili bir entry girsem pkk'li olarak ilan edildim, turk olmadigi icin itilen halklarin hakkini savundugumda bolucu oldum, $imdi de politik/dini goru$u ne olursa olsun, ya$amini yitiren fidanlar sozkonusu oldugunda golf oynayan bir zat-i muhteremi ele$tiren bir gazeteyi savundugum icin hakaretlere maruz kaliyorum.

ha, hakaretler sorun degil, ben de severim insanlara hakaret etmeyi, guzel $eydir. ancak insan biraz altini doldurur be.

turkiye'de degilim, basini internet araciligi ile takip ediyorum ve okudugum $eyler midemi bulandiriyor. hadi tamam, sizin soylediginiz iddialarin hepsinin yalan oldugunu varsayalim, aktutun ve daglica, ve belki de daha niceleri bilinmiyordu, belki de bir $eyler oldu ve bu birilerinin hatasindan cok, pkk'nin insan hayatina kasteden teror eylemlerinden biriydi.

ama guzel benjamin, adama sormazlar mi, bizim komutanimiz golf oynamak icin buldugu sahayi, ayirdigi vakti, aktutun'u daha korunakli bir hale getiremez miydi? bizim vergilerimizi kum havuzundan cimen kapli delige sokmaya cali$mak yerine, olen genc fidanlari hayatta tutmak icin kullanamaz miydi?

ordu, insanin oldugu yerde varligini her zaman koruyacak ve olmamasini istesem de, varligini her daim koruma zorunlulugunda olacak bir yapidir. ancak nasil, aklim almiyor, nasil oluyor da boyle bariz bir $ey gozden kaciriliyor, bu ulkenin butcesinin oldukca yuksek bir kismi ordu harcamalarina ayrilirken, bizim hala karakollarimiz nasil derme catma binalar oluyor?

adam gibi bitki yeti$meyen, ticareti olmayan, acisi buyuk bir toplumdan ba$ka bir $ey ya$amayan bir bolgede, nasil oluyor da hala turkiye cumhuriyeti karakollarini saglamla$tirmak yerine, genelkurmaylarinin golf oynamasini seyredebiliyor? artik biraz sorgulamanin, hayati milliyet haber'in cercevesinin di$indan gorme zamani gelmemi$ midir?

bakiniz, kurt sorunundan, kurt sorununun demokratik cozumunden bahsetmiyorum bile. ordunun $effafligi tabii ki her daim beklenemez; ancak hayatini vatani icin ortaya koyan insanlarin canlarinin, bile bile ate$e atilmasinin hesabinin verilmesi gerekmez midir?

bunu size degil, vicdanlariniza soruyorum bu kez. cok yaptigim bir $ey olmasa bile...

artik bu kadar acinin, gozya$inin, kanin, kin ve nefretin dinme zamani gelmedi mi?